| Allicdata Part #: | 5022-204H-ND |
| Manufacturer Part#: |
5022-204H |
| Price: | $ 1.60 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 200UH 219MA 7.1 OHM |
| More Detail: | 200µH Unshielded Inductor 219mA 7.1 Ohm Max 2-SMD |
| DataSheet: | 5022-204H Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 800 +: | $ 1.45206 |
| DC Resistance (DCR): | 7.1 Ohm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.230" (5.84mm) |
| Size / Dimension: | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 790kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 6.5MHz |
| Q @ Freq: | 65 @ 790kHz |
| Series: | 5022 |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | -- |
| Current Rating: | 219mA |
| Tolerance: | ±3% |
| Inductance: | 200µH |
| Material - Core: | Iron |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed inductors refer to components that produce induction electric flux when they receive alternating electric field stimulus, store electrical energy in their magnetic field, and can be used for the matching and filtering of electronic circuits. The 5022-204H is a model of type of fixed inductors.
5022-204H application field and working principle
The 5022-204H is an inductor with a ferrite core. It has a 22 µH inductance, an SRF of 10.76 MHz, and an Rdc of 23.27 ohms.The 5022-204H has several excellent features such as high efficiency, small size, and low cost. It is widely used in RF broadcasting and television receivers, automatic control systems, car audio and various communication fields. In addition, it is also suitable for audio frequency circuits, switchedmode power supplies and various feedback circuits of electronic equipment.
The working principle of the 5022-204H is based on Faraday\'s law of induction. Faraday\'s law states that when a conductor passes through a changing magnetic field, an electric field is induced. This electric field can be used to induce a current in the conductor. The 5022-204H uses this principle to convert electrical energy to magnetic energy when an alternating current is applied. The energy stored in the magnetic field is then converted back to electrical energy when the current is removed. The size and shape of the core determines the inductance of the unit and the frequency of the alternating current determines the amount of energy stored in the magnetic field.
The 5022-204H is designed for use in RF and microwave circuits. It has a high Q factor, which means that it can store more energy at higher frequencies. Its high Q factor also allows it to maintain its inductance over a wide range of frequencies. The 5022-204H is suitable for use in applications where efficient filtering is necessary. It can be used to reduce RF noise and improve the performance of RF circuits.
The 5022-204H is a popular and versatile fixed inductor. Its excellent performance, reliable operation and small size make it suitable for a wide range of applications. It can be used in RF and microwave circuits, audio frequency circuits, switched-mode power supplies and for matching and filtering in electronic equipment. Its high efficiency, low cost and ease of use make the 5022-204H an ideal choice for a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 5022-334J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 330UH 173MA 12 ... |
| 5022R-362J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 3.6UH 415MA 2.1... |
| 5022-432H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 4.3UH 390MA 2.4... |
| 5022R-271G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 2.285A 70... |
| 5022R-202F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 2UH 675MA 800 M... |
| 5022R-684H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 680UH 116MA 27.... |
| 5022-224G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 220UH 213MA 7.4... |
| 5022R-361G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 360NH 1.935A 98... |
| 5022-681F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 680NH 1.555A 15... |
| 5022R-332F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 430MA 2 O... |
| XC5A-5022A | Omron Electr... | 2.56 $ | 1000 | DIN CONNECTOR 50 POS |
| 5022-622J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 6.2UH 830MA 470... |
| 5022R-563J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 56UH 335MA 3 OH... |
| 5022-184H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 180UH 224MA 6.7... |
| 5022-513H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 51UH 344MA 2.85... |
| 5022R-274H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 182MA 11 ... |
| 5022-242G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 2.4UH 575MA 1.1... |
| 5022-751G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 750NH 1.425A 18... |
| 5022-102F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.125A 290 ... |
| 5022-511F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 510NH 1.68A 130... |
| 5022-824F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 820UH 110MA 30 ... |
| 5022A4422-9LM | TE Connectiv... | 3.4 $ | 1000 | 5022A4422-9LM |
| 5022-273J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 27UH 360MA 2.6 ... |
| 5022R-624J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 620UH 119MA 25.... |
| 5022-123H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 555MA 1.1 ... |
| 5022-474H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 143MA 17.... |
| 5022R-151G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 150NH 3.5A 30 M... |
| 5022R-223G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 368MA 2.5 ... |
| 5022-683F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 320MA 3.3 ... |
| 5022370517 | Molex, LLC | 1.96 $ | 1644 | USB SERIES MINI-B REC HSG... |
| 5022-332J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 430MA 2 O... |
| 5022-753J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 75UH 302MA 3.7 ... |
| 5022R-164J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 160UH 230MA 6.4... |
| 5022R-513J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 51UH 344MA 2.85... |
| 5022-914G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 910UH 107MA 31.... |
| 5022R-301F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 300NH 2.14A 80 ... |
| 5022R-364F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 360UH 171MA 12.... |
| 5022R-823F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 82UH 295MA 3.9 ... |
| 5022-124G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 120UH 255MA 5.2... |
| 5022-103J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 610MA 900 ... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
5022-204H Datasheet/PDF