317010003 RF/IF and RFID |
|
| Allicdata Part #: | 1597-1247-ND |
| Manufacturer Part#: |
317010003 |
| Price: | $ 6.29 |
| Product Category: | RF/IF and RFID |
| Manufacturer: | Seeed Technology Co., Ltd |
| Short Description: | 433MHZ WIRELESS ISM TRANSCEIVER |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 317010003 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 8 |
| 1 +: | $ 5.72040 |
| Serial Interfaces: | -- |
| Package / Case: | Module |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Current - Transmitting: | 85mA |
| Current - Receiving: | 18.5mA |
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Memory Size: | -- |
| Utilized IC / Part: | -- |
| Antenna Type: | -- |
| Series: | -- |
| Sensitivity: | -121dBm |
| Power - Output: | 20dBm |
| Data Rate: | 256Kbps |
| Frequency: | 433MHz |
| Modulation: | FSK |
| Protocol: | -- |
| RF Family/Standard: | General ISM |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
RF Transceiver Modules
Thanks to advances in semiconductor technology, today\'s RF transceiver modules provide several features that were previously thought impossible to achieve. The automation of RF transceiver modules for applications such as point-to-point wireless communication and cellular communications has been made possible thanks to the emergence of integrated radio modules such as the 317010003. This module is designed to enable fast and efficient transceiver communication without the use of a dedicated radio frequency field.
317010003 Application Field
The 317010003 module is commonly used for point-to-point and cellular communication in various industrial and consumer setting. Its most popular application is in two-way line-of-sight (LOS) communication, where radio waves travel between two antennas, typically used to transmit data over short distances. The module is also used in automotive applications such as collision avoidance, autonomous driving, and other driver assistance systems. In addition, 317010003 modules are applicable in Wireless Local Area Networks (WLANs) providing connectivity and wireless communication solutions for long-range communication and data sharing in the home or office.
317010003 Working Principle
At its core, the 317010003 module is a transceiver module, meaning that it both transmits and receives data. It consists of an integrated radio receiver and transmitter, combining the functionalities of the two components into an efficient design. Additionally, the module is equipped with several features that enable faster and more reliable data transmission, such as:
- Direct Sequence Spread Spectrum Modulation (DSSS): This modulation technique divides the radio frequency into multiple channels and transmits the signal in bursts to prevent interference from other radio signals.
- Frequency Modulation (FM): With this modulation technique, a signal is modulated by varying the frequency of the signal in response to changes in the signal.
- Pulse-Shaping: This technique alters the shape of the signal "pulse" to improve the signal-to-noise ratio for clearer transmission.
- Digital Signal Processing: The module is also equipped with digital signal processing capabilities that are capable of recognizing specific patterns in the transmitted data and can thus filter out noise and interference.
The device is further equipped with a high gain antenna that ensures lengthy, uninterrupted communication with low signal degradation. The high gain antenna is accompanied by a high power amplifier, which increases the signal strength even further for stable point-to-point communication. The module can also support various wireless communication protocols such as Zigbee, RFID, and Bluetooth.
Conclusion
The 317010003 RF transceiver module is a state-of-the-art radio module designed for various point-to-point and cellular communication applications. With its advanced features such as direct sequence spread spectrum modulation, frequency modulation, pulse-shaping, and digital signal processing, it is able to provide fast and reliable transmission of data in various environments. Its high gain antenna is capable of transmitting radio data over long distances with minimal signal degradation, making it an ideal choice for a variety of RF communication applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| UPGF66-31704-1 | Sensata-Airp... | 0.0 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| 317030017 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | 2.4GHZ LOW POWER BLE4.0 |
| 317080006 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | RASPBERRY PI 0.96" OLED D... |
| IEGZXF6-1REC4-31702-15-V | Sensata-Airp... | 35.63 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| M39003/01-3170H | Vishay Sprag... | 5.64 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 100V ... |
| 317005-01 | Qualtek | 2.38 $ | 1000 | CORD ROJ C-14 SJT 3'3" 18... |
| 317001-01 | Qualtek | 3.2 $ | 592 | CORD ROJ C-14 SVT 1'8" 18... |
| 317010007 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | SMART WIRELESS CHRGR TX 5... |
| 317010009 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | 420-450MHZ ULTRA LOW POWE... |
| 317080021 | Seeed Techno... | 7.95 $ | 1000 | RASPBERRY PI 0.91'OLED DI... |
| 317030014 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | 2.4GHZ LOW POWER BLE4.0 |
| IEGF6-31707-25T-V | Sensata-Airp... | 30.67 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 317060016 | Seeed Techno... | 4.91 $ | 291 | TXRX ESP8266 MOD WIFI TRA... |
| 317030016 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | 2.4GHZ LOW POWER BLE4.0 |
| 317002-01 | Qualtek | 3.05 $ | 139 | CORD ROJ C-14 SVT 3'3" 18... |
| M39003/01-3170 | Vishay Sprag... | 5.64 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 100V ... |
| 317010005 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | 433MHZ ASK/OOK TRANSMITTE... |
| 317010003 | Seeed Techno... | 6.29 $ | 8 | 433MHZ WIRELESS ISM TRANS... |
| 317004-01 | Qualtek | 1.36 $ | 1000 | CORD ROJ C-14 SJT 1'8" 18... |
| 317030022 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | LINKIT MT2502A MODULE -SC... |
| 317030015 | Seeed Techno... | 8.13 $ | 1000 | 2.4GHZ LOW POWER BLE4.0 |
| 317060018 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | CACTUS MICRO REV2 ARDUINO... |
| 70156-3170 | Omron Automa... | 5.54 $ | 1000 | SYSTEM |
| 35-3170 | GC Electroni... | 8.74 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SPST 35A 6V... |
| 31705 | TE Connectiv... | 0.06 $ | 1000 | CONN SPADE TERM 14-16AWG ... |
| 3170 | Keystone Ele... | 0.03 $ | 1000 | WASHER FLAT #10 FIBRE |
| 31709 | Wiha | 20.76 $ | 1000 | SOCKET 12 POINT 9/16" |
| 91901-31709LF | Amphenol FCI | 0.43 $ | 1000 | CONN HEADER 9POS 1MM VERT... |
| EF-31702-000 | Knowles | 31.88 $ | 1000 | SPEAKER SMDReceiver, Bala... |
| 317030001 | Seeed Techno... | 9.12 $ | 96 | BLUETOOTH V4.0 HM-11 BLE ... |
| 317060015 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | ESP8266 BASED WIFI MODULE... |
| 317060011 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | ESP8266 BASED WIFI MODULE... |
| 31707 | Wiha | 20.76 $ | 1000 | SOCKET 12 POINT 7/16" |
| 317030002 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | BLUETOOTH V2.0 SERIAL TRA... |
| 317010004 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | 315MHZ ASK/OOK TRANSMITTE... |
| 317030013 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | 2.4GHZ LOW POWER BLE4.0 |
| M39003/01-3170/TR | Vishay Sprag... | 5.19 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 100V ... |
| 31706 | TE Connectiv... | 0.08 $ | 1000 | CONN SPADE TERM 14-16AWG ... |
| 31703 | Wiha | 20.76 $ | 1000 | SOCKET 6 POINT 5/16" |
| 317060009 | Seeed Techno... | 0.0 $ | 1000 | LINKIT CONNECT 7681 MODUL... |
2.4GHz transceiver, 64MHz Arm Cortex M4F...
ENET-ZBP113 ZIGBEE MODULE
RF TXRX MODULE ISM>1GHZ U.FL ANT
RF TXRX MOD BLUETOOTH/WIFI U.FL
RF TXRX MOD CELLULAR/NAV U.FL
RF TXRX MODULE ISM ...
317010003 Datasheet/PDF