| Allicdata Part #: | A2065G-100-ND |
| Manufacturer Part#: |
3057 GR005 |
| Price: | $ 60.39 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 100' |
| More Detail: | 16 AWG Hook-Up Wire 26/30 Green 300V 100.0' (30.5m... |
| DataSheet: | 3057 GR005 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 14 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 54.89820 |
| 5 +: | $ 48.79980 |
| 10 +: | $ 42.70010 |
| 25 +: | $ 36.60000 |
| 50 +: | $ 34.15990 |
| 100 +: | $ 32.45190 |
Specifications
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | Biological Compatibility |
| Ratings: | ISO 10993, UL Style 1007/1569 |
| Jacket Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Voltage: | 300V |
| Length: | 100.0' (30.5m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.016" (0.41mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.092" (2.34mm) |
| Series: | -- |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 26/30 |
| Wire Gauge: | 16 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Single conductor cables, also known as hook-up wires, are a type of electrical wire designed for use in a wide variety of applications. The purpose of single conductor cables is to provide power and/or data to an electrical device. They are commonly used for low-voltage applications, such as in computers, home electronics, and various types of industrial equipment.The most common type of single conductor cable is referred to as 3057 GR005, which is typically used for data communication. These cables consist of a copper conductor, an insulation layer, and a jacket. The conductor can either be bare or tinned and can either be stranded or solid. The insulation layer is made from either vinyl, polyethylene, or crosslinked polyethylene (XLPE). The jacket is typically made from extruded PVC.The primary purpose of 3057 GR005 cables is to provide a high-speed data transfer medium between two separate electronic components. The copper conductor is used to create an electrical connection between the two components, while the insulation layer provides protection from electrical shock and noise interference. The jacket also serves to protect the cable from abrasion, moisture, and other environmental elements.The working principle of 3057 GR005 cables is simple. When electricity flows through the copper conductor, it causes an electrical field to be created around the cable. This electrical field then allows data signals to be transmitted between the two components. While the specifics of these data signals can vary depending on the application, they typically consist of digital information, such as audio/video data, as well as control signals.Another advantage of using 3057 GR005 cables is that they are relatively easy to install compared to other types of cables. They typically come in pre-cut lengths, and all that is required to connect them is the application of a compatible connector. This makes them popular for applications such as home theater systems, computer networks, and other consumer electronics.Overall, 3057 GR005 cables are an ideal choice for a variety of applications, particularly when it comes to data communication. Their simple construction and easy installation make them a great option for both home and industrial use.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "3057" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3057/1 GR001 | Alpha Wire | 209.64 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 16AWG GREEN... |
| 3057Y-1-102 | Bourns Inc. | 16.23 $ | 80 | TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN1... |
| 3057Y-1-201 | Bourns Inc. | 16.23 $ | 32 | TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN... |
| 97-3057-12 | Amphenol Ind... | 7.57 $ | 131 | CONN CABLE CLAMP SZ 20/22... |
| 97-3057-1010-1-639 | Amphenol Ind... | 9.04 $ | 79 | CABLE CLAMP W/B 18 (639) |
| 3057P-1-101 | Bourns Inc. | 10.39 $ | 1000 | TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN... |
| 3057/1 BR005 | Alpha Wire | 49.43 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 16AWG BROWN... |
| 3057 RD005 | Alpha Wire | 60.39 $ | 62 | HOOK-UP STRND 16AWG RED 1... |
| NR-30572-000 | Knowles | 17.06 $ | 1000 | MICROPHONE100Hz ~ 6kHz M... |
| 97-3057-1016(621) | Amphenol Ind... | 5.79 $ | 1000 | CONN CABLE CLAMP SZ 24 28... |
| 3057P-1-501 | Bourns Inc. | -- | 1000 | TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN... |
| 305790 | Weidmuller | 63.79 $ | 1000 | WSP-M32 STOPPING PLUG SSH... |
| 3057 VI005 | Alpha Wire | 60.39 $ | 4 | HOOK-UP STRND 16AWG VIOLE... |
| 97-3057-1010-640 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 1756 | C/C SZ 18 ZN BLK COND |
| 3057P-1-202 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN2... |
| 97-3057-1024-621 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 1000 | C/C SZ 36 ZN BLK NON-COND |
| 3057/1 VI001 | Alpha Wire | 209.64 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 16AWG VIOLE... |
| 3057 YL013 | Alpha Wire | 541.77 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG YELLO... |
| 3057L-1-200 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 20 OHM 1W LEADS20... |
| 3057Y-1-351 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 350 OHM 1W PC PIN... |
| M39003/09-3057H | Vishay Sprag... | 30.92 $ | 1000 | CAP TANT 27UF 10% 35V AXI... |
| 3057Y-1-253 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 25K OHM 1W PC PIN... |
| 97-3057-10-6-621 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 1000 | CABLE CLAMP 18 (621) |
| M39003/09-3057 | Vishay Sprag... | 30.92 $ | 1000 | CAP TANT 27UF 10% 35V AXI... |
| 97-3057-1007 | Amphenol Ind... | 4.4 $ | 335 | CONN CABLE CLAMP SZ 12SL/... |
| 3057L-1-503 | Bourns Inc. | 23.18 $ | 1000 | TRIMMER 50K OHM 1W LEADS5... |
| 97-3057-1008-1-689 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 1000 | CABLE CLAMP W/B 16 & 16S |
| 3057J-1-203M | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 20K OHM 1W HOOK20... |
| 3057J-1-202M | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 2K OHM 1W HOOK2 k... |
| 97-3057-1010-1(621) | Amphenol Ind... | 7.7 $ | 84 | CONN CABLE CLAMP SZ18 1-2... |
| 97-3057-10 | Amphenol Ind... | 5.96 $ | 163 | CONN CABLE CLAMP SZ18 1-2... |
| 3057/1 SL005 | Alpha Wire | 51.41 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 16AWG SLATE... |
| 97-3057-8 | Amphenol Ind... | 8.11 $ | 35 | CONN CABLE CLAMP SZ16/16S... |
| 97-3057-1008(676) | Amphenol Ind... | 6.77 $ | 71 | CONN CABLE CLAMP SZ16/16S... |
| 97-3057-1012-640 | Amphenol Ind... | 0.0 $ | 66 | C/C SZ 20 22 ZN BLK COND |
| 3057Y-1-203M | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN... |
| 3057Y-1-251 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 250 OHM 1W PC PIN... |
| 3057L-1-201 | Bourns Inc. | 23.18 $ | 1000 | TRIMMER 200 OHM 1W LEADS2... |
| 3057P-1-503 | Bourns Inc. | 10.39 $ | 1000 | TRIMMER 50K OHM 1W PC PIN... |
| 3057 OR001 | Alpha Wire | 259.66 $ | 1 | HOOK-UP STRND 16AWG ORANG... |
Latest Products
1561 BK001
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
541219 YL005
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
541001 SL001
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
AZ181930 WH013
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
891801 YL013
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
891801 SL013
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
3057 GR005 Datasheet/PDF