| Allicdata Part #: | A2101B-100-ND |
| Manufacturer Part#: |
3071 BK005 |
| Price: | $ 31.98 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 100' |
| More Detail: | 22 AWG Hook-Up Wire 7/30 Black 600V 100.0' (30.5m) |
| DataSheet: | 3071 BK005 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 29 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 29.07450 |
| 5 +: | $ 25.84260 |
| 10 +: | $ 22.61260 |
| 25 +: | $ 19.38210 |
| 50 +: | $ 18.08980 |
| 100 +: | $ 17.18540 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | Biological Compatibility |
| Ratings: | ISO 10993, UL Style 1015 |
| Jacket Color: | Black |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 105°C |
| Voltage: | 600V |
| Length: | 100.0' (30.5m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.032" (0.81mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.094" (2.38mm) |
| Series: | -- |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 7/30 |
| Wire Gauge: | 22 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single conductor cables, commonly referred to as hook-up wire, are used for a variety of electrical wiring applications. One of the most popular varieties used today is 3071 BK005. This type of cable is primarily used for interior wiring within control panels and relay equipment. It is a single-conductor, flame-retardant PVC insulated, low-voltage cable designed for direct burial or other installation in hazardous locations.
This type of cable offers excellent resistance to fire, oil, abrasion, sunlight, water, and water vapor. In addition, the cable is highly flexible and easy to install, making it a popular choice for many different electrical wiring applications. It is UL approved for use in Class I, II, III, and IV hazardous locations and carries a DoE rating of 105°C.
The 3071 BK005 has a stranded copper conductor with a diameter of 0.050 inches and a maximum operating temperature of -20°C to 105°C. It consists of 19 strands of fine-gauge, soft-annealed, uncoated copper wire. The insulation is a flame-retardant thermoplastic PVC with a thickness of 0.020 inches. It also features a polyester tape serving as additional protection and support for the conductor and PVC insulation.
The working principle of this type of cable is based on the resistance of the cable to an applied electric current. This resistance causes a voltage drop in the wire, which in turn produces a force that pushes electrons through the conductor. The electrons move at a speed based on the cross-sectional area of the conductor, its length, and the type of material it is made from. This movement of electrons creates an electric current that can be used to power electrical components.
In applications where higher resistance is required, thicker gauge wire with a higher electrical resistance may be used to reduce the flow of the current. This reduces the amount of energy required to drive the device, or facilitates the device’s operation by providing a more constant current.
In summary, 3071 BK005 single conductor cables are an essential part of any electrical project. With its excellent resistance to fire, water, and other elements, its flexibility, and its UL-approval, this type of single conductor cable is an ideal choice for a variety of interior wiring applications. Its resistance to electric current allows it to be used in a range of projects, from lighting to motors.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IELHR111-30716-1 | Sensata-Airp... | 166.85 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| 3071049 | Phoenix Cont... | 11.33 $ | 10 | CONN BARRIER STRIP 1CIRCU... |
| 3071 BR001 | Alpha Wire | 139.14 $ | 1 | HOOK-UP STRND 22AWG BROWN... |
| 3071 BL005 | Alpha Wire | 31.98 $ | 7 | HOOK-UP STRND 22AWG BLUE ... |
| 307109002 | C&K | 65.7 $ | 1000 | SWITCH THUMB HEX 0.1A 120... |
| 307119000 | C&K | 54.08 $ | 123 | SWITCH THUMB HEX 0.1A 120... |
| GP-30711-000 | Knowles | 23.23 $ | 1000 | SPEAKERGeneral Purpose Sp... |
| 3071-A | Davies Moldi... | 0.67 $ | 1000 | KNOB 3 ARM #10-24 NYLON |
| 3071 GR005 | Alpha Wire | 31.98 $ | 7 | HOOK-UP STRND 22AWG GREEN... |
| 70156-3071 | Omron Automa... | 6.24 $ | 1000 | SYSTEM |
| 3071082 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 1CIRCU... |
| GQ-30710-000 | Knowles | 25.7 $ | 36 | TWEETER 90OHM SIDE PORT R... |
| M22-3071000 | Harwin Inc. | 0.07 $ | 1000 | 10 WAY SIL CRIMP HOUSING1... |
| 3071 SL001 | Alpha Wire | 144.7 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 22AWG SLATE... |
| M39003/03-3071/TR | Vishay Sprag... | 14.29 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 35V AXI... |
| 3071350 | Phoenix Cont... | 15.88 $ | 1000 | TERM BLK BRANCH TERM 4POS... |
| 3071 VI005 | Alpha Wire | 31.98 $ | 5 | HOOK-UP STRND 22AWG VIOLE... |
| 3071 GR001 | Alpha Wire | 144.7 $ | 6 | HOOK-UP STRND 22AWG GREEN... |
| 3071 GY001 | Alpha Wire | 139.14 $ | 2 | HOOK-UP 22AWG GRN/YEL 100... |
| 30719 | Vicor Corpor... | 10.68 $ | 857 | HEATSINK MICRO 0.4" THRU/... |
| 3071 SL005 | Alpha Wire | 31.98 $ | 5 | HOOK-UP STRND 22AWG SLATE... |
| M39003/01-3071/TR | Vishay Sprag... | 1.21 $ | 1000 | CAP TANT 0.47UF 20% 50V A... |
| 3071872 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | SWITCH CAP GREEN |
| M39003/01-3071H | Vishay Sprag... | 1.49 $ | 1000 | CAP TANT 0.47UF 20% 50V A... |
| 3071401 | Phoenix Cont... | 58.35 $ | 1000 | CABLE ROUTING SYSTEM, WIT... |
| 307119100 | C&K | 69.03 $ | 1000 | SWITCH THUMB HEX 0.1A 120... |
| 3071 WH005 | Alpha Wire | 31.98 $ | 17 | HOOK-UP STRND 22AWG WHITE... |
| 307109001 | C&K | 88.49 $ | 1000 | SWITCH THUMB HEX 0.1A 120... |
| 3071 GY005 | Alpha Wire | 31.98 $ | 3 | HOOK-UP STRND 22AWG GRN/Y... |
| 3071351 | Phoenix Cont... | 15.49 $ | 1000 | TERM BLK BRANCH TERM 4POS... |
| 3071352 | Phoenix Cont... | 15.49 $ | 1000 | TERM BLK BRANCH TERM 4POS... |
| 3071353 | Phoenix Cont... | 15.49 $ | 1000 | TERM BLK BRANCH TERM 4POS... |
| 39-51-3071 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN RECEPT STR VERT 7POS... |
| 3071875 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | SWITCH CAP CLEAR |
| M22-3071200 | Harwin Inc. | 0.0 $ | 1000 | 12 WAY SIL CRIMP HOUSING1... |
| 3071 WH001 | Alpha Wire | 139.14 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 22AWG WHITE... |
| 30712 | Wiha | 7.55 $ | 1000 | INSULATED SOFTFINISH XENO... |
| 3071BPEGPL | Visual Commu... | 0.97 $ | 863 | T-1 BI-PIN BASE INCND LPL... |
| 30718 | Vicor Corpor... | 17.67 $ | 93 | HEATSINK MAXI 0.4" THRU/L... |
| 3071 OR001 | Alpha Wire | 144.7 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 22AWG ORANG... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
3071 BK005 Datasheet/PDF