| Allicdata Part #: | 3253SL001-ND |
| Manufacturer Part#: |
3253 SL001 |
| Price: | $ 230.89 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP STRND 18AWG SLATE 1000' |
| More Detail: | 18 AWG Hook-Up Wire 7/26 Slate 300V 1000.0' (304.8... |
| DataSheet: | 3253 SL001 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 209.89700 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | -- |
| Ratings: | UL Style 1061 |
| Jacket Color: | Slate |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 80°C |
| Voltage: | 300V |
| Length: | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.010" (0.25mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.068" (1.73mm) |
| Series: | -- |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 7/26 |
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single conductor cables, or hook-up wire, are defined by their insulation type, capacity, and gauge (AWG). These properties can determine which type of cable is needed for different applications. The typical strands of single conductor cables are made of aluminum or copper, with either bare or tinned wires. Depending on the application, wire with insulation can also be used. In recent years, new innovations such as cross-linked polyethylene insulated conductors and low-profile conductors have become popular.
One example of a single conductor cable is 3253 SL001, which is manufactured to exacting standards and designed to provide superior electrical performance in harsh environments. This type of wire is often used for power distribution and signal wiring applications, as its superior resistance to mechanical shock, oil, water, and solvents make it perfectly suitable for such applications. The wire has a high-temperature rated insulation which makes it suitable for use in temperatures ranging from -45°C to 200°C.
3253 SL001 is a single conductor cable that is made from fine silver-plated copper strands covered in a high-temperature insulation. This insulation helps to reduce power losses due to electrical heating, and is also oil and waterproof, making it ideal for use in wet areas. It is rated for use with voltages of up to 600V. This type of single conductor cable is also UL approved, meeting the highest standards for quality and performance.
When looking at the working principle of 3253 SL001, it is important to understand how electricity flows through a conductor. In a single conductor cable, electrons flow in a single direction from the negative terminal to the positive terminal. This flow of electrons creates a magnetic field around the wire, which can be harnessed to generate electricity or to transmit signals. This type of cable is generally used for applications that require transmission of data, as they can provide fast and reliable performance.
3253 SL001 single conductor cable is an ideal choice for a variety of applications. It’s low-profile design and high-temperature insulation make it suitable for use in harsh environments, while its UL approved construction ensures superior performance. Its ability to transmit data quickly and reliably makes it a great choice for signal transmission applications. By understanding the application field and working principle of this type of cable, it is possible to ensure that the right type is chosen for the application.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 325325-12-0 | Curtis Indus... | 4.31 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 12CIRC ... |
| 325300-21-0 | Curtis Indus... | 5.34 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 21CIRC ... |
| 325325-17-0 | Curtis Indus... | 5.89 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 91911-32531LF | Amphenol FCI | 1.09 $ | 1000 | CONN HEADER 31POS 1MM VER... |
| 325341-16-0 | Curtis Indus... | 7.05 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 16CIRC ... |
| 325318-04-0 | Curtis Indus... | 1.46 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 325323-21-0 | Curtis Indus... | 6.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 21CIRC ... |
| 3253 BR001 | Alpha Wire | 230.89 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG BROWN... |
| CELHPK111-1RS4-32538-8 | Sensata-Airp... | 299.82 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| 325328-04-0 | Curtis Indus... | 1.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 325300-10-0 | Curtis Indus... | 2.81 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 325305-19-0 | Curtis Indus... | 5.1 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 19CIRC ... |
| 325305-20-0 | Curtis Indus... | 5.36 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 20CIRC ... |
| 325348-17-0 | Curtis Indus... | 6.34 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 325320-10-0 | Curtis Indus... | 4.63 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 325322-23-0 | Curtis Indus... | 7.39 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 23CIRC ... |
| 325325-01-0 | Curtis Indus... | 0.67 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 1CIRCU... |
| 325330-07-0 | Curtis Indus... | 2.58 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 7CIRC ... |
| 325342-08-0 | Curtis Indus... | 3.18 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 325313-15-0 | Curtis Indus... | 4.38 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
| 325321-13-0 | Curtis Indus... | 4.69 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 325302-18-0 | Curtis Indus... | 5.05 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 325345-08-0 | Curtis Indus... | 3.06 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 325333-19-0 | Curtis Indus... | 6.04 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 19CIRC ... |
| 325340-02-0 | Curtis Indus... | 1.3 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 325321-11-0 | Curtis Indus... | 5.47 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 325320-14-0 | Curtis Indus... | 5.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 325330-03-0 | Curtis Indus... | 1.23 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 325332-03-0 | Curtis Indus... | 1.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 325320 | TE Connectiv... | 5.71 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 1/0AW... |
| 325342-06-0 | Curtis Indus... | 2.39 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 325310-13-0 | Curtis Indus... | 3.44 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 325300-26-0 | Curtis Indus... | 5.84 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 26CIRC ... |
| 325301-09-0 | Curtis Indus... | 2.8 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 325330-24-0 | Curtis Indus... | 7.08 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 24CIRC ... |
| 325320-09-0 | Curtis Indus... | 4.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 325348-03-0 | Curtis Indus... | 1.37 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 325321-22-0 | Curtis Indus... | 6.99 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 22CIRC ... |
| 325302-13-0 | Curtis Indus... | 3.8 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 325305-15-0 | Curtis Indus... | 4.18 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
3253 SL001 Datasheet/PDF