| Allicdata Part #: | 1880410000-ND |
| Manufacturer Part#: |
1880410000 |
| Price: | $ 14.11 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Short Description: | CONN TERM BLK DISCONN 10-30AWG |
| More Detail: | Terminal Block Connector 2 Position Disconnect Bla... |
| DataSheet: | 1880410000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 25 +: | $ 12.82930 |
| Voltage - IEC: | 500V |
| Stripping Length: | 10mm |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Thermoplastic, Wemid |
| Fuse Type: | 6.3mm x 32mm |
| Color: | Black |
| Features: | LED |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.5-4mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 10-30 AWG |
| Voltage - UL: | -- |
| Series: | W |
| Current - IEC: | 6.3A |
| Termination Style: | Screw |
| Terminal - Width: | 9.1mm |
| Number of Levels: | 1 |
| Number of Positions: | 2 |
| Disconnect Type: | Fuse, Lever |
| Type: | Disconnect |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
1880410000 Terminal Blocks are Din Rail, Channel-mounted blocks used in a wide variety of applications. The blocks are generally used to organize organized groups of wires, splices, or terminals and to protect the circuits from shocks. They provide the physical connection between two terminals and are designed to bridge a gap between two electrical circuitry elements.
These blocks are generally made from metal, but also plastic to ensure greater safety. They are usually mounted on top of a Din Rail, a rail that houses multiple blocks in order to meet the electrical needs of a particular circuit. Blocks that are mounted on the top of a Din Rail are often referred to as "Channel Blocks" because of their U-shape design. Terminal Blocks are also available in a variety of sizes and shapes to suit the needs of each individual circuit.
The connection principle of 1880410000 Terminal Blocks is simple. Two wires are inserted into the individual contact points and they are then held in place by tightening the screws on both ends of the connection block. The tightness of the contact points is determined by the size of each wire and the capacity of the block contact points. These blocks provide excellent protection as they hold the individual wires in place without any risk of them coming lose or coming together.
In addition, 1880410000 Terminal Blocks are also used to provide insulation against interference from outside sources such as static electricity, electromagnetic radiation, vibrations, and water or moisture. This is accomplished by the use of a conductive material, such as a special coating, a thin layer of plastic, a sealant, or even a combination of all three. These blocks also provide a number of other features, such as an electrical enclosure which prevents shorts, and an enclosure which prevents moisture from entering the terminal block.
1880410000 Terminal Blocks are also designed to provide safety features, such as a fuse which is triggered when an overload occurs. This feature ensures that the circuit is protected from damage due to an excessive voltage or current. Additionally, the Terminal Blocks provide a clear indication of when connectors are not properly connected, helping to reduce the risk of shorts and explosions.
Finally, 1880410000 Terminal Blocks are designed to meet the UL and CSA standards. This helps to ensure that these blocks are of the highest quality and provide a safe and efficient connection. They also provide the user with peace of mind as it allows them to use the product with confidence.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SGE-245-2-1880L 05000C | Omron Automa... | 215.55 $ | 1000 | SGE-245-2-1880L 05000C SF... |
| 1880478 | Phoenix Cont... | 6.83 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 19POS 5.08... |
| 40-1880-02 | Judco Manufa... | 1.46 $ | 1580 | SWITCH PUSH SPST-NC 2A 14... |
| 1880471000 | Weidmuller | 25.56 $ | 1000 | CABLE CONN 4POLECable Ass... |
| SGE-225-4-1880 00150M | Omron Automa... | 220.04 $ | 1000 | SGE-225-4-1880 00150M SFT... |
| 1880481 | Phoenix Cont... | 7.18 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 20POS 5.08... |
| 1880240000 | Weidmuller | 1.3 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG... |
| 1880407 | Phoenix Cont... | 4.74 $ | 48 | TERM BLOCK HDR 12POS 5.08... |
| 1880470150 | Weidmuller | 16.65 $ | 1000 | CABLE CONN 4POLECable Ass... |
| CBPFS-1880 | Crystek Corp... | 25.45 $ | 8 | FILTER SAW 1.88GHZ INLINE |
| SOMDM3730-30-1880AKIR | Logic | 0.0 $ | 1000 | SYSTEM ON MODULE TORPDM37... |
| 1880724 | Phoenix Cont... | 2.43 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS VERT ... |
| 188003-000 | TE Connectiv... | 0.43 $ | 1000 | CABLE STRANDED14 AWG Hook... |
| 1880520 | Phoenix Cont... | 8.64 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 24POS 5.08... |
| 1880430000 | Weidmuller | 9.49 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| 1880420000 | Weidmuller | 14.11 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONN 10-... |
| 1880096 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 12POS STR... |
| MSF4800-IP67-1880 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | IP67 ENCLOSURE |
| 1880342 | Phoenix Cont... | 2.33 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG... |
| 1880672 | Phoenix Cont... | 4.19 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08... |
| 1880083 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 11POS STR... |
| 18803 | Aven Tools | 0.0 $ | 1000 | TWEEZER POINTED ULTRA FIN... |
| 1880355 | Phoenix Cont... | 2.52 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG... |
| 1880870000 | Weidmuller | 1.19 $ | 1000 | SAK 2.5/EN RT (RED) |
| SGE-225-2-1880 02700C | Omron Automa... | 193.1 $ | 1000 | SGE-225-2-1880 02700C SFT... |
| 1880876 | Phoenix Cont... | 0.83 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG... |
| 1880452 | Phoenix Cont... | 6.13 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 17POS 5.08... |
| 1880151 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 10POS STR... |
| 1880041 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 7POS STR ... |
| 1880122 | Phoenix Cont... | 9.32 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 7POS STR ... |
| 1880470500 | Weidmuller | 21.8 $ | 1000 | CABLE CONN 4POLECable Ass... |
| 1880840000 | Weidmuller | 12.08 $ | 1000 | ETO CC 15/60 TRANSPARENT ... |
| SOMDM3730-32-1880AKIR | Logic | 265.7 $ | 102 | SOM TORPEDO WIRELESS 800M... |
| 1880119 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 6POS STR ... |
| KIT 1880 | Cogent Compu... | 0.0 $ | 1000 | CSB1880-MPC8536E DEVELOPM... |
| 1880DB-8X | TE Connectiv... | 0.69 $ | 1000 | 1880DB-8X=RELAY, SYNCHRON... |
| 1880821 | Phoenix Cont... | 0.78 $ | 74 | TERM BLOCK HDR 3POS VERT ... |
| 1880X | TE Connectiv... | 0.69 $ | 1000 | 1880X=RELAY, PARALLELING |
| MSF4800S-30-1880 | Omron Automa... | 3.47 $ | 1000 | SAFETY LIGHT CURTAIN |
| 1880135 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS STR ... |
TERM BLK MICRO FEED THRU 8POSTerminal Bl...
CONN TERM BLK FEED THRU 14-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONN 12-26AWGTerminal B...
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK FEED THRU 2-20 AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONNECT 6-24AWGTerminal...
1880410000 Datasheet/PDF