| Allicdata Part #: | A3057R-1000-ND |
| Manufacturer Part#: |
3057/1 RD001 |
| Price: | $ 209.64 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP SOLID 16AWG RED 1000' |
| More Detail: | 16 AWG Hook-Up Wire Solid Red 300V 1000.0' (304.8m... |
| DataSheet: | 3057/1 RD001 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 190.57500 |
| 5 +: | $ 160.48300 |
| 10 +: | $ 145.43900 |
| 25 +: | $ 135.40900 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | Biological Compatibility |
| Ratings: | ISO 10993, UL Style 1007/1569 |
| Jacket Color: | Red |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Voltage: | 300V |
| Length: | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.016" (0.41mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.083" (2.11mm) |
| Series: | -- |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | Solid |
| Wire Gauge: | 16 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single conductor cables, also known as hook-up wires, are necessary for a variety of electrical applications. These cables often have internal insulation that is made of an electrical grade polymer. They have an outer conductor made from either copper or aluminum and are used to protect the conductor from abrasions, heat, and corrosion. The types of single conductor cables are typically divided into different categories based on the outer conductor and insulation material, with each one having different properties and applications.
3057/1 RD001 is a type of single conductor cable which is manufactured to meet the requirements of UL 1479, CSA C22.2 No. 210. It is used for interconnection purposes in class 1 division 2, zone 2 hazardous locations for up to 450 volts at 70°C. It also meets the requirements of UL 1093, CSA C22.2 No. 0.2, NFPA No. 710, NEMA CC-1 and NFPA No. 705. The cable features tinned copper conductors, PVC insulation, an overall foil wrap, a PVC jacket and an aluminum heat-shrinkable sleeving. The cable is available in a variety of colors to easily distinguish the positive from the negative conductors. Additionally, the cable is designed to remain flexible even in low temperature conditions.
The working principle behind this type of cable is simple. The electric voltage runs through the cable, which causes a current to flow. This current is transferred through the wires and then reaps the benefits of the cable’s insulation and outer conductor. The insulation provides protection against shocks and other dangers, while the conductor serves as a protective barrier from external forces such as abrasion, heat, and corrosion. Additionally, the cable can stand up to high temperatures and meet various certifications and specifications depending on its intended application.
3057/1 RD001 single conductor cables can be used in a variety of applications, including but not limited to: electrical circuits for control and power, high voltage wiring, process control and instrumentation, electric motor and control wiring, industrial wiring for automation and data transmission, as well as telecommunications applications. Moreover, the different insulation and outer conductor materials used in the cable can provide additional protection for high-temperature, hazardous, or specialized applications.
Overall, 3057/1 RD001 is an example of a single conductor cable that is manufactured to meet specific UL and CSA requirements for use in hazardous and controlled environments. This type of cable is designed for maximum protection and is available in a variety of colors for easier identification. The cable’s properties and working principle make it suitable for a variety of applications, such as control and power wiring, data transmission, and telecommunications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3057/1 GR001 | Alpha Wire | 209.64 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 16AWG GREEN... |
| 3057Y-1-102 | Bourns Inc. | 16.23 $ | 80 | TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN1... |
| 3057Y-1-201 | Bourns Inc. | 16.23 $ | 32 | TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN... |
| 97-3057-12 | Amphenol Ind... | 7.57 $ | 131 | CONN CABLE CLAMP SZ 20/22... |
| 97-3057-1010-1-639 | Amphenol Ind... | 9.04 $ | 79 | CABLE CLAMP W/B 18 (639) |
| 3057P-1-101 | Bourns Inc. | 10.39 $ | 1000 | TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN... |
| 3057/1 BR005 | Alpha Wire | 49.43 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 16AWG BROWN... |
| 3057 RD005 | Alpha Wire | 60.39 $ | 62 | HOOK-UP STRND 16AWG RED 1... |
| NR-30572-000 | Knowles | 17.06 $ | 1000 | MICROPHONE100Hz ~ 6kHz M... |
| 97-3057-1016(621) | Amphenol Ind... | 5.79 $ | 1000 | CONN CABLE CLAMP SZ 24 28... |
| 3057P-1-501 | Bourns Inc. | -- | 1000 | TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN... |
| 305790 | Weidmuller | 63.79 $ | 1000 | WSP-M32 STOPPING PLUG SSH... |
| 3057 VI005 | Alpha Wire | 60.39 $ | 4 | HOOK-UP STRND 16AWG VIOLE... |
| 97-3057-1010-640 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 1756 | C/C SZ 18 ZN BLK COND |
| 3057P-1-202 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN2... |
| 97-3057-1024-621 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 1000 | C/C SZ 36 ZN BLK NON-COND |
| 3057/1 VI001 | Alpha Wire | 209.64 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 16AWG VIOLE... |
| 3057 YL013 | Alpha Wire | 541.77 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG YELLO... |
| 3057L-1-200 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 20 OHM 1W LEADS20... |
| 3057Y-1-351 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 350 OHM 1W PC PIN... |
| M39003/09-3057H | Vishay Sprag... | 30.92 $ | 1000 | CAP TANT 27UF 10% 35V AXI... |
| 3057Y-1-253 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 25K OHM 1W PC PIN... |
| 97-3057-10-6-621 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 1000 | CABLE CLAMP 18 (621) |
| M39003/09-3057 | Vishay Sprag... | 30.92 $ | 1000 | CAP TANT 27UF 10% 35V AXI... |
| 97-3057-1007 | Amphenol Ind... | 4.4 $ | 335 | CONN CABLE CLAMP SZ 12SL/... |
| 3057L-1-503 | Bourns Inc. | 23.18 $ | 1000 | TRIMMER 50K OHM 1W LEADS5... |
| 97-3057-1008-1-689 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 1000 | CABLE CLAMP W/B 16 & 16S |
| 3057J-1-203M | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 20K OHM 1W HOOK20... |
| 3057J-1-202M | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 2K OHM 1W HOOK2 k... |
| 97-3057-1010-1(621) | Amphenol Ind... | 7.7 $ | 84 | CONN CABLE CLAMP SZ18 1-2... |
| 97-3057-10 | Amphenol Ind... | 5.96 $ | 163 | CONN CABLE CLAMP SZ18 1-2... |
| 3057/1 SL005 | Alpha Wire | 51.41 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 16AWG SLATE... |
| 97-3057-8 | Amphenol Ind... | 8.11 $ | 35 | CONN CABLE CLAMP SZ16/16S... |
| 97-3057-1008(676) | Amphenol Ind... | 6.77 $ | 71 | CONN CABLE CLAMP SZ16/16S... |
| 97-3057-1012-640 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 66 | C/C SZ 20 22 ZN BLK COND |
| 3057Y-1-203M | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN... |
| 3057Y-1-251 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 250 OHM 1W PC PIN... |
| 3057L-1-201 | Bourns Inc. | 23.18 $ | 1000 | TRIMMER 200 OHM 1W LEADS2... |
| 3057P-1-503 | Bourns Inc. | 10.39 $ | 1000 | TRIMMER 50K OHM 1W PC PIN... |
| 3057 OR001 | Alpha Wire | 259.66 $ | 1 | HOOK-UP STRND 16AWG ORANG... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
3057/1 RD001 Datasheet/PDF