| Allicdata Part #: | 1859/19BK001-ND |
| Manufacturer Part#: |
1859/19 BK001 |
| Price: | $ 292.78 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 1000' |
| More Detail: | 14 AWG Hook-Up Wire 19/27 Black 600V 1000.0' (304.... |
| DataSheet: | 1859/19 BK001 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 5 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 266.16200 |
| 5 +: | $ 249.52800 |
| 10 +: | $ 232.89200 |
| 25 +: | $ 221.24700 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | -- |
| Ratings: | -- |
| Jacket Color: | Black |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Voltage: | 600V |
| Length: | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.010" (0.25mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.091" (2.31mm) |
| Series: | MIL-W-16878E/1 |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 19/27 |
| Wire Gauge: | 14 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) are extremely popular cables that are used in a variety of industries today. Since 1859/19 BK001, these wires have been used for a number of different applications. In this article, we will cover the field of application and principles of operation for these wires.
First off, in terms of application, hook-up wire is widely used for signal transmission in a range of electronic and electrical appliances, including radio, radar, antennea systems, air conditioning and heating systems, and industrial systems. They are also used in a variety of industrial automation systems, control systems, and motor drives. The flexibility of the wire makes it possible to configure and shape it in order to efficiently fit in an array of applications.
Single Conductor Cables (Hook-Up wire) can be found in two main types: Solid and Stranded. The former consists of a single copper conductor, while the latter comprises a bundle of copper wire filaments. Each type offers its own features and benefits, so choosing the right kind for a particular application should be based on the environment and application. Solid conductor cables are usually used for applications in which flexibility is needed, as well as for applications that require the wire to be welded. Stranded cables are usually used for applications in which the wire needs to be crimped or soldered.
In terms of working principle, these wires are made from a conductor material. This material can be copper, silver, or other alloy, depending on the application. The wires are then insulated with a sheath of plastic or rubber material. This insulation layer prevents the current from leaking or escaping. The insulation layer also helps to secure the internal parts from external agents and environment. By using the appropriate insulation layer, hook-up wire can protect its occupants from electric shock.
The individual wires are then twisted together into a single unit. This is done to ensure that the internal parts function properly and efficiently. In some cases, the wires are coiled to create a shield and protect from electromagnetic interference and radio waves. Once the cables have been twisted and formed, they are often braided in order to increase their strength and get extra protection.
In conclusion, Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) are incredibly popular cables that have been used in a variety of industries since 1859/19 BK001. They are usually used for signal transmission in electronic and electrical appliances for applications in which flexibility and efficient fitting are necessary. The working principle of these wires involves using a conductor material, insulating it with a protective layer, twisting it to ensure efficiency, and braiding it to enhance strength. As such, hook-up wire is an incredibly valuable material for a range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1859/19 RD001 | Alpha Wire | 292.78 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 14AWG RED 1... |
| 1859535 | Phoenix Cont... | 1.7 $ | 309 | TERM BLOCK HDR 4POS VERT ... |
| 1859137 | Phoenix Cont... | 5.03 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT ... |
| 1859043 | Phoenix Cont... | 6.19 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG... |
| 1859205 | Phoenix Cont... | 10.37 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 5POS 42.5MM... |
| 1859645 | Phoenix Cont... | 5.83 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 15POS VERT... |
| 1859/19 VI005 | Alpha Wire | 127.53 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 14AWG VIOLE... |
| 1859/19 BR001 | Alpha Wire | 292.78 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 14AWG BROWN... |
| 1859110000 | Weidmuller | 93.06 $ | 1000 | SENSOR DISTRIBUTOR |
| 1859/19 GR005 | Alpha Wire | 127.53 $ | 4 | HOOK-UP STRND 14AWG GREEN... |
| 1859020000 | Weidmuller | 3.33 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 1859577 | Phoenix Cont... | 3.44 $ | 114 | TERM BLOCK HDR 8POS VERT ... |
| 1859302 | Phoenix Cont... | 37.11 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 15POS 42.5M... |
| 1859030 | Phoenix Cont... | 5.52 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG... |
| 1859234 | Phoenix Cont... | 15.38 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 8POS 42.5MM... |
| MDM97294-1859 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | CONNECTOR SAVER |
| 1859056 | Phoenix Cont... | 6.64 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS 90DEG... |
| 1859200000 | Weidmuller | 1.95 $ | 1000 | TERMINAL WEW 35/2 GR 7042 |
| 1859250 | Phoenix Cont... | 18.72 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 10POS 42.5M... |
| 1859750000 | Weidmuller | 6.08 $ | 1000 | TERMINAL ZP 4 ZT4/4AN FX-... |
| 1859/19 VI001 | Alpha Wire | 292.78 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 14AWG VIOLE... |
| 1859438 | Phoenix Cont... | 3.94 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1859/19 BL005 | Alpha Wire | 127.53 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 14AWG BLUE ... |
| 1859130000 | Weidmuller | 103.33 $ | 1000 | SENSOR DISTRIBUTOR |
| 1859519 | Phoenix Cont... | 0.85 $ | 1689 | TERM BLOCK HDR 2POS VERT ... |
| 1859/19 YL001 | Alpha Wire | 292.78 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 14AWG YELLO... |
| 1859247 | Phoenix Cont... | 15.03 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 9POS 42.5MM... |
| 1859276 | Phoenix Cont... | 30.22 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 12POS 42.5M... |
| 1859060000 | Weidmuller | 2.93 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08... |
| 1859/19 BK005 | Alpha Wire | 122.62 $ | 2 | HOOK-UP STRND 14AWG BLACK... |
| 1859050000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08... |
| 1859140000 | Weidmuller | 96.97 $ | 1000 | SENSOR DISTRIBUTOR |
| 1859551 | Phoenix Cont... | 2.56 $ | 128 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT ... |
| 1859/19 YL005 | Alpha Wire | 127.53 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 14AWG YELLO... |
| 1859768 | Phoenix Cont... | 7.71 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 20POS 3.81... |
| 1859632 | Phoenix Cont... | 5.45 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 14POS VERT... |
| 1859315 | Phoenix Cont... | 39.38 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 16POS 42.5M... |
| 1859425 | Phoenix Cont... | 2.95 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 1859483 | Phoenix Cont... | 2.83 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81... |
| 1859988 | Phoenix Cont... | 0.48 $ | 720 | CONT FML .2MM2-.35MM2Cont... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
1859/19 BK001 Datasheet/PDF