| Allicdata Part #: | 5022-433G-ND |
| Manufacturer Part#: |
5022-433G |
| Price: | $ 2.58 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 43UH 353MA 2.7 OHM SMD |
| More Detail: | 43µH Unshielded Inductor 353mA 2.7 Ohm Max 2-SMD |
| DataSheet: | 5022-433G Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 800 +: | $ 2.34076 |
Specifications
| DC Resistance (DCR): | 2.7 Ohm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.230" (5.84mm) |
| Size / Dimension: | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 2.5MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 13.7MHz |
| Q @ Freq: | 60 @ 2.5MHz |
| Series: | 5022 |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | -- |
| Current Rating: | 353mA |
| Tolerance: | ±2% |
| Inductance: | 43µH |
| Material - Core: | Iron |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed Inductors: 5022-433G Application Field and Working Principle
Fixed inductors are electronic components that rely upon the inductive effect of a coil of wire. In simplistic terms, they are components that rely upon the relationship between electric current and magnetic flux. The fixed inductor part 5022-433G is one of the most common and often used parts in the field of electronics. This article will explain the 5022-433G application field and the working principle of the fixed inductor.Application Field of the 5022-433G
The 5022-433G is a fixed inductor commonly used in a variety of electronic circuits. It can be useful in many different settings, including AC power systems, power supplies, high-frequency imaging systems, and automotive electronics. It is also useful for use in audio and video applications, including high-end electronic equipment such as stereos and televisions. In addition, it can be used in the development of medical equipment and robotic systems.The Working Principle of Fixed Inductors
The working principle of fixed inductors relies upon the induction effect of a coil of wire. The 5022-433G fixed inductor operates by introducing an inductance magnitude between two terminals of a circuit. In its simplest form, a fixed inductor consists of a loop of wire with a ferromagnetic core providing a magnetic field. When an alternating current flows through the inductor, it generates a magnetic field which, in turn, creates an electric field. This electric field then induces a voltage across the terminals of the inductor. The voltage magnitude across the terminals of the inductor is inversely related to the frequency of the current running through the coil. This means that at low frequencies, the voltage across the terminals is small, whereas at high frequencies, the voltage across the terminals is large.Fixed inductors are incredibly versatile components with a wide range of applications, including AC power systems, power supplies, high-frequency imaging systems, automotive electronics, audio and video applications, and medical and robotic systems. The 5022-433G fixed inductor is particularly popular and widely used due to its cost-effectiveness and good performance. The working principle of fixed inductors using the induction effect of a coil of wire allows these components to efficiently process current and produce an electromagnetic field.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "5022" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 5022-334J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 330UH 173MA 12 ... |
| 5022R-362J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 3.6UH 415MA 2.1... |
| 5022-432H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 4.3UH 390MA 2.4... |
| 5022R-271G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 2.285A 70... |
| 5022R-202F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 2UH 675MA 800 M... |
| 5022R-684H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 680UH 116MA 27.... |
| 5022-224G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 220UH 213MA 7.4... |
| 5022R-361G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 360NH 1.935A 98... |
| 5022-681F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 680NH 1.555A 15... |
| 5022R-332F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 430MA 2 O... |
| XC5A-5022A | Omron Electr... | 2.56 $ | 1000 | DIN CONNECTOR 50 POS |
| 5022-622J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 6.2UH 830MA 470... |
| 5022R-563J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 56UH 335MA 3 OH... |
| 5022-184H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 180UH 224MA 6.7... |
| 5022-513H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 51UH 344MA 2.85... |
| 5022R-274H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 182MA 11 ... |
| 5022-242G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 2.4UH 575MA 1.1... |
| 5022-751G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 750NH 1.425A 18... |
| 5022-102F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.125A 290 ... |
| 5022-511F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 510NH 1.68A 130... |
| 5022-824F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 820UH 110MA 30 ... |
| 5022A4422-9LM | TE Connectiv... | 3.4 $ | 1000 | 5022A4422-9LM |
| 5022-273J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 27UH 360MA 2.6 ... |
| 5022R-624J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 620UH 119MA 25.... |
| 5022-123H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 555MA 1.1 ... |
| 5022-474H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 143MA 17.... |
| 5022R-151G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 150NH 3.5A 30 M... |
| 5022R-223G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 368MA 2.5 ... |
| 5022-683F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 320MA 3.3 ... |
| 5022370517 | Molex, LLC | 1.96 $ | 1644 | USB SERIES MINI-B REC HSG... |
| 5022-332J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 430MA 2 O... |
| 5022-753J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 75UH 302MA 3.7 ... |
| 5022R-164J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 160UH 230MA 6.4... |
| 5022R-513J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 51UH 344MA 2.85... |
| 5022-914G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 910UH 107MA 31.... |
| 5022R-301F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 300NH 2.14A 80 ... |
| 5022R-364F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 360UH 171MA 12.... |
| 5022R-823F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 82UH 295MA 3.9 ... |
| 5022-124G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 120UH 255MA 5.2... |
| 5022-103J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 610MA 900 ... |
Latest Products
ELJ-PA100KF2
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
PE-1008CQ220JTT
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
L-15W13NGV4E
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
N06DB681K
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
LHL16TB471K
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
LAL03TA8R2K
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
5022-433G Datasheet/PDF