| Allicdata Part #: | 3210279-ND |
| Manufacturer Part#: |
3210279 |
| Price: | $ 4.89 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWG |
| More Detail: | Terminal Block Connector 4 Position Feed Through G... |
| DataSheet: | 3210279 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 50 +: | $ 4.44150 |
| Voltage - IEC: | 800V |
| Stripping Length: | 10mm |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Fuse Type: | -- |
| Color: | Gray |
| Features: | Diode |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.14-4mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Voltage - UL: | 300V |
| Current - UL: | 20A |
| Series: | CLIPLINE PT |
| Current - IEC: | 0.5A |
| Termination Style: | Push In, Spring |
| Terminal - Width: | 5.2mm |
| Number of Levels: | 1 |
| Number of Positions: | 4 |
| Disconnect Type: | -- |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | Feed Through |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Din Rail, Channel, are considered by many to be the most reliable electrical connection components. The precision engineering and design of these blocks makes them an ideal choice for a variety of application fields. From the data center applications to robotics, these blocks help provide reliable yet secure connections. In this article, we will discuss some of the application fields andworking principles of the 3210279 terminal blocks.
The 3210279 is one of the most commonly used terminal blocks and is suitable for almost any application field that requires secure connections. This block is suited for data centers and wired applications where it is important to ensure that all the wires remain tightly connected and that nothing gets disconnected. The 3210279 is also suitable for robotics applications where the connectors need to be secure and precise. This block is also great for wiring of power tools, automotive wiring and for control systems.
When it comes to the working principles of 3210279 terminal blocks, it is quite simple. It consists of two slots that are designed to take either a male or female pin. When inserting the pin into the block, the terminals are securely connected and the connection is ensured. This makes it easier to plug and unplug the two components without having to worry about breakage or mistakes. The terminal block also consists of two sets of screw terminals, which help to ensure that the connection is stable and strong.
Another great feature of the 3210279 terminal block is that it can be used for cable extensions. This allows you to extend the length of the cables from the terminal block to an application that is further away. This helps to reduce the need for additional wiring and makes it easier to manage the cables. The blocks also have additional terminals which allow for multiple connections that are further away from the block.
The 3210279 terminal blocks also have built-in surge protection. This helps to protect the block and the other components from any power surges that may occur. The surge protection helps to reduce the chances of any damages occurring and helps to ensure that the connections remain secure and safe. The surge protection is also very important when connecting any control systems.
Finally, the 3210279 terminal blocks have two extra features. The first is a locking mechanism, which helps to ensure that the connection stays solid. This is very useful for applications that require constant connections such as data centers and robotics. The second feature is a heat dissipation system, which helps to reduce the risk of overheatingthe block and other components. This helps to keep the block cool and minimize any potential damages that could occur.
The 3210279 terminal blocks are used in a wide range of application fields and are a great choice for reliable and secure connections. They are suited for data centers, wired applications, robotics, power tools and automotive wiring and are also great for control systems. They feature two slots for either male or female pins, two sets of screw terminals, and feature a built-in surge protection and a locking mechanism. The heat dissipation system helps to reduce the risk of overheating and they can also be used for cable extensions. These features make the 3210279 terminal blocks a great choice for any application.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 32107-1 | Cornell Dubi... | 2.47 $ | 1527 | CAP MOUNTING BRACKET OVAL |
| IUGBX1-32101-11 | Sensata-Airp... | 28.88 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| 3210088 | Phoenix Cont... | 1.19 $ | 39 | TERM BLOCK PLUG 1POS STR1... |
| 3210-PR-TF-II | Fluke Electr... | 692.99 $ | 1000 | 1000A FLUKE 1750 THIN FLE... |
| 3210 | Klein Tools,... | 35.22 $ | 1000 | WRENCH OPEN END 7/8" 14.7... |
| 32108 | Wiha | 6.15 $ | 1000 | INSULATED PICOFINISH PHIL... |
| 3210353 | Phoenix Cont... | 0.69 $ | 36 | END COVER |
| 321070014 | Seeed Techno... | 3.57 $ | 1000 | BUS PIRATE CABLE |
| 3210978 | Phoenix Cont... | 5.32 $ | 80 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3210S-15SA41(55) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN15 Position Receptacl... |
| 3210609 | Phoenix Cont... | 3.92 $ | 200 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3210-24-001-11-00 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN IDC HEADER 0.050 24 ... |
| 3210-30-003-12-99 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 0.050 30 POSC... |
| 3210-40-001-11-00 | CNC Tech | 1.34 $ | 1000 | CONN IDC HEADER 0.050 40 ... |
| 32101600021 | Littelfuse I... | 3.48 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 160MA 250V... |
| 3210612 | Phoenix Cont... | 5.56 $ | 86 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3210-64-002-12-99 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 0.050 64 POSC... |
| 321017 | TE Connectiv... | 0.25 $ | 39397 | CONN RING CIRC 22-26AWG #... |
| 3210604 | Phoenix Cont... | 3.54 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 6POS 5.2MM ... |
| 3210308 | Phoenix Cont... | 1.23 $ | 20 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3210-64-002-12-00 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 0.050 64 POSC... |
| 321010013 | Seeed Techno... | 2.05 $ | 1000 | MICRO USB CABLE 100CMCabl... |
| A16C-3210-G7 | Altech Corpo... | 38.28 $ | 1000 | CONTACTOR 3P 32A 440V AC ... |
| 10320-3210-000 | 3M | 4.23 $ | 394 | CONN JUNCTION SHELL 20POS... |
| 10314-3210-000 | 3M | 4.02 $ | 48 | CONN JUNCTION SHELL 14POS... |
| 3210-34-001-12-00 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN IDC HEADER 0.050 34 ... |
| IEGS0-32105-0 | Sensata-Airp... | 23.54 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| IUGBX1-32101-7 | Sensata-Airp... | 28.88 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| LELK1-32102-40 | Sensata-Airp... | 36.83 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 32100C | Murata Power... | 1.22 $ | 57 | FIXED IND 10UH 4.5A 20 MO... |
| 3210635 | Phoenix Cont... | 2.84 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR3... |
| 3210-64-001-12-99 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN IDC HEADER 0.050 64 ... |
| 10326-3210-001 | 3M | 0.0 $ | 1000 | JUNCTION SHELL 26POS DK G... |
| 3210542 | Phoenix Cont... | 8.08 $ | 167 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3210936 | Phoenix Cont... | 6.63 $ | 50 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 32103 | Wiha | 9.3 $ | 4 | SCREWDRIVER PHILLIPS #3 1... |
| 3210101 | Phoenix Cont... | 1.23 $ | 7 | TERM BLOCK PLUG 1POS STR1... |
| 3210170 | Phoenix Cont... | 4.03 $ | 39 | CONN TERM BLK DISCONN 12-... |
| 3210-12-002-11-00 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 0.050 12 POSC... |
| 3210611 | Phoenix Cont... | 7.78 $ | 50 | CONN TERM BLK GROUND 12-2... |
TERM BLK MICRO FEED THRU 8POSTerminal Bl...
CONN TERM BLK FEED THRU 14-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONN 12-26AWGTerminal B...
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWGTerminal...
CONN TERM BLK FEED THRU 2-20 AWGTerminal...
CONN TERM BLK DISCONNECT 6-24AWGTerminal...
3210279 Datasheet/PDF