| Allicdata Part #: | 277-3698-ND |
| Manufacturer Part#: |
3048030 |
| Price: | $ 14.46 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | CONN TERM BLK FEED THRU 12-24AWG |
| More Detail: | Terminal Block Connector 4 Position Feed Through, ... |
| DataSheet: | 3048030 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 38 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 13.13550 |
| 10 +: | $ 12.77390 |
| 50 +: | $ 11.93850 |
| 100 +: | $ 10.98350 |
| 250 +: | $ 10.14770 |
| 500 +: | $ 9.67022 |
| Series: | CLIPLINE UKK |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Type: | Feed Through, Isolated |
| Disconnect Type: | -- |
| Number of Positions: | 4 |
| Number of Levels: | 2 |
| Terminal - Width: | 6.2mm |
| Termination Style: | Screw |
| Current - IEC: | 32A |
| Voltage - IEC: | 500V |
| Voltage - UL: | -- |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-4mm² |
| Features: | -- |
| Color: | Gray |
| Fuse Type: | -- |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Stripping Length: | 8mm |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks are an important component of electrical systems, allowing for clean, continuous interconnection between multiple control points. In many applications, multiple levels of control points need to be established, and terminal blocks can provide a simple and efficient way to accomplish this. The Din Rail, Channel, and 3048030 series of terminal blocks offer a reliable and versatile selection of terminal blocks for such applications.
Din Rail terminal blocks provide a reliable and versatile solution for many applications. These devices come in many different sizes and styles, allowing them to be used in a variety of different electrical systems, from complex industrial systems to simple home wiring. Din Rail terminal blocks feature two separate 90-degree connections, which connect the wiring running between the blocks to the electrical unit. The connection points permit the connection of numerous different control elements, such as resistors, switches, and LEDs. Din Rail terminal blocks are also designed to be easy to install and configure, allowing for a tidy, professional-looking connection.
Channel terminal blocks are a type of terminal block that can be used in applications requiring a variety of connections. These blocks typically feature multiple set-screws, which secure the individual wiring connections to the block. Channel terminal blocks are designed to provide secure grounding connections, as well as providing an insulated connection, protecting against short-circuiting. They are commonly found in electrical systems where the connections between multiple control elements need to be managed efficiently.
The 3048030 series of terminal blocks offer a sophisticated and reliable solution for a variety of applications. The 3048030 series has a unique design which allows for multiple connections to be made on a single block without requiring additional wiring. The series features five levels of open-loop connection points, allowing for a wide variety of configurations. In addition, the series features insulation plugs which provide additional protection by preventing short-circuiting. The 3048030 series is an excellent choice for applications requiring a robust, reliable, and flexible terminal block.
Terminal blocks play an important role in electrical systems, allowing for easy, efficient, and reliable connections between multiple control points. Din Rail, Channel, and the 3048030 series of terminal blocks all offer their own unique advantages when it comes to connecting different control elements, such as switches and LEDs. Each of these terminal blocks provides an easy, reliable connection, ensuring a neat and tidy installation.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LMLHPK11-1RLS4-30481-2 | Sensata-Airp... | 233.26 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3048107 | Phoenix Cont... | 12.84 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3048836 | Phoenix Cont... | 1.6 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THROUG... |
| 3048700 | Phoenix Cont... | 68.4 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 300-30487 | HellermannTy... | 10.33 $ | 1000 | 2:1 RATIO HS DISPENSER BO... |
| 3048409 | Phoenix Cont... | 1.86 $ | 1000 | FUSE TERM BLOCK VS-UK 103... |
| 3048616 | Phoenix Cont... | 21.74 $ | 9 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 30488DN | 34.24 $ | 1000 | 906 EJECT DRIFT | |
| 3048532 | Phoenix Cont... | 1.47 $ | 95 | CONNECTION PIN BLACK |
| 3048 OR001 | Alpha Wire | 118.48 $ | 7 | HOOK-UP STRND 28AWG ORANG... |
| 3048 RD001 | Alpha Wire | 118.48 $ | 14 | HOOK-UP STRND 28AWG RED 1... |
| 3048 VI005 | Alpha Wire | 23.91 $ | 15 | HOOK-UP STRND 28AWG VIOLE... |
| 3048L-5-103 | Bourns Inc. | 28.53 $ | 303 | POT LINEAR POSITION 10KOH... |
| 3048373 | Phoenix Cont... | 15.79 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 3048535 | Phoenix Cont... | 3.72 $ | 130 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3048085 | Phoenix Cont... | 6.55 $ | 1000 | FML TEST CONNECTOR 5MM 1P... |
| 3048823 | Phoenix Cont... | 1.65 $ | 50 | CONN TERM BLK FEED THROUG... |
| M39003/03-3048 | Vishay Sprag... | 4.41 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 20% 20V AX... |
| 3048L-4-203 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | POT LINEAR POSITIONResist... |
| 3048441 | Phoenix Cont... | 1.96 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3048L-5-102 | Bourns Inc. | 28.53 $ | 14 | POT 1K OHM .25WResistive ... |
| 3048L-2-102 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | POT LINEAR POSITIONResist... |
| IUGF6-30489-50 | Sensata-Airp... | 22.92 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| LELK2-30482-2-V | Sensata-Airp... | 68.1 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3048L-3-503 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | POT LINEAR POSITIONResist... |
| 3048412 | Phoenix Cont... | 31.77 $ | 1000 | TERM BLOCK INSERTION BRID... |
| 3048L-2-502 | Bourns Inc. | 19.01 $ | 1000 | POT LINEAR POSITIONResist... |
| 3048 BL001 | Alpha Wire | 118.48 $ | 8 | HOOK-UP STRND 28AWG BLUE ... |
| MIKROE-3048 | MikroElektro... | 20.71 $ | 9 | PROXIMITY 6 CLICKADUX1020... |
| 3048386 | Phoenix Cont... | 11.73 $ | 29 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 3048 PK001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 28AWG PINK ... |
| 3048L-2-203 | Bourns Inc. | 19.01 $ | 1000 | POT LINEAR POSITIONResist... |
| 3048506 | Phoenix Cont... | 41.09 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 3048 WH001 | Alpha Wire | 118.48 $ | 19 | HOOK-UP STRND 28AWG WHITE... |
| 3048 BK001 | Alpha Wire | 118.48 $ | 22 | HOOK-UP STRND 28AWG BLACK... |
| M39003/09-3048/TR | Vishay Sprag... | 34.65 $ | 1000 | CAP TANT 82UF 5% 20V AXIA... |
| 3048580 | Phoenix Cont... | 13.15 $ | 35 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 3048205 | Phoenix Cont... | 7.04 $ | 1000 | FIXED BRIDGE |
| 3048 | Adafruit Ind... | 12.13 $ | 47 | MINI HDMI TO VGA VIDEO AD... |
| 3048360 | Phoenix Cont... | 30.97 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
TERM BLK MICRO FEED THRU 8POSTerminal Bl...
CONN TERM BLK FEED THRU 14-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONN 12-26AWGTerminal B...
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK FEED THRU 2-20 AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONNECT 6-24AWGTerminal...
3048030 Datasheet/PDF