| Allicdata Part #: | A2040B-100-ND |
| Manufacturer Part#: |
3053 BK005 |
| Price: | $ 36.32 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100' |
| More Detail: | 20 AWG Hook-Up Wire 10/30 Black 300V 100.0' (30.5m... |
| DataSheet: | 3053 BK005 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 132 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 33.01200 |
| 5 +: | $ 29.34540 |
| 10 +: | $ 25.67750 |
| 25 +: | $ 22.00920 |
| 50 +: | $ 20.54180 |
| 100 +: | $ 19.51470 |
Specifications
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | Biological Compatibility |
| Ratings: | ISO 10993, UL Style 1007/1569 |
| Jacket Color: | Black |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Voltage: | 300V |
| Length: | 100.0' (30.5m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.016" (0.41mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.069" (1.75mm) |
| Series: | -- |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 10/30 |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) are a type of electrical wire used to form the wiring composition of electrical systems. The 3053 BK005 is a single conductor cable that is commonly used in a variety of applications and as part of different wiring systems. The 3053 BK005 is versatile in use and is made of an insulated conductor that is protected from damage and moisture. The 3053 BK005 is one wire specifically designed for industrial and commercial applications, as it has a conductor cable with insulation. It is also highly flexible and can be used in diverse environments, such as in places with significant amounts of heat, moisture, and dirt. Further, it is designed to be resistant to common chemicals, oils, and solvents and is UL approved for commercial, industrial, and residential applications. The 3053 BK005 is also used in some professional and amateur radio stations due to its higher tolerance to interference. Its flexibility also makes it suitable for use in amateur radio and other electronics where vibration and movement may be common. The 3053 BK005 also offers a variety of other features that make it suitable for industrial and commercial applications. It is available in two conductor cables; one with stranded wire which is suitable for use in wet conditions, and one with solid wire which is used for dry locations. Its insulation is semi-rigid and the insulated conductor is highly abrasion resistant for durability. Additionally, its temperature range is from -30°C to +90°C, and the operating temperature range can be as high as 250°C. The 3053 BK005\'s working principle is based on creating and carrying an electric current from a point of origin to a point of destination. The wire is fitted with a conductor cable that is composed of an insulated conductor surrounded by insulation. This insulation shields the cable from environmental-related risks such as moisture, heat, dirt, and chemicals, while the conductor cable conducts electricity from its source. When connected to voltage sources, the current flowing through the cable produces a magnetic field against the conductor, which is transformed into electric current, allowing power to be transferred to its destination. Overall, the 3053 BK005 is a single conductor cable that is designed to perform in industrial and commercial applications despite external risks. Its insulation protects against environmental damage, and its conductor carries electric current from its source. Its flexibility and design features also make it suitable for both radio and other electronics applications as well as many other types of wiring systems.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "3053" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3053 WY005 | Alpha Wire | 37.77 $ | 4 | HOOK-UP STRND 20AWG WHT/Y... |
| 22-02-3053 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC VERT 5POS 2.54MM... |
| 3053 VI013 | Alpha Wire | 278.87 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 20AWG VIOLE... |
| IELHK112-30531-1 | Sensata-Airp... | 232.46 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| 3053 WO001 | Alpha Wire | 152.66 $ | 1000 | HOOK-UP 20AWG WHT/ORG 100... |
| 111-3053PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 14SOICB... |
| 3053 OR001 | Alpha Wire | 146.78 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 20AWG ORANG... |
| 3053 WB001 | Alpha Wire | 152.66 $ | 1000 | HOOK-UP 20AWG WHT/BLK 100... |
| FPW-3053-EDA | Terasic Inc. | 9.53 $ | 1000 | ADAPTER DC 12V/2A |
| 3053 WH005 | Alpha Wire | 36.32 $ | 51 | HOOK-UP STRND 20AWG WHITE... |
| 3053/1 SL001 | Alpha Wire | 140.39 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 20AWG SLATE... |
| 3053 BR001 | Alpha Wire | 152.66 $ | 4 | HOOK-UP STRND 20AWG BROWN... |
| 3053/1 WH001 | Alpha Wire | 140.39 $ | 70 | HOOK-UP SOLID 20AWG WHITE... |
| 3053 YG001 | Alpha Wire | 152.66 $ | 1000 | HOOK-UP 20AWG YEL/GRN 100... |
| 3053 WY001 | Alpha Wire | 152.66 $ | 1000 | HOOK-UP 20AWG WHT/YEL 100... |
| 3053/1 RD001 | Alpha Wire | 140.39 $ | 11 | HOOK-UP SOLID 20AWG RED 1... |
| 3053 WN001 | Alpha Wire | 152.66 $ | 1000 | HOOK-UP 20AWG WHT/BRN 100... |
| 3053 WH013 | Alpha Wire | 290.02 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 20AWG WHITE... |
| 3053 RD001 | Alpha Wire | 146.78 $ | 76 | HOOK-UP STRND 20AWG RED 1... |
| 3053/1 BL005 | Alpha Wire | 29.57 $ | 7 | HOOK-UP SOLID 20AWG BLUE ... |
| 3053 GR001 | Alpha Wire | 146.78 $ | 13 | HOOK-UP STRND 20AWG GREEN... |
| JAE-3-30537-1 | Sensata-Airp... | 668.82 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| M39003/01-3053 | Vishay Sprag... | 7.68 $ | 1000 | CAP TANT 0.047UF 20% 50V ... |
| 22-15-3053 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC BOTTOM 5POS 2.54... |
| 3053 SL001 | Alpha Wire | 146.78 $ | 8 | HOOK-UP STRND 20AWG SLATE... |
| 305304 | TE Connectiv... | 0.29 $ | 1000 | CAP LUG |
| 09-52-3053 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN RECEPT 5POS .156 VER... |
| M39003/03-3053/HSD | Vishay Sprag... | 7.26 $ | 1000 | CAP TANT 27UF 10% 20V AXI... |
| 3053 BL013 | Alpha Wire | 290.02 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 20AWG BLUE ... |
| IELHK112-30531-3-V | Sensata-Airp... | 193.79 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| 30533 | -- | 1000 | JKT 100 J2 KEYLS CHUK | |
| 3053/1 OR005 | Alpha Wire | 29.57 $ | 9 | HOOK-UP SOLID 20AWG ORANG... |
| 3053/1 YL001 | Alpha Wire | 140.39 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 20AWG YELLO... |
| 119998-3053 | ITT Cannon, ... | 2.58 $ | 1000 | CONN D-SUB PLUG 37POS R/A... |
| 3053 SL005 | Alpha Wire | 36.32 $ | 20 | HOOK-UP STRND 20AWG SLATE... |
| M39003/09-3053/HSD | Vishay Sprag... | 32.59 $ | 1000 | CAP TANT 22UF 5% 35V AXIA... |
| 30530 | Wiha | 8.16 $ | 1000 | SLOTTED SPANNER NUT DRIVE... |
| 3053 YL005 | Alpha Wire | 36.32 $ | 38 | HOOK-UP STRND 20AWG YELLO... |
| 3053/1 BR005 | Alpha Wire | 29.57 $ | 4 | HOOK-UP SOLID 20AWG BROWN... |
| 3053 WR001 | Alpha Wire | 152.66 $ | 1000 | HOOK-UP 20AWG WHT/RED 100... |
Latest Products
1561 BK001
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
541219 YL005
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
541001 SL001
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
AZ181930 WH013
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
891801 YL013
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
891801 SL013
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
3053 BK005 Datasheet/PDF