| Allicdata Part #: | 3055/1VI001-ND |
| Manufacturer Part#: |
3055/1 VI001 |
| Price: | $ 140.51 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP SOLID 18AWG VIOLET 1000' |
| More Detail: | 18 AWG Hook-Up Wire Solid Violet 300V 1000.0' (304... |
| DataSheet: | 3055/1 VI001 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 127.73300 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | Biological Compatibility |
| Ratings: | ISO 10993, UL Style 1007/1569 |
| Jacket Color: | Violet |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Voltage: | 300V |
| Length: | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.016" (0.41mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.072" (1.83mm) |
| Series: | -- |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | Solid |
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire):
Hook-up wire, also commonly referred to as single conductor cables, is a type of electrical cable or wire usually used to connect or interface two or more components of a larger system. A hook-up wire can be constructed from almost any type of conductor that provides an electrical connection, including copper, aluminum, tinned copper, and several other alloys. Additionally, it can be insulated with any number of materials, ranging from rubber to plastic and other insulating materials. While the wire or cable itself is typically fairly simple, it is the application that dictates the specifications and performancey of the wire or cable.
3055/1 VI001 hook-up wire is used in a variety of industrial applications, including control panels, motor controls, pilot control systems, and data transmission components. This wire is composed of two pieces of flexible copper wire that are stranded together and then encased in a PVC insulation to ensure it remains durable. Additionally, this wire features a temperature rating of 80°C, or 176°F, making it suitable for applications requiring a wide range of temperatures.
The primary purpose of hook-up wire is to transfer electrical energy between two points in a system. Additionally, the wire is designed to protect the energy from outside influences such as electrical interference from other components of the system, moisture, and dust. It is also designed to provide protection to the system components from any electric arcs or sparks that may occur when disconnecting electrical connections. The primary current carrying capability of 3055/1 VI001 hook-up wire is 24A.
Another application for this type of wire is its use in circuit-protection systems. This type of wire is designed to provide an electrical connection directly between the circuit breaker and the load, as well as providing a pathway for any subsequently produced electrical arc. This allows for a rapid shutdown of the system in case the circuit breaker trips due to an overload or an insulation fault. Additionally, this type of protection is used to reduce the risk of electrical shorts.
Finally, 3055/1 VI001 hook-up wire can in some cases be used in hazardous areas where there is an elevated risk of electrical spark or arc production. In these applications, the wire offers an effective level of dielectric protection from sparks and arcs that could potentially harm personnel and the equipment. Since the wire is rated for temperatures of up to 176°F, it is also suitable for applications requiring a wide temperature range.
All in all, 3055/1 VI001 hook-up wire is a versatile wire type with a range of applications from high temperature control panels and motor controls all the way to hazardous area protection. Providing both electrical energy transfer and protection from arcing and sparks, these wires are well suited for a variety of industrial applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SRP-3055 | Essentra Com... | 0.97 $ | 2840 | RIVET SNAP 0.220 POLYSULF... |
| M39003/03-3055H | Vishay Sprag... | 18.62 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 10% 20V AXI... |
| 3055/1 YL001 | Alpha Wire | 140.51 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 18AWG YELLO... |
| 97-3055-16-6 | Amphenol Ind... | 10.3 $ | 155 | CIRC REDUCING BUSHING SZ ... |
| M39003/01-3055 | Vishay Sprag... | 8.65 $ | 1000 | CAP TANT 0.068UF 10% 50V ... |
| 3055/1 RD005 | Alpha Wire | 36.65 $ | 28 | HOOK-UP SOLID 18AWG RED 1... |
| LELHPK11-1REC4-30559-150 | Sensata-Airp... | 227.88 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| FJ-3055 | Omron Automa... | 10.4 $ | 1000 | FJ BOX 2TASK CONTROLLER 2... |
| 3055 WU005 | Alpha Wire | 44.22 $ | 46 | HOOK-UP STRND 18AWG WHT/B... |
| 3055 WS001 | Alpha Wire | 180.92 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG WHT/GRY 100... |
| 3055 BL013 | Alpha Wire | 355.29 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG BLUE ... |
| 3055 WU001 | Alpha Wire | 173.96 $ | 6 | HOOK-UP 18AWG WHT/BLU 100... |
| SRVO-3055B | Essentra Com... | 0.27 $ | 2795 | RIVET SNAP 0.220" NYLON B... |
| 3055 GY013 | Alpha Wire | 355.29 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG GRN/YEL 500... |
| M39003/03-3055/HSD | Vishay Sprag... | 18.7 $ | 1000 | CAP TANT 68UF 10% 20V AXI... |
| M39003/09-3055 | Vishay Sprag... | 26.34 $ | 1000 | CAP TANT 22UF 20% 35V AXI... |
| 2-305579-8 | TE Connectiv... | 268.46 $ | 1000 | RATCHET ROD |
| 3055BL | Davies Moldi... | 0.78 $ | 1000 | KNOB KNURLED 1/4"-20 PHEN... |
| JTEP-5-1REC4-30557-1000 | Sensata-Airp... | 0.69 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3055 YL005 | Alpha Wire | 42.53 $ | 82 | HOOK-UP STRND 18AWG YELLO... |
| M39003/01-3055H | Vishay Sprag... | 8.65 $ | 1000 | CAP TANT 0.068UF 10% 50V ... |
| 97-3055-120-28003 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 8 | ADAPTER TYPE II 24 28 |
| 3055 OR005 | Alpha Wire | 42.53 $ | 32 | HOOK-UP STRND 18AWG ORANG... |
| 3055 WS005 | Alpha Wire | 44.22 $ | 11 | HOOK-UP STRND 18AWG WHT/G... |
| 229-3-30555-1 | Sensata-Airp... | 177.76 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| 3055/1 BK001 | Alpha Wire | 140.51 $ | 5 | HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK... |
| 3055/1 WH001 | Alpha Wire | 140.51 $ | 4 | HOOK-UP SOLID 18AWG WHITE... |
| 3055 BK013 | Alpha Wire | 355.29 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG BLACK... |
| 3055 YL001 | Alpha Wire | 173.96 $ | 19 | HOOK-UP STRND 18AWG YELLO... |
| 3055 WO005 | Alpha Wire | 42.53 $ | 5 | HOOK-UP STRND 18AWG WHT/O... |
| SRHR-3055 | Essentra Com... | 0.54 $ | 3989 | RIVET SNAP 0.220" NYLON T... |
| 3055 BL005 | Alpha Wire | 42.53 $ | 435 | HOOK-UP STRND 18AWG BLUE ... |
| M39003/01-3055/TR | Vishay Sprag... | 8.23 $ | 1000 | CAP TANT 0.068UF 10% 50V ... |
| 70156-3055 | Omron Automa... | 4.16 $ | 1000 | SYSTEM |
| 3055 WN001 | Alpha Wire | 180.92 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG WHT/BRN 100... |
| 3055/1 OR005 | Alpha Wire | 36.65 $ | 7 | HOOK-UP SOLID 18AWG ORANG... |
| 3055 WO001 | Alpha Wire | 180.92 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG WHT/ORG 100... |
| 3055/1 BR005 | Alpha Wire | 36.65 $ | 4 | HOOK-UP SOLID 18AWG BROWN... |
| 3055A | Honeywell Se... | 145.78 $ | 1000 | VRS SPEED SENSORMagnetic ... |
| 3055 GY001 | Alpha Wire | 173.96 $ | 64 | HOOK-UP 18AWG GRN/YEL 100... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
3055/1 VI001 Datasheet/PDF