| Allicdata Part #: | 5022R-182F-ND |
| Manufacturer Part#: |
5022R-182F |
| Price: | $ 3.52 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 1.8UH 755MA 650 MOHM |
| More Detail: | 1.8µH Unshielded Inductor 755mA 650 mOhm Max 2-SM... |
| DataSheet: | 5022R-182F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 800 +: | $ 3.16802 |
| DC Resistance (DCR): | 650 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.230" (5.84mm) |
| Size / Dimension: | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 150MHz |
| Q @ Freq: | 33 @ 7.9MHz |
| Series: | 5022R |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | -- |
| Current Rating: | 755mA |
| Tolerance: | ±1% |
| Inductance: | 1.8µH |
| Material - Core: | Phenolic |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed inductors, such as model 5022R-182F, are components of electronic circuits that serve as a passive component, meaning they do not require any external source of energy to perform their function. An inductor is an electrical component designed to store energy in the form of a magnetic field when an electric current is applied. This kind of inductor typically consists of a coil of insulated wire wound around a core, such as an iron bar. This core can be made of ferromagnetic materials, such as iron, air, or a combination of both.
In a basic DC circuit, inductors are used to store energy and serve as an energy reserve when the power to the circuit is shut off. When an alternating current (AC) is applied to the inductor, the current instead creates a magnetic field. An inductor\'s capability to create a magnetic field can be measured by its inductance, which determines how much current it can store, and its reactance, which is a measure of its resistance to a changing current.
The 5022R-182F model is a radial leaded inductor that is ideally suited for a variety of power supply applications, radio and television equipment, and medical equipment. It is a low cost, fixed inductive component, and can handle power ratings up to 400 mW. It has a tolerance of ± 5%, and the inductance values range from 0.01 to 39.0 µH, giving it a wide range of applications.
The working principle of the 5022R-182F is relatively simple. When an electric current is applied to it, the wire coil creates a magnetic field around it, and this creates an opposing current, a process known as electromagnetic induction. This opposing current number can then be measured in order to determine the inductance of the conductive coil. In some applications, the opposing current is then used for other purposes, such as sound effects or to control the electrical current of the circuit.
The 5022R-182F serves a few different purposes in various electronic circuits. Its compact size makes it particularly useful in applications where size and weight are consideration factors. Additionally, its low cost enables it to be used on a wide range of projects without blowing the budget. It can also be used to filter out low-frequency noise, smooth out spikes in AC signals, and control the flow of electrical current in a circuit.
In summary, the 5022R-182F model is a fixed inductor that is used in a wide variety of applications. Its capability to produce a magnetic field when an electric current is applied gives it the ability to resist changes in the current and be used for various purposes. Its low cost and compact size make it an attractive component for a variety of projects.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 5022-334J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 330UH 173MA 12 ... |
| 5022R-362J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 3.6UH 415MA 2.1... |
| 5022-432H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 4.3UH 390MA 2.4... |
| 5022R-271G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 2.285A 70... |
| 5022R-202F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 2UH 675MA 800 M... |
| 5022R-684H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 680UH 116MA 27.... |
| 5022-224G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 220UH 213MA 7.4... |
| 5022R-361G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 360NH 1.935A 98... |
| 5022-681F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 680NH 1.555A 15... |
| 5022R-332F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 430MA 2 O... |
| XC5A-5022A | Omron Electr... | 2.56 $ | 1000 | DIN CONNECTOR 50 POS |
| 5022-622J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 6.2UH 830MA 470... |
| 5022R-563J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 56UH 335MA 3 OH... |
| 5022-184H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 180UH 224MA 6.7... |
| 5022-513H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 51UH 344MA 2.85... |
| 5022R-274H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 182MA 11 ... |
| 5022-242G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 2.4UH 575MA 1.1... |
| 5022-751G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 750NH 1.425A 18... |
| 5022-102F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.125A 290 ... |
| 5022-511F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 510NH 1.68A 130... |
| 5022-824F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 820UH 110MA 30 ... |
| 5022A4422-9LM | TE Connectiv... | 3.4 $ | 1000 | 5022A4422-9LM |
| 5022-273J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 27UH 360MA 2.6 ... |
| 5022R-624J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 620UH 119MA 25.... |
| 5022-123H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 555MA 1.1 ... |
| 5022-474H | API Delevan ... | 1.6 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 143MA 17.... |
| 5022R-151G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 150NH 3.5A 30 M... |
| 5022R-223G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 368MA 2.5 ... |
| 5022-683F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 320MA 3.3 ... |
| 5022370517 | Molex, LLC | 1.96 $ | 1644 | USB SERIES MINI-B REC HSG... |
| 5022-332J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 430MA 2 O... |
| 5022-753J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 75UH 302MA 3.7 ... |
| 5022R-164J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 160UH 230MA 6.4... |
| 5022R-513J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 51UH 344MA 2.85... |
| 5022-914G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 910UH 107MA 31.... |
| 5022R-301F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 300NH 2.14A 80 ... |
| 5022R-364F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 360UH 171MA 12.... |
| 5022R-823F | API Delevan ... | 3.52 $ | 1000 | FIXED IND 82UH 295MA 3.9 ... |
| 5022-124G | API Delevan ... | 2.58 $ | 1000 | FIXED IND 120UH 255MA 5.2... |
| 5022-103J | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 610MA 900 ... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
5022R-182F Datasheet/PDF