3048441 Connectors, Interconnects |
|
| Allicdata Part #: | 3048441-ND |
| Manufacturer Part#: |
3048441 |
| Price: | $ 1.96 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | CONN TERM BLK FEED THRU 10-30AWG |
| More Detail: | Terminal Block Connector 2 Position Feed Through G... |
| DataSheet: | 3048441 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 50 +: | $ 1.78290 |
| Voltage - IEC: | 800V |
| Stripping Length: | 8mm |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Fuse Type: | -- |
| Color: | Gray |
| Features: | -- |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-6mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 10-30 AWG |
| Voltage - UL: | 600V |
| Current - UL: | 30A |
| Series: | CLIPLINE UK |
| Current - IEC: | 32A |
| Termination Style: | Screw |
| Terminal - Width: | 6.2mm |
| Number of Levels: | 1 |
| Number of Positions: | 2 |
| Disconnect Type: | -- |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | Feed Through |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks are widely used in industrial automation, process control, CNC, medical, process instrumentation, robotic systems, consumer electronics, telecommunications, audio/video systems, and automotive electronics. The terminal blocks are made of durable, corrosion-resistant materials and come in various sizes and mounting styles to suit many applications. Some common terminal blocks include din rail, channel, and PCB terminal blocks.
Din rail terminal blocks are designed for use in industrial and commercial applications, offering reliable and secure connections. These terminal blocks feature a universal and modular design, allowing easy installation and quick system assembly. Each block is mounted to a metal rail, allowing multiple blocks to be easily connected to one another. Din rail terminal blocks come in many sizes, configurations, and materials to fit various system requirements.
Channel terminal blocks feature a channel-style design and provide easy access to connection points. These blocks are typically panel-mount and are available in various sizes and styles. With a channel design, wiring between groups of components can be managed in a more organized and efficient manner.
PCB terminal blocks are designed for circuit board mounting and feature a compact design that allows them to be easily integrated into any printed circuit board assembly. PCB terminal blocks are available in various sizes and materials and are ideal for applications where space is limited.
terminal blocks are designed to meet the specific needs of each application, providing reliable and secure connections and a modular design for simple installation and quick system assembly. With their durable, corrosion-resistant construction, these blocks are suitable for use in a variety of industries, from industrial automation to consumer electronics.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LMLHPK11-1RLS4-30481-2 | Sensata-Airp... | 233.26 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3048107 | Phoenix Cont... | 12.84 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3048836 | Phoenix Cont... | 1.6 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THROUG... |
| 3048700 | Phoenix Cont... | 68.4 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 300-30487 | HellermannTy... | 10.33 $ | 1000 | 2:1 RATIO HS DISPENSER BO... |
| 3048409 | Phoenix Cont... | 1.86 $ | 1000 | FUSE TERM BLOCK VS-UK 103... |
| 3048616 | Phoenix Cont... | 21.74 $ | 9 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 30488DN | 34.24 $ | 1000 | 906 EJECT DRIFT | |
| 3048532 | Phoenix Cont... | 1.47 $ | 95 | CONNECTION PIN BLACK |
| 3048 OR001 | Alpha Wire | 118.48 $ | 7 | HOOK-UP STRND 28AWG ORANG... |
| 3048 RD001 | Alpha Wire | 118.48 $ | 14 | HOOK-UP STRND 28AWG RED 1... |
| 3048 VI005 | Alpha Wire | 23.91 $ | 15 | HOOK-UP STRND 28AWG VIOLE... |
| 3048L-5-103 | Bourns Inc. | 28.53 $ | 303 | POT LINEAR POSITION 10KOH... |
| 3048373 | Phoenix Cont... | 15.79 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 3048535 | Phoenix Cont... | 3.72 $ | 130 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3048085 | Phoenix Cont... | 6.55 $ | 1000 | FML TEST CONNECTOR 5MM 1P... |
| 3048823 | Phoenix Cont... | 1.65 $ | 50 | CONN TERM BLK FEED THROUG... |
| M39003/03-3048 | Vishay Sprag... | 4.41 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 20% 20V AX... |
| 3048L-4-203 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | POT LINEAR POSITIONResist... |
| 3048441 | Phoenix Cont... | 1.96 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3048L-5-102 | Bourns Inc. | 28.53 $ | 14 | POT 1K OHM .25WResistive ... |
| 3048L-2-102 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | POT LINEAR POSITIONResist... |
| IUGF6-30489-50 | Sensata-Airp... | 22.92 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| LELK2-30482-2-V | Sensata-Airp... | 68.1 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3048L-3-503 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | POT LINEAR POSITIONResist... |
| 3048412 | Phoenix Cont... | 31.77 $ | 1000 | TERM BLOCK INSERTION BRID... |
| 3048L-2-502 | Bourns Inc. | 19.01 $ | 1000 | POT LINEAR POSITIONResist... |
| 3048 BL001 | Alpha Wire | 118.48 $ | 8 | HOOK-UP STRND 28AWG BLUE ... |
| MIKROE-3048 | MikroElektro... | 20.71 $ | 9 | PROXIMITY 6 CLICKADUX1020... |
| 3048386 | Phoenix Cont... | 11.73 $ | 29 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 3048 PK001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 28AWG PINK ... |
| 3048L-2-203 | Bourns Inc. | 19.01 $ | 1000 | POT LINEAR POSITIONResist... |
| 3048506 | Phoenix Cont... | 41.09 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 3048 WH001 | Alpha Wire | 118.48 $ | 19 | HOOK-UP STRND 28AWG WHITE... |
| 3048 BK001 | Alpha Wire | 118.48 $ | 22 | HOOK-UP STRND 28AWG BLACK... |
| M39003/09-3048/TR | Vishay Sprag... | 34.65 $ | 1000 | CAP TANT 82UF 5% 20V AXIA... |
| 3048580 | Phoenix Cont... | 13.15 $ | 35 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| 3048205 | Phoenix Cont... | 7.04 $ | 1000 | FIXED BRIDGE |
| 3048 | Adafruit Ind... | 12.13 $ | 47 | MINI HDMI TO VGA VIDEO AD... |
| 3048360 | Phoenix Cont... | 30.97 $ | 1000 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
TERM BLK MICRO FEED THRU 8POSTerminal Bl...
CONN TERM BLK FEED THRU 14-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONN 12-26AWGTerminal B...
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK FEED THRU 2-20 AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONNECT 6-24AWGTerminal...
3048441 Datasheet/PDF