| Allicdata Part #: | 310002040024-ND |
| Manufacturer Part#: |
3100 02040024 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Sensors, Transducers |
| Manufacturer: | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Short Description: | THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 3100 02040024 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | 3100 |
| Part Status: | Obsolete |
| Circuit: | -- |
| Switching Temperature: | -- |
| Reset Temperature: | -- |
| Current Rating - AC: | 3A (240V), 7A (30V) |
| Current Rating - DC: | 7A (30V) |
| Tolerance: | -- |
| Switching Cycles: | 5K |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Cylinder with Mounting Flange |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Temperature Sensors - Thermostats - Mechanical
Temperature measurement is a critical step in countless industrial applications. Temperature sensors are essential components to measure environmental temperature and produce an electrical signal that is proportional to the temperature of the environment. Mechanical thermal sensors use pneumatic thermostats to detect temperature. The 3100 02040024 is an example of such a sensor.
Application Field
The 3100 02040024 is a mechanical switch designed to open and close an electrical circuit with changes in temperature. This type of sensor is most commonly used in industrial applications such as HVAC/R, foodservice equipment, and manufacturing automation. The 3100 02040024 can be used to detect ambient temperature changes, or it can be used as an over/undershoot thermostat to detect critical temperature changes.
Working Principle
The operation of the 3100 02040024 is based on the thermal expansion of a bellows diaphragm. The bellows acts as an amplifier for the change in temperature. When the ambient temperature increases or decreases, the bellows diaphragm will expand or contract respectively. This movement will actuate a snap-action mechanism which will open or close an electrical circuit in response to the thermal signal. The 3100 02040024 is designed to switch quickly and reliably.
Advantages
The 3100 02040024 has a number of advantages over other types of temperature sensors. First, the mechanical design eliminates the need for electrical or electronic components, which reduces cost and complexity. Second, because the device is actuated by thermal expansion, it can also be used as an over/under-shoot thermostat to detect extreme temperatures. Finally, the snap-action mechanism ensures quick and reliable switching.
Conclusion
The 3100 02040024 is ideal for applications that require an accurate, reliable, and cost-effective mechanical temperature sensor. With its robust design and quick response time, the 3100 02040024 is perfect for use in industrial applications and for monitoring extreme temperatures. Deep knowledge of the product and understanding the working principle of the device will dramatically reduce implementation and future maintenance time of the system.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 310002910004 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | HERMETIC THERMOSTAT |
| 31007122 | METZ CONNECT... | 4.89 $ | 1000 | SCREW TYPE TERMINAL BLOCK... |
| 3100U 00031462 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | THERMOSTAT 93.3DEG C SPST... |
| 310000030664 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | HERMETIC THERMOSTAT |
| 310000031656 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | HERMETIC THERMOSTAT |
| 310003660008 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | HERMETIC THERMOSTAT |
| 3100U00011458 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | HERMETIC THERMOSTAT |
| MPS-469X-31000 | Littelfuse I... | 3.47 $ | 1000 | MPS GE469 RETROFIT KIT |
| 3100 00011340 | Honeywell Se... | 66.01 $ | 1000 | THERMOSTAT 3100 SERIES HE... |
| 3100U00031916 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | HERMETIC THERMOSTAT |
| 3100-30J17999BM | TE Connectiv... | 105.1 $ | 1000 | RELAY CONTACTOR 60A 2P/3P... |
| MP-3020-3100-30-80 | Luminus Devi... | 0.04 $ | 1000 | LED WARM WHITE 3000K 80CR... |
| 3100 01820008 | Honeywell Se... | 78.21 $ | 1000 | THERMOSTAT 3100 SERIES HE... |
| 3100 00011193 | Honeywell Se... | 79.28 $ | 1000 | THERMOSTAT 3100 SERIES HE... |
| 3100U 00031447 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | THERMOSTAT 93.3DEG C SPST... |
| 310003700002 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | HERMETIC THERMOSTAT |
| SRVO-3100B | Essentra Com... | 0.29 $ | 10962 | RIVET SNAP 0.390" NYLON B... |
| 31007109 | METZ CONNECT... | 2.24 $ | 1000 | SCREW TYPE TERMINAL BLOCK... |
| 31007110 | METZ CONNECT... | 2.49 $ | 1000 | SCREW TYPE TERMINAL BLOCK... |
| CVCO55BE-2900-3100 | Crystek Corp... | 13.72 $ | 1000 | OSC VCO 2900-3100MHZ SMD ... |
| 3100-20Q5999 | TE Connectiv... | 28.08 $ | 1000 | RELAY CONTACTOR DPST 26A ... |
| 3100-30J16999CJ | TE Connectiv... | 113.31 $ | 1000 | RELAY CONTACTOR 3PST 50A ... |
| 3100 00451048 | Honeywell Se... | 56.13 $ | 1000 | THERMOSTAT 3100 SERIES HE... |
| 310000010468 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | HERMETIC THERMOSTAT |
| 310000031646 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | HERMETIC THERMOSTAT |
| 310000060227 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | HERMETIC THERMOSTAT |
| 310000390018 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | HERMETIC THERMOSTAT |
| 310000430993 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | HERMETIC THERMOSTAT |
| 310001010009 | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | HERMETIC THERMOSTAT |
MANUAL RESET THERMOSTAT
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT
MANUAL RESET THERMOSTAT
AUTO RESET THERMOSTAT
AUTO RESET THERMOSTAT
AUTO RESET THERMOSTAT
3100 02040024 Datasheet/PDF