| Allicdata Part #: | 3386M-1-252LF-ND |
| Manufacturer Part#: |
3386M-1-252LF |
| Price: | $ 0.56 |
| Product Category: | Potentiometers, Variable Resistors |
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Short Description: | TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN |
| More Detail: | 2.5 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer ... |
| DataSheet: | 3386M-1-252LF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 2000 +: | $ 0.50778 |
| Series: | Trimpot® 3386 - Sealed |
| Packaging: | Tube |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Resistance: | 2.5 kOhms |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Tolerance: | ±10% |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Number of Turns: | 1 |
| Adjustment Type: | Top Adjustment |
| Resistive Material: | Cermet |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | PC Pins |
| Size / Dimension: | Square - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Trimmer Potentiometers- 3386M-1-252LF
Trimmer potentiometers, such as the 3386M-1-252LF, are an essential part of electronic circuit components. These components are specifically used to adjust the resistance values of circuit elements, allowing users to fine tune the current on the circuit. This is critical for configuring operational parameters for any number of devices, from computers to smartphones.
The 3386M-1-252LF is designed for use in limited areas of access or when space is at a premium. This trimmer potentiometer is often used in fine-tuning and tuning of portable electronics such as audio amplifiers and pre-amps, as well as computers and mobile devices. It is also frequently used for tuning analog signal level control for such devices.
The 3386M-1-252LF trimmer potentiometer is a multi-turn trimmer which is used to adjust the resistance value across a wide range of values. It operates on a 3-terminal design, with two of the terminals acting as fixed points, one of which as a reference voltage, and the third terminal actively adjusting the resistance of the unit. On the 3386M-1-252LF, the resistance range of the unit is typically between 0 and 1K ohms. As the resistance value is adjusted, it is possible to obtain the desired voltage output, depending on the applied signal and the resistance value. The 3386M-1-252LF also features a high dynamic range, ideal for use in audio applications.
The 3386M-1-252LF is made of a sturdy and reliable ceramic substrate, which is designed to be both stable and consistent in performance. It also features a low temperature coefficient, in which the resistance value does not change much as the temperature fluctuates.
This trimmer potentiometer also features a low voltage rating, making it suitable for use in low voltage and low power applications. It also features a high temperature rating, allowing it to be used in a wide range of temperatures. The 3386M-1-252LF also features a low power dissipation, allowing it to be used in battery powered applications.
The 3386M-1-252LF is designed to be mounted externally and is easy to install, with all necessary parts included in the package. This trimmer potentiometer also features an adjustable tap, allowing users to fine tune the resistance value with greater accuracy. It also features a dielectric strength of 100VDC, ensuring a reliable and robust performance.
Overall, the 3386M-1-252LF trimmer potentiometer is a versatile tool for a variety of applications. It is well-suited for use in audio applications, as well as low voltage and low power applications. Its compact size and reliable performance make it an excellent choice for any project.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3386X-1-501LF | Bourns Inc. | 1.11 $ | 341 | TRIMMER 500 OHM 0.5W PC P... |
| 3386C-1-253LF | Bourns Inc. | 1.19 $ | 378 | TRIMMER 25K OHM 0.5W PC P... |
| 3386W-1-503R | Bourns Inc. | 1.16 $ | 1000 | TRIMMER 50K OHM 0.5W PC P... |
| 3386M-1-105 | Bourns Inc. | 1.3 $ | 1000 | TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PI... |
| 3386X-EY5-103 | Bourns Inc. | 1.34 $ | 1000 | TRIMMER 10K OHM 0.5W PC P... |
| 3386F-1-504T | Bourns Inc. | 1.8 $ | 1000 | TRIMMER 500K OHM 0.5W PC ... |
| 3386J-1-101LF | Bourns Inc. | 0.87 $ | 1000 | TRIMMER 100 OHM 0.5W PC P... |
| 3386P-1-505LF | Bourns Inc. | 0.53 $ | 1000 | TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PI... |
| 3386W-1-101ALF | Bourns Inc. | 0.76 $ | 1000 | TRIMMER 100 OHM 0.5W PC P... |
| 3386W-1-202ALF | Bourns Inc. | 0.76 $ | 1000 | TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PI... |
| 3386F-1-303 | Bourns Inc. | 0.76 $ | 1000 | TRIMMER 30K OHM 0.5W PC P... |
| 3386G-1-254LF | Bourns Inc. | 0.87 $ | 1000 | TRIMMER 250K OHM 0.5W PC ... |
| 3386B-1-253LF | Bourns Inc. | 1.19 $ | 196 | TRIMMER 25K OHM 0.5W PC P... |
| 3386H-EY5-104 | Bourns Inc. | 1.34 $ | 1000 | TRIMMER 100K OHM 0.5W PC ... |
| 3386P-1-101T | Bourns Inc. | 1.8 $ | 1000 | TRIMMER 100 OHM 0.5W PC P... |
| 3386X-1-200 | Bourns Inc. | 1.18 $ | 1000 | TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PI... |
| 3386F-1-201TLF | Bourns Inc. | 1.25 $ | 1000 | TRIMMER 200 OHM 0.5W PC P... |
| 3386H-1-502TLF | Bourns Inc. | 1.25 $ | 1000 | TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PI... |
| 3386W-1-203RLF | Bourns Inc. | 0.76 $ | 1000 | TRIMMER 20K OHM 0.5W PC P... |
| 3386G-1-101LF | Bourns Inc. | 0.87 $ | 1000 | TRIMMER 100 OHM 0.5W PC P... |
| 3386T-EY5-504LF | Bourns Inc. | 0.95 $ | 1000 | TRIMMER 500K OHM 0.5W PC ... |
| 3386R-1-401LF | Bourns Inc. | 0.56 $ | 1000 | TRIMMER 400 OHM 0.5W PC P... |
| 3386F-1-253 | Bourns Inc. | 1.18 $ | 1000 | TRIMMER 25K OHM 0.5W PC P... |
| 3386P-1-105 | Bourns Inc. | 1.18 $ | 1000 | TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PI... |
| 3386X-1-102 | Bourns Inc. | 1.18 $ | 1000 | TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PI... |
| 3386V-1-102 | Bourns Inc. | 1.18 $ | 1000 | TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PI... |
| 3386V-1-204 | Bourns Inc. | 1.18 $ | 1000 | TRIMMER 200K OHM 0.5W PC ... |
| 3386P-1-100TLF | Bourns Inc. | 1.25 $ | 1000 | TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PI... |
| 3386J-1-202 | Bourns Inc. | 1.3 $ | 1000 | TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PI... |
| 3386P-DF6-203 | Bourns Inc. | 1.34 $ | 1000 | TRIMMER 20K OHM 0.5W PC P... |
| 3386Y-1-105T | Bourns Inc. | 1.8 $ | 1000 | TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PI... |
| 3386F-1-204LF | Bourns Inc. | 1.11 $ | 422 | TRIMMER 200K OHM 0.5W PC ... |
| 3386R-1-302 | Bourns Inc. | 0.84 $ | 1000 | TRIMMER 3K OHM 0.5W PC PI... |
| 3386G-1-472LF | Bourns Inc. | 1.19 $ | 521 | TRIMMER 4.7K OHM 0.5W PC ... |
| 3386H-1-200 | Bourns Inc. | 1.18 $ | 1000 | TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PI... |
| 3386F-1-101TLF | Bourns Inc. | 1.25 $ | 1000 | TRIMMER 100 OHM 0.5W PC P... |
| 3386X-EY5-104 | Bourns Inc. | 1.34 $ | 1000 | TRIMMER 100K OHM 0.5W PC ... |
| 3386X-EY5-203 | Bourns Inc. | 1.34 $ | 1000 | TRIMMER 20K OHM 0.5W PC P... |
| 3386X-1-500T | Bourns Inc. | 1.8 $ | 1000 | TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PI... |
| 3386T-1-254LF | Bourns Inc. | 0.87 $ | 1000 | TRIMMER 250K OHM 0.5W PC ... |
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN20 kOhms 0.2...
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN20 kOhms 0.2...
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN2 kOhms 0.25W...
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN200 Ohms 0.2...
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN200 Ohms 0.2...
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN20 Ohms 0.25W...
3386M-1-252LF Datasheet/PDF