3520 MC005 Cables, Wires |
|
| Allicdata Part #: | 3520MC005-100-ND |
| Manufacturer Part#: |
3520 MC005 |
| Price: | $ 329.57 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | CBL RIBN 20COND MULTI 100' |
| More Detail: | Flat Ribbon Cable Multiple 20 Conductors 0.062" (1... |
| DataSheet: | 3520 MC005 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 299.60900 |
| 5 +: | $ 280.88300 |
| 10 +: | $ 262.15700 |
| 25 +: | $ 249.04900 |
Specifications
| Jacket Color: | Multiple |
| First Conductor Mark: | -- |
| Insulation Resistance: | -- |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Features: | -- |
| Ratings: | UL Style 2555 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 105°C |
| Voltage: | 1kV |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Ribbon Width: | 1.240" (31.50mm) |
| Ribbon Thickness: | 0.065" (1.65mm) |
| Series: | MIL-DTL-16878/2 Type C |
| Shielding: | Unshielded |
| Conductor Strand: | 7 Strands / 30 AWG |
| Wire Gauge: | 22 AWG |
| Length: | 100.0' (30.48m) |
| Pitch: | 0.062" (1.57mm) |
| Number of Conductors: | 20 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Flat Cable |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Related Products
Search Part number : "3520" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IEGBX1-1REC5-35206-1-V | Sensata-Airp... | 35.25 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| IEGBX1-35204-25L-V | Sensata-Airp... | 25.75 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| 352068-1 | TE Connectiv... | -- | 580 | CONN 2MM HM RCPT 110POS R... |
| IEGBX1-35205-20R-V | Sensata-Airp... | 25.75 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| 3-352033-1 | TE Connectiv... | 5.99 $ | 1000 | Z-PACK 2MM HM ASSY TYPE-B... |
| 2210-352023 | Storm Interf... | 220.66 $ | 4 | VANDAL RESISTANT USB KEYB... |
| IEGBX1-35205-30R-V | Sensata-Airp... | 25.75 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| 9-352028-3 | TE Connectiv... | 2.65 $ | 1000 | ZP 19C.F.U.SH.38MM W/O LU... |
| 3520-0-15-15-18-14-10-0 | Mill-Max Man... | 0.54 $ | 1000 | CONN PIN RCPTPin Receptac... |
| IEGF6-35200-50-V | Sensata-Airp... | 22.85 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| IALHK11-35201-2 | Sensata-Airp... | 116.54 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| IEGBX1-35204-20L-V | Sensata-Airp... | 25.75 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| 3520-0-15-15-18-27-10-0 | Mill-Max Man... | 0.29 $ | 19908 | CONN PIN RCPT .037-.043 S... |
| 3520-12-910 | Coto Technol... | 15.01 $ | 1000 | RELAY REED DPST 1A 12V |
| 3-352033-0 | TE Connectiv... | 4.76 $ | 1000 | Z-PACK/B M-HDR 133P133 (9... |
| 3520-0-15-01-18-27-10-0 | Mill-Max Man... | 0.32 $ | 6278 | CONN PIN RCPT .037-.043 S... |
| ARK-3520P-U8A1E | Advantech Co... | 0.69 $ | 1000 | INTELCORE WIDE RANGE POWE... |
| 35200 | Wiha | 0.58 $ | 19 | HEX KEY L SHAPE 0.7MM 2.6... |
| 352012-2 | TE Connectiv... | 0.65 $ | 1000 | Z-PACK/B SPACER 0,9 |
| 3-352069-0 | TE Connectiv... | 9.58 $ | 1000 | Z-PACK/B F-HDR.125P125 Po... |
| 35201 | Wiha | 0.34 $ | 1000 | HEX KEY L SHAPE 1.5MM 3.5... |
| 352069-1 | TE Connectiv... | -- | 1000 | CONN HDR RECEPT 125 POS R... |
| IEGBX1-1REC5-35206-2-V | Sensata-Airp... | 35.25 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| D4C-3520 | Omron Automa... | 99.32 $ | 2 | SWITCH SNAP ACTION SPDT 4... |
| 1200-352023 | Storm Interf... | 173.74 $ | 5 | VANDAL RESISTANT USB KEYB... |
| 352033-4 | TE Connectiv... | 6.47 $ | 1000 | CONN 2MM HM PLUG 133POS S... |
| IEGZXF66-35207-20-V | Sensata-Airp... | 59.72 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| 20-352000-10 | Aries Electr... | 15.42 $ | 1000 | SOCKET ADAPTER PLCC TO 20... |
| 3-352049-0 | TE Connectiv... | 5.62 $ | 1000 | Z-PACK / M HDR 77P80 (55 ... |
| 352009-1 | TE Connectiv... | 6.9 $ | 1000 | CONN RCPT 95POS R/A 2MM H... |
| 352029-2 | TE Connectiv... | 5.45 $ | 1000 | Z-PACK SHLD.LOW.19C |
| IALHK11-35201-1 | Sensata-Airp... | 116.54 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| 28-352000-10 | Aries Electr... | 21.28 $ | 1000 | SOCKET ADAPTER PLCC TO 28... |
| IEGBX1-35205-5R-V | Sensata-Airp... | 25.75 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| 352069-4 | TE Connectiv... | 12.82 $ | 1000 | CONN HDR RECEPT 125 POS R... |
| ARK-3520P-U7A1E | Advantech Co... | 0.69 $ | 1000 | INTELCORE WIDE RANGE POWE... |
| 3520B | 3M | 0.69 $ | 1000 | ORGANIC VAPR MONIT W/BACK... |
| IEGBX1-35204-5L-V | Sensata-Airp... | 25.75 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
| 35205 | Wiha | 0.35 $ | 8 | HEX KEY L SHAPE 1.3MM 2.8... |
| IEGBX1-35205-25R-V | Sensata-Airp... | 25.75 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER |
Latest Products
3469/25 100
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 100'Flat Ribb...
1000570108
CBL RIBN 26COND 0.050 MULTI 500'Flat Rib...
HF625/42-100M
CBL RIBN 42COND 0.039 GRAY 100MFlat Ribb...
0082285508
RIB CBL .050 100RL TOPCT 08CKT 2Flat Rib...
1000610080
FEP FLAT RIBBON CABLEFlat Ribbon Cable ...
1000570075
CBL RIBN 8COND 0.100Flat Ribbon Cable 8...
3520 MC005 Datasheet/PDF