| Allicdata Part #: | 3050361-ND |
| Manufacturer Part#: |
3050361 |
| Price: | $ 6.46 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | CONN TERM BLK FEED THRU 16-24AWG |
| More Detail: | Terminal Block Connector 4 Position Feed Through G... |
| DataSheet: | 3050361 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 50 +: | $ 5.87790 |
| Voltage - IEC: | 500V |
| Stripping Length: | 9mm |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Fuse Type: | -- |
| Color: | Gray |
| Features: | -- |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.25-1.5mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 16-24 AWG |
| Voltage - UL: | 300V |
| Current - UL: | 10A |
| Series: | CLIPLINE QTTCBU |
| Current - IEC: | 17.5A |
| Termination Style: | IDC, Screw |
| Terminal - Width: | 5.2mm |
| Number of Levels: | 2; Connected |
| Number of Positions: | 4 |
| Disconnect Type: | -- |
| Type: | Feed Through |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 3050361 Terminal Block provides an excellent solution for the circuit and industrial connection. It is designed to fit into various situations depending on customer requirement. The product forms an integral part of the circuit and industrial system and plays a major role in ensuring that the system works efficiently and operates safely. This article will discuss the application and working principle of the 3050361 Terminal Block.
The 3050361 Terminal Block is used in a variety of areas to provide secure connections in circuits and industrial systems. It can be used for connecting a variety of wires and cables like telecom and power cords. It can also be used for connecting external devices to your system. The 3050361 Terminal Block is used in various applications such as lighting, HVAC, solar energy, and home automation. It is ideal for applications where high current is required. It is also an ideal solution for automation and machine applications as the terminals can be easily connected and disconnected. The product offers superior electrical performance and has a wide working temperature range.
The 3050361 Terminal Block is designed to work in two distinct ways. The first is via a screw-clamp connection, which involves the user connecting the wires to the terminal block using a screwdriver. The second is via a plug-in connection, which involves connecting the wires to the terminal block using a specialized plug. The terminals on the 3050361 Terminal Block are designed to make a secure connection with the wires, and the connection can only be disconnected by disengaging the screw ties or by removing the plug. Once the wires are connected to the terminal block, a current is able to flow through the circuit from the source to the load. The circuit is protected from any electrical faults and short circuits, and thus it helps in a safe operation of the system.
The 3050361 Terminal Block provides an ideal connection solution in various types of Din Rail, Channel and Strap Kit applications. It is designed in a way that it can be easily fit inside any type of enclosure and the connection is tight and reliable. It can be used to provide a secure connection between various components and can withstand a wide range of temperatures and harsh environmental conditions. The product can be used for electrical and electronic applications with ease and is considered as one of the best solutions on the market.
In conclusion, the 3050361 Terminal Block is an ideal solution for providing secure and reliable connections in the circuits and industrial systems. It has a wide range of applications and can be used for various tasks including telecom and power cord connections, as well as for connecting external devices to your system. It has a unique screw-clamp and plug-in connection system and is designed to work in two distinct ways. It can withstand a wide range of temperatures and harsh environmental conditions and provides excellent electrical performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3050219 | Phoenix Cont... | 5.35 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 4POS 5.2MM ... |
| 3050 BK005 | Alpha Wire | 26.43 $ | 1076 | HOOK-UP STRND 24AWG BLACK... |
| 3050/1 BL005 | Alpha Wire | 21.57 $ | 20 | HOOK-UP SOLID 24AWG BLUE ... |
| M39003/09-3050 | Vishay Sprag... | 37.64 $ | 1000 | CAP TANT 100UF 5% 20V AXI... |
| 3050 BR013 | Alpha Wire | 220.08 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 24AWG BROWN... |
| 21020-3050 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CABLE FFC 50POS 0.50MM 1.... |
| 305090 | Weidmuller | 14.81 $ | 1000 | WBN-M63 LOCKNUT BRASS |
| 305042 | TE Connectiv... | 234.42 $ | 1000 | EJECTOR |
| 82-28-3050 | Molex, LLC | 223.0 $ | 15 | CBL RIBN 50COND 0.039 GRA... |
| 3050/1 VI001 | Alpha Wire | 105.89 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 24AWG VIOLE... |
| CVCO55BE-3050-3400 | Crystek Corp... | 14.04 $ | 1000 | OSC VCO 3050-3400MHZ SMD ... |
| 3050 WS005 | Alpha Wire | 27.5 $ | 33 | HOOK-UP STRND 24AWG WHT/G... |
| 10077331-30507LF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN SATA PLUG 13POS SLD ... |
| ADNK-3050 | Broadcom Lim... | 0.0 $ | 1000 | KIT SAMPLE FOR ADNS-3050-... |
| 3050057 | Phoenix Cont... | 1.36 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3050361 | Phoenix Cont... | 6.46 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 70156-3050 | Omron Automa... | 4.16 $ | 1000 | SYSTEM |
| SCS-2525-5-3050 09200C-04600F | Omron Automa... | 261.95 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| A-MJC-0000-3050-BU | ASSMANN WSW ... | 23.56 $ | 29 | CAT5E UTP BLUE 100 FT OE8... |
| 3050/1 GR005 | Alpha Wire | 21.57 $ | 28 | HOOK-UP SOLID 24AWG GREEN... |
| 305092 | Weidmuller | 3.94 $ | 1000 | WFW-M63 WASHER FIBER |
| 305025000322000+ | Kyocera Inte... | 2.91 $ | 1000 | CONN PCMCIA CARD PUSH-PUS... |
| 3050 WY005 | Alpha Wire | 27.5 $ | 37 | HOOK-UP STRND 24AWG WHT/Y... |
| CT05-3050-J1 | Coto Technol... | 1.17 $ | 30000 | SWITCH REED SPST-NO 250MA... |
| SI-3050KD | Sanken | 0.56 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 1A TO263... |
| IEG62-30509-2-V | Sensata-Airp... | 98.83 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 87759-3050 | Molex, LLC | 2.04 $ | 1000 | CONN HEADER 30POS 2MM VER... |
| SGE-245-4-3050 00650M | Omron Automa... | 305.36 $ | 1000 | SGE-245-4-3050 00650M SFT... |
| 3050 WB005 | Alpha Wire | 27.5 $ | 22 | HOOK-UP STRND 24AWG WHT/B... |
| 119998-3050 | ITT Cannon, ... | 2.19 $ | 1000 | CONN D-SUB PLUG 9POS R/A ... |
| CVCO55BE-3020-3050 | Crystek Corp... | 14.14 $ | 1000 | OSC VCO 3020-3050MHZ SMD ... |
| 3050 BR005 | Alpha Wire | 26.43 $ | 56 | HOOK-UP STRND 24AWG BROWN... |
| SGE-225-2-3050 05000C | Omron Automa... | 242.49 $ | 1000 | SGE-225-2-3050 05000C SFT... |
| 3050-B | Davies Moldi... | 1.46 $ | 468 | KNOB KNURLED 3/8"-16 PLAS... |
| SGE-225-2-3050L 05000C | Omron Automa... | 242.49 $ | 1000 | SGE-225-2-3050L 05000C SF... |
| 305085 | Weidmuller | 2.68 $ | 1000 | WET-M20 BRASS EARTH TAG |
| 3050/1 RD001 | Alpha Wire | 105.89 $ | 96 | HOOK-UP SOLID 24AWG RED 1... |
| 305088 | Weidmuller | 6.52 $ | 1000 | WET-M40 BRASS EARTH TAG |
| 10117946-3050LF | Amphenol FCI | 71.37 $ | 1000 | 500-2A2F-MINI-SAS HD CABL... |
| 3050 WO005 | Alpha Wire | 27.5 $ | 17 | HOOK-UP STRND 24AWG WHT/O... |
TERM BLK MICRO FEED THRU 8POSTerminal Bl...
CONN TERM BLK FEED THRU 14-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONN 12-26AWGTerminal B...
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK FEED THRU 2-20 AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONNECT 6-24AWGTerminal...
3050361 Datasheet/PDF