| Allicdata Part #: | 1855WU001-ND |
| Manufacturer Part#: |
1855 WU001 |
| Price: | $ 152.66 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP 22AWG WHT/BLU 1000' |
| More Detail: | 22 AWG Hook-Up Wire 7/30 White, Blue Stripe 600V 1... |
| DataSheet: | 1855 WU001 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 138.77600 |
Specifications
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | -- |
| Ratings: | -- |
| Jacket Color: | White, Blue Stripe |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Voltage: | 600V |
| Length: | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.010" (0.25mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.050" (1.27mm) |
| Series: | MIL-W-16878E/1 and MIL-W-76B Type LW |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 7/30 |
| Wire Gauge: | 22 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)Single Conductor cables, often called hook-up wire, are insulated cables with a single copper conductor. They are used in many different applications and are often found in automotive and electronic devices. The 1855 WU001 single conductor cable is one of the most popular and widely used on the market.The 1855 WU001 single conductor cable is available in a wide variety of different materials, sizes, and colors. This single conductor cable features a thick PVC insulation to protect the conductor from the elements. It is rated for temperatures up to 105°C and is UL listed and CSA approved. This wire is also rated for 300 volts and equivalent to the 508-PT-1 type wire.The 1855 WU001 single conductor cable can be used in a variety of applications including data, power, and control lines. They are perfect for general wiring applications (such as home, commercial, or industrial setting). The single conductor cable is also great for use in industrial equipment and automotive wiring.The 1855 WU001 single conductor cable offers many advantages over other single conductor cables. This cable has an excellent thermal resistance and is very durable and flexible. They are also very easy to install and require minimal maintenance. This makes them a great choice for any applications requiring a single conductor cable.The 1855 WU001 single conductor cable is easy to work with due to their low impedance and low inductance characteristics. This makes them especially suitable for use with devices that have high frequency and power requirements such as digital cameras, cellular phones, radar systems, and computers. When it comes to performance, the 1855 WU001 single conductor cable can even carry up to 40 Amps. This makes them a great choice for any application that requires a reliable conductor that can handle higher loads.In summary, the 1855 WU001 single conductor cable is an excellent choice for any application that requires a reliable and durable conductor. This single conductor cable is available in a variety of materials, sizes, and colors, and is rated for temperatures up to 105°C and is UL listed and CSA approved. It also has a great thermal resistance and is easy to install and maintain. Finally, the 1855 WU001 single conductor cable is capable of carrying up to 40 Amps, making it an ideal choice for any application that requires a higher load capacity.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1855" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1855 OR001 | Alpha Wire | 152.66 $ | 3 | HOOK-UP STRND 22AWG ORANG... |
| 1855433-6 | TE Connectiv... | 1.39 $ | 1000 | HDM W/FA SMPO094F145F LM ... |
| 1855430-6 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | HDM W/FA SMPO062F146O LM ... |
| 1855189-2 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | HDM W/FA SMPR075F100O K (... |
| 1855395-1 | TE Connectiv... | 2.77 $ | 1000 | HDM W/FA EMPO180F LM & GT... |
| 1855255-1 | TE Connectiv... | 2.77 $ | 1000 | HDM W/FA SMPO090F170O LM ... |
| 1855139-2 | TE Connectiv... | 6.24 $ | 1000 | HDM W/FA SAPR130F190F K C... |
| 1855/19 YL001 | Alpha Wire | 141.72 $ | 4 | HOOK-UP STRND 22AWG YELLO... |
| 1855/19 BL005 | Alpha Wire | 65.3 $ | 4 | HOOK-UP STRND 22AWG BLUE ... |
| 1855 WG001 | Alpha Wire | 152.66 $ | 1000 | HOOK-UP 22AWG WHT/GRN 100... |
| 1855A N3UN1000 | Belden Inc. | 0.35 $ | 1000 | #23 PE/GIFHDPE SH FR PVCC... |
| 1855P 0071000 | Belden Inc. | 0.69 $ | 1000 | #23 FFEP SH FLRSTCable |
| 1855393-2 | TE Connectiv... | 1.39 $ | 1000 | HDM W/FA SMPR084F095O K (... |
| 1855117-1 | TE Connectiv... | 1.39 $ | 1000 | HDM W/FA SMPO076F146O LM ... |
| 1855205-1 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | HDM W/FA SMPO094F135F LM ... |
| 1855097-8 | TE Connectiv... | 2.77 $ | 1000 | HDM W/FA SAPR078F116F LM ... |
| 1855475-6 | TE Connectiv... | 3.47 $ | 1000 | HDM W/FA SMPO157F240O LM ... |
| 1855691-1 | TE Connectiv... | 4.16 $ | 1000 | HDM-FA-EA-110F-LM & BENCH... |
| 1855654-1 | TE Connectiv... | 4.85 $ | 1000 | HDM/FA HBEMPO140T140O LM ... |
| 1855126-1 | TE Connectiv... | 6.24 $ | 1000 | HDM W/FA SMPO100F160O LM ... |
| 1855324-2 | TE Connectiv... | 6.24 $ | 1000 | HDM W/FA SAPR170F197F K C... |
| 1855814 | Phoenix Cont... | 16.39 $ | 1000 | MODULE FIBER OPTIC F-SMA ... |
| 1855A 006N1000 | Belden Inc. | 0.35 $ | 1000 | #23 PE/GIFHDPE SH FR PVCC... |
| 1855360-1 | TE Connectiv... | 1.39 $ | 1000 | HDM W/FA SMPO155F160O LM ... |
| 1855143-6 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | HDM W/FA SMPO066F080F LM ... |
| 1855201-2 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | HDM W/FA SMPR070F105F K (... |
| 1855581-3 | TE Connectiv... | 2.77 $ | 1000 | HDM/FA SAPR.130F.200F G C... |
| 1855328-2 | TE Connectiv... | 2.77 $ | 1000 | HDM W/FA SMPR150F170F K C... |
| 1855621-3 | TE Connectiv... | 2.77 $ | 1000 | HDM/FA SAPR 160F BENCH G ... |
| 1855629-3 | TE Connectiv... | 3.47 $ | 1000 | HDM/FA SAPR.150F BENCH G ... |
| 1855672-1 | TE Connectiv... | 4.85 $ | 1000 | HDM/FA E M 110F 180F LM/B... |
| 1855131-3 | TE Connectiv... | 4.85 $ | 1000 | HDM W/FA SAPR145F172F G C... |
| 1855126-2 | TE Connectiv... | 6.24 $ | 1000 | HDM W/FA SMPR100F160O K (... |
| 1855310000 | Weidmuller | 45.95 $ | 1000 | CONN PROTECTIVE CAP M5 |
| 1855549-1 | TE Connectiv... | 1.39 $ | 1000 | HDM/FA SMPO.205F.287F LM ... |
| 1855105-6 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | HDM W/FA SMPO090F LM (CON... |
| 1855198-6 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | HDM W/FA SMPO140F220O LM ... |
| 1855575-6 | TE Connectiv... | 2.77 $ | 1000 | HDM/FA SMPR.070F.080F LM ... |
| 1855252-2 | TE Connectiv... | 4.85 $ | 1000 | HDM W/FA SAPR080F130F K C... |
| 185563K63RAA-F | Cornell Dubi... | 0.16 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 10% 63VD... |
Latest Products
1561 BK001
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
541219 YL005
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
541001 SL001
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
AZ181930 WH013
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
891801 YL013
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
891801 SL013
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
1855 WU001 Datasheet/PDF