| Allicdata Part #: | 277-15309-ND |
| Manufacturer Part#: |
3210240 |
| Price: | $ 5.33 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWG |
| More Detail: | Terminal Block Connector 3 Position Feed Through G... |
| DataSheet: | 3210240 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 81 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 4.83840 |
| 10 +: | $ 4.70547 |
| 50 +: | $ 4.39740 |
| 100 +: | $ 4.04561 |
| 250 +: | $ 3.73779 |
| 500 +: | $ 3.56191 |
| 1000 +: | $ 3.34205 |
| Voltage - IEC: | 800V |
| Stripping Length: | 10mm |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Fuse Type: | -- |
| Color: | Gray |
| Features: | Diode |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.14-4mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Voltage - UL: | 300V |
| Current - UL: | 20A |
| Series: | CLIPLINE PT |
| Current - IEC: | 0.5A |
| Termination Style: | Push In, Spring |
| Terminal - Width: | 5.2mm |
| Number of Levels: | 1 |
| Number of Positions: | 3 |
| Disconnect Type: | -- |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | Feed Through |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
As its name suggests, the 3210240 terminal block is designed to make it easy and efficient to connect electrical wires in various electrical and industrial applications. This terminal block can be used in a variety of applications, such as water treatment facilities, automotive applications, and other locations where electrical connections are necessary. This block is also popularly used in industrial machinery and commercial lighting applications.
The 3210240 terminal block is typically used in a din rail, channel, or other type of mounting system. In most cases, it is necessary to drill a hole in the mounting system for installation of the terminal block. The block is then mounted by pushing it into the hole, and fastening it with screws. Alternatively, the block can be attached using adhesive, and can be fixed in place with clips or other hardware.
The 3210240 terminal block is easy to use, and consists of two or more connections. Each connection is made through a hole in the terminal block, and a wire is inserted through the hole and connected to the terminal point. This is done via a wide range of connections, including soldering, crimping, and splicing.
The 3210240 terminal block is designed with safety and convenience in mind, and is usually insulated with a polyester film or a synthetic rubber. The insulation layer prevents electrical shock and helps protect the block from a short circuit. In addition, the block comes with a tinned surface that helps to reduce resistance between the terminals.
When using the 3210240 terminal block, it is important to ensure that the appropriate components are being used. Different electrical applications will require different components, such as resistors, capacitors, or other components. This is why it is important to research the specific application before buying the block. Additionally, the block should be inspected for any imperfections or damage prior to installation.
Overall, the 3210240 terminal block is a great choice for a wide range of applications. Its ease of use and safety features make it an ideal option for industrial, automotive, and other applications. When using this block, it is important to verify that the correct components are used, and that the block is properly installed and inspected. By taking these steps, the 3210240 terminal block can provide a reliable and safe connection.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 32107-1 | Cornell Dubi... | 2.47 $ | 1527 | CAP MOUNTING BRACKET OVAL |
| IUGBX1-32101-11 | Sensata-Airp... | 28.88 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| 3210088 | Phoenix Cont... | 1.19 $ | 39 | TERM BLOCK PLUG 1POS STR1... |
| 3210-PR-TF-II | Fluke Electr... | 692.99 $ | 1000 | 1000A FLUKE 1750 THIN FLE... |
| 3210 | Klein Tools,... | 35.22 $ | 1000 | WRENCH OPEN END 7/8" 14.7... |
| 32108 | Wiha | 6.15 $ | 1000 | INSULATED PICOFINISH PHIL... |
| 3210353 | Phoenix Cont... | 0.69 $ | 36 | END COVER |
| 321070014 | Seeed Techno... | 3.57 $ | 1000 | BUS PIRATE CABLE |
| 3210978 | Phoenix Cont... | 5.32 $ | 80 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3210S-15SA41(55) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN15 Position Receptacl... |
| 3210609 | Phoenix Cont... | 3.92 $ | 200 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3210-24-001-11-00 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN IDC HEADER 0.050 24 ... |
| 3210-30-003-12-99 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 0.050 30 POSC... |
| 3210-40-001-11-00 | CNC Tech | 1.34 $ | 1000 | CONN IDC HEADER 0.050 40 ... |
| 32101600021 | Littelfuse I... | 3.48 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 160MA 250V... |
| 3210612 | Phoenix Cont... | 5.56 $ | 86 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3210-64-002-12-99 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 0.050 64 POSC... |
| 321017 | TE Connectiv... | 0.25 $ | 39397 | CONN RING CIRC 22-26AWG #... |
| 3210604 | Phoenix Cont... | 3.54 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 6POS 5.2MM ... |
| 3210308 | Phoenix Cont... | 1.23 $ | 20 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3210-64-002-12-00 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 0.050 64 POSC... |
| 321010013 | Seeed Techno... | 2.05 $ | 1000 | MICRO USB CABLE 100CMCabl... |
| A16C-3210-G7 | Altech Corpo... | 38.28 $ | 1000 | CONTACTOR 3P 32A 440V AC ... |
| 10320-3210-000 | 3M | 4.23 $ | 394 | CONN JUNCTION SHELL 20POS... |
| 10314-3210-000 | 3M | 4.02 $ | 48 | CONN JUNCTION SHELL 14POS... |
| 3210-34-001-12-00 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN IDC HEADER 0.050 34 ... |
| IEGS0-32105-0 | Sensata-Airp... | 23.54 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| IUGBX1-32101-7 | Sensata-Airp... | 28.88 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| LELK1-32102-40 | Sensata-Airp... | 36.83 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 32100C | Murata Power... | 1.22 $ | 57 | FIXED IND 10UH 4.5A 20 MO... |
| 3210635 | Phoenix Cont... | 2.84 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR3... |
| 3210-64-001-12-99 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN IDC HEADER 0.050 64 ... |
| 10326-3210-001 | 3M | 0.0 $ | 1000 | JUNCTION SHELL 26POS DK G... |
| 3210542 | Phoenix Cont... | 8.08 $ | 167 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3210936 | Phoenix Cont... | 6.63 $ | 50 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 32103 | Wiha | 9.3 $ | 4 | SCREWDRIVER PHILLIPS #3 1... |
| 3210101 | Phoenix Cont... | 1.23 $ | 7 | TERM BLOCK PLUG 1POS STR1... |
| 3210170 | Phoenix Cont... | 4.03 $ | 39 | CONN TERM BLK DISCONN 12-... |
| 3210-12-002-11-00 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 0.050 12 POSC... |
| 3210611 | Phoenix Cont... | 7.78 $ | 50 | CONN TERM BLK GROUND 12-2... |
TERM BLK MICRO FEED THRU 8POSTerminal Bl...
CONN TERM BLK FEED THRU 14-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONN 12-26AWGTerminal B...
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK FEED THRU 2-20 AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONNECT 6-24AWGTerminal...
3210240 Datasheet/PDF