3031200 Connectors, Interconnects |
|
| Allicdata Part #: | 3031200-ND |
| Manufacturer Part#: |
3031200 |
| Price: | $ 1.36 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | CONN TERM BLK FEED THRU 14-26AWG |
| More Detail: | Terminal Block Connector 4 Position Feed Through G... |
| DataSheet: | 3031200 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 50 +: | $ 1.22850 |
| Current - IEC: | 17.5A |
| Stripping Length: | 10mm |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Fuse Type: | -- |
| Color: | Green |
| Features: | -- |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.08-1.5mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 14-26 AWG |
| Voltage - UL: | -- |
| Voltage - IEC: | 500V |
| Series: | CLIPLINE ST |
| Termination Style: | Push In, Spring |
| Terminal - Width: | 4.2mm |
| Number of Levels: | 1 |
| Number of Positions: | 4 |
| Disconnect Type: | -- |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | Feed Through |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Din Rail, Channel are widely used in industrial and commercial applications to ensure higher electrical performance, secure connections and easier installation, maintenance and removal. To achieve this, terminal blocks must be highly resistant to corrosion, thermal cycling, vibration and other environmental factors. Here, we will discuss the application field and working principle of 3031200 Terminal Blocks - Din Rail, Channel.
1. Applications of Terminal Blocks - Din Rail, Channel
These terminal blocks are used in multiple industrial and commercial applications that include control systems, power consumption management systems and process automation. They are designed to provide reliable connection even in harsh environments and allow transmission of data signals for information exchange. This makes these terminal blocks ideal for data communication with other systems over long distances or multiple adjacent points.
The other types of applications include automotive systems, production systems, switching systems, electrical control circuits and process control systems. They are also used in motion control systems for electrical power control, lighting systems, communication systems and even robotic applications.
2. Working Principle of 3031200 Terminal Blocks - Din Rail, Channel
3031200 Terminal Blocks - Din Rail, Channel are designed to provide reliable connections. This is achieved by the use of double insulation and special contacts. The contact configuration of these terminal blocks ensures that the connections are always secure and maintain low contact resistance. The contact can be easily snapped on and pulled off for maintenance purposes.
The main feature of these terminal blocks is their excellent thermal cycling capability. This is due to the use of highly durable components that are able to withstand high temperatures. Furthermore, they are designed to provide superior electrical performance and secure connections even under the harshest conditions.
The other important feature of these terminal blocks is their versatility. They are designed to be compatible with multiple types of wire designs including stranded, solid and flexible. This makes them suitable for use in a wide range of applications.
3. Conclusion
3031200 Terminal Blocks - Din Rail, Channel are highly versatile and reliable components designed for use in tough industrial and commercial applications. They are designed to provide secure connections and superior electrical performance even under the harshest conditions. They are also able to withstand high temperatures and maintain low contact resistance, making them ideal for use in a wide range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| JLE-1-1REC5-30318-1 | Sensata-Airp... | 284.94 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| M39003/03-3031 | Vishay Sprag... | 30.4 $ | 1000 | CAP TANT 560UF 10% 10V AX... |
| M39003/03-3031/TR | Vishay Sprag... | 24.69 $ | 1000 | CAP TANT 560UF 10% 10V AX... |
| 3031200 | Phoenix Cont... | 1.36 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 217-3031-000 | ITT Cannon, ... | 9.56 $ | 95 | J/N 07 18 KPT |
| IUGF6-1REC5-30311-3 | Sensata-Airp... | 35.55 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3031429 | Phoenix Cont... | 3.05 $ | 50 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| MGA-30316-TR2G | Broadcom Lim... | 0.0 $ | 1000 | IC RF AMP 0.5W PA 3.5GHZ ... |
| 3031539 | Phoenix Cont... | 6.79 $ | 32 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 30311250131 | Littelfuse I... | 1.66 $ | 1000 | FUSE BRD MNT 1.25A 125VAC... |
| 30311600131 | Littelfuse I... | 1.65 $ | 1000 | FUSE BOARD MNT 1.6A 125VA... |
| XC5B-3031-3 | Omron Electr... | 2.51 $ | 40 | DIN CONNECTOR 30 POS TH |
| 217-3031-011 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | J/N 07 18 KPT A71 |
| 30314000421 | Littelfuse I... | 1.65 $ | 1000 | FUSE BRD MNT 4A 125VAC 63... |
| 3031270 | Phoenix Cont... | 2.9 $ | 1820 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3031008 | Wurth Electr... | 7.47 $ | 100 | WE-LT CONDUCTIVE SHIELDIN... |
| M39003/01-3031/TR | Vishay Sprag... | 10.19 $ | 1000 | CAP TANT 39UF 10% 35V AXI... |
| 70156-3031 | Omron Automa... | 6.24 $ | 1000 | SYSTEM |
| 3031319 | Phoenix Cont... | 2.05 $ | 450 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| F05E-303146 | Harwin Inc. | 0.0 $ | 1000 | CONN FPC VERT 30POS 0.50M... |
| M39003/09-3031/HSD | Vishay Sprag... | 27.33 $ | 1000 | CAP TANT 150UF 10% 15V AX... |
| 3031924 | Phoenix Cont... | 1.33 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 30312500131 | Littelfuse I... | 1.65 $ | 1000 | FUSE BOARD MNT 2.5A 125VA... |
| TMP 30317C | Traco Power ... | 55.98 $ | 1000 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| 3031500 | Phoenix Cont... | 5.59 $ | 37 | CONN TERM BLK GROUND 8-24... |
| 3031953 | Phoenix Cont... | 1.47 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3031160 | Phoenix Cont... | 1.9 $ | 243 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 30313500001 | Littelfuse I... | 0.89 $ | 1000 | FUSE BOARD MNT 3.5A 125VA... |
| 3031720 | Phoenix Cont... | 1.43 $ | 517 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3031759 | Phoenix Cont... | 6.54 $ | 3 | CONN TERM BLK GROUND 12-2... |
| 3031076 | Phoenix Cont... | 1.12 $ | 238 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| SFP0-3031-L | Pulse Electr... | 10.72 $ | 1000 | SFP 2X2 |
| M39003/01-3031/HSD | Vishay Sprag... | 13.35 $ | 1000 | CAP TANT 39UF 10% 35V AXI... |
| 217-3031-200 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | J/N 07 18 KPT A206 |
| 217-3031-000A71 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | J/N 07 18 KPT A71 |
| 3031966 | Phoenix Cont... | 4.1 $ | 1000 | CONN TERM BLK GROUND 10-2... |
| JLE-1-1REC5-30317-2 | Sensata-Airp... | 295.98 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 30313 | Master Appli... | -- | 1000 | REPL HEATING ELEMENT FOR ... |
| 3031584 | Phoenix Cont... | 11.24 $ | 41 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 30311000001 | Littelfuse I... | 0.89 $ | 1500 | FUSE BRD MNT 1A 125VAC 63... |
TERM BLK MICRO FEED THRU 8POSTerminal Bl...
CONN TERM BLK FEED THRU 14-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONN 12-26AWGTerminal B...
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK FEED THRU 2-20 AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONNECT 6-24AWGTerminal...
3031200 Datasheet/PDF