| Allicdata Part #: | 182P15-ND |
| Manufacturer Part#: |
182P15 |
| Price: | $ 51.02 |
| Product Category: | Transformers |
| Manufacturer: | Hammond Manufacturing |
| Short Description: | XFRMR TOROIDAL 160VA CHAS MOUNT |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 182P15 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 46.38060 |
Specifications
| Series: | 182 |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Voltage - Primary: | 117V, 234V |
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 15V, Series 30V |
| Current - Output (Max): | Parallel 10.66A, Series 5.33A |
| Primary Winding(s): | Dual |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Center Tap: | No |
| Power - Max: | 160 VA |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Size / Dimension: | -- |
| Height - Seated (Max): | 43.94mm |
| Voltage - Isolation: | 4000Vrms |
| Weight: | 3.9 lbs (1.8kg) |
Related Products
Search Part number : "182P" Included word is 13
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 182P15 | Hammond Manu... | 51.02 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 160VA CHAS... |
| 770105221/182P | CTS Resistor... | 0.29 $ | 1000 | RES NTWRK 16 RES MULT OHM... |
| 182P144 | Conxall/Swit... | 17.79 $ | 1000 | CBL MALE RA TO WIRE LEAD ... |
| 182P30 | Hammond Manu... | 65.11 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 300VA CHAS... |
| 182P36 | Conxall/Swit... | 13.57 $ | 1000 | CBL MALE RA TO WIRE LEAD ... |
| 182P240 | Hammond Manu... | 106.73 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 1000VA CHA... |
| 182P22 | Hammond Manu... | 56.29 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 225VA CHAS... |
| 410-182P-KIT | Digilent, In... | 0.0 $ | 1000 | BOARD NEXYS3 FOR SPARTAN-... |
| 182P110 | Hammond Manu... | 82.68 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 500VA CHAS... |
| 182P12 | Hammond Manu... | 45.74 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 120VA CHAS... |
| 182P117 | Hammond Manu... | 91.49 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 625VA CHAS... |
| 182P60 | Hammond Manu... | 91.49 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 625VA CHAS... |
| 182P72 | Conxall/Swit... | 14.7 $ | 1000 | CBL MALE RA TO WIRE LEAD ... |
Latest Products
14A-56-10B6
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE
DPC-12-350B6
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
BV048-5337.0
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE
BV030-7333.0
XFRMR LAMINATED 2.3VA THRU HOLE
BV020-5424.0
XFRMR LAMINATED 0.35VA THRU HOLE
372FXP
XFRMR LAMINATED 150VA CHAS MOUNT
182P15 Datasheet/PDF