| Allicdata Part #: | 3352V-1-205-ND |
| Manufacturer Part#: |
3352V-1-205 |
| Price: | $ 0.94 |
| Product Category: | Potentiometers, Variable Resistors |
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Short Description: | POT 2.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST |
| More Detail: | 2 MOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Thumbwheel Potenti... |
| DataSheet: | 3352V-1-205 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 500 +: | $ 0.84987 |
| Series: | Trimpot® 3352 - Open Frame |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Resistance: | 2 MOhms |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Tolerance: | ±20% |
| Number of Turns: | 1 |
| Adjustment Type: | Side Adjustment |
| Size / Dimension: | Round - 0.350" Dia x 0.210" H (8.89mm x 5.33mm) |
| Termination: | PC Pins |
| Mounting Type: | Through Hole |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Thumbwheel Potentiometers are used to control voltage or electrical current in electronic circuitry. They can be used in a variety of applications, from controlling the volume of audio signals to adjusting the sensitivity of a microphone. The 3352V-1-205 is a particular type of Thumbwheel Potentiometers that can be used for many different applications.
The 3352V-1-205 is a multi-turn, electronically adjustable Thumbwheel Potentiometer. Its body is made of metal and it is filled with conductive resin to avoid corrosion. The 3352V-1-205 has a standard bushing, 3 pole connections, and 8 turns. The resistance value is adjustable between 0.4 VDC and 5 VDC, depending on the application. It also features a reliable and consistent short-term signal accuracy for its intended application.
Applications of the 3352V-1-205 include audio electronics, digital logic boards, and motor controllers. In audio applications, the 3352V-1-205 can be used to adjust the volume of an amplifier, to control signal gain, and to adjust the sensitivity of a microphone. In digital logic boards, the 3352V-1-205 can be used to control the accurate timing of signal events in a circuit. Finally, in motor controllers, the 3352V-1-205 can be used to adjust the speed, load, and direction of a motor.
The working principle of the 3352V-1-205 is based on the effect of an electric current on the adjustment element inside the potentiometer. This is known as the wiper effect, which works by having the current flow over the adjustment element, which then induces an opposing current that adjusts the resistance of the actual potentiometer. The current applied to the device can then be adjusted by turning the knob of the 3352V-1-205.
In summary, the 3352V-1-205 is a type of Thumbwheel Potentiometers designed for a variety of applications. This device is adjustable between 0.4 VDC and 5 VDC, and can be used in applications such as audio electronics, digital logic boards, and motor controllers. Its working principle is based on the wiper effect, where an electric current is applied to the adjustment element which then induces an opposing current that adjusts the resistance of the potentiometer.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3352P-1-203LF | Bourns Inc. | 1.29 $ | 48 | POT 20K OHM THUMBWHEEL CE... |
| 3352H-1-253LF | Bourns Inc. | 0.74 $ | 1000 | POT 25K OHM THUMBWHEEL CE... |
| 3352K-1-105LF | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | POT 1.0M OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352K-1-101LF | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | POT 100 OHM THUMBWHEEL CE... |
| 3352W-1-203LF | Bourns Inc. | 1.29 $ | 451 | POT 20K OHM THUMBWHEEL CE... |
| 3352-GX-X27-RC | Critical Lin... | 106.03 $ | 2 | MITYSOM-335X SOMMitySOM E... |
| 3352P-1-101LF | Bourns Inc. | 0.74 $ | 1000 | POT 100 OHM THUMBWHEEL CE... |
| 3352W-1-254LF | Bourns Inc. | 0.74 $ | 1000 | POT 250K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352W-1-502 | Bourns Inc. | 0.94 $ | 1000 | POT 5.0K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352T-1-200 | Bourns Inc. | 0.94 $ | 1000 | POT 20 OHM THUMBWHEEL CER... |
| 3352P-1-102LF | Bourns Inc. | 1.29 $ | 103 | POT 1.0K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352T-1-203 | Bourns Inc. | 0.9 $ | 1000 | POT 20K OHM THUMBWHEEL CE... |
| 3352P-1-202LF | Bourns Inc. | 1.29 $ | 34 | POT 2.0K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352E-1-204LF | Bourns Inc. | 0.74 $ | 1000 | POT 200K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352H-1-202LF | Bourns Inc. | 0.74 $ | 1000 | POT 2.0K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352H-1-103 | Bourns Inc. | 0.9 $ | 1000 | POT 10K OHM THUMBWHEEL CE... |
| 3352P-1-253 | Bourns Inc. | 0.94 $ | 1000 | POT 25K OHM THUMBWHEEL CE... |
| 3352-HX-XX7-RI | Critical Lin... | 94.98 $ | 8 | MITYSOM-3352 W/ AM3352Mit... |
| 3352P-1-104 | Bourns Inc. | 0.9 $ | 1000 | POT 100K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352W-1-202LF | Bourns Inc. | 1.29 $ | 359 | POT 2.0K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352E-1-501 | Bourns Inc. | 0.94 $ | 1000 | POT 500 OHM THUMBWHEEL CE... |
| 3352H-1-201LF | Bourns Inc. | 0.74 $ | 1000 | POT 200 OHM THUMBWHEEL CE... |
| 3352K-1-500 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | POT 50 OHM THUMBWHEEL CER... |
| 3352P-1-502LF | Bourns Inc. | 1.29 $ | 1000 | POT 5.0K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352P-1-100 | Bourns Inc. | 0.94 $ | 1000 | POT 10 OHM THUMBWHEEL CER... |
| 3352W-1-502LF | Bourns Inc. | 1.29 $ | 1283 | POT 5.0K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352W-1-105 | Bourns Inc. | 0.94 $ | 1000 | POT 1.0M OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352E-1-505LF | Bourns Inc. | 0.5 $ | 1000 | POT 5.0M OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352E-1-502 | Bourns Inc. | 0.94 $ | 1000 | POT 5.0K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352K-1-101 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | POT 100 OHM THUMBWHEEL CE... |
| 3352-HX-XX7-RC | Critical Lin... | 87.62 $ | 1000 | MITYSOM-3352 W/ AM3352Mit... |
| 3352W-1-204LF | Bourns Inc. | 0.74 $ | 1000 | POT 200K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352W-1-102 | Bourns Inc. | 0.94 $ | 1000 | POT 1.0K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352V-1-101LF | Bourns Inc. | 0.74 $ | 1000 | POT 100 OHM THUMBWHEEL CE... |
| 3352V-1-202LF | Bourns Inc. | 0.74 $ | 1000 | POT 2.0K OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352T-1-101 | Bourns Inc. | 0.9 $ | 1000 | POT 100 OHM THUMBWHEEL CE... |
| 3352P-1-205 | Bourns Inc. | 0.94 $ | 1000 | POT 2.0M OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352V-1-205 | Bourns Inc. | 0.94 $ | 1000 | POT 2.0M OHM THUMBWHEEL C... |
| 3352W-1-200 | Bourns Inc. | 0.94 $ | 1000 | POT 20 OHM THUMBWHEEL CER... |
| 3352E-1-205LF | Bourns Inc. | 0.74 $ | 1000 | POT 2.0M OHM THUMBWHEEL C... |
THUMBWHEEL POT 50K 1W SIDE ADJ50 kOhms 1...
THUMBWHEEL POT 5K 1W SIDE ADJ5 kOhms 1W ...
THUMBWHEEL POT 500 1W SIDE ADJ500 Ohms 1...
THUMBWHEEL POT 25K 1W SIDE ADJ25 kOhms 1...
THUMBWHEEL POT 20K 1W SIDE ADJ20 kOhms 1...
THUMBWHEEL POT 2K 1W SIDE ADJ2 kOhms 1W ...
3352V-1-205 Datasheet/PDF