| Allicdata Part #: | WM20827TR-ND |
| Manufacturer Part#: |
5031541890 |
| Price: | $ 1.12 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | 15WB DUAL ST EMBS TAPE PKG 18P |
| More Detail: | 18 Position Receptacle Connector 0.059" (1.50mm) S... |
| DataSheet: | 5031541890 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 450 +: | $ 1.02176 |
| 900 +: | $ 0.91421 |
| 1350 +: | $ 0.80665 |
| 2250 +: | $ 0.77977 |
| 3150 +: | $ 0.75288 |
| Insulation Color: | Beige |
| Contact Finish Thickness - Post: | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Shape: | -- |
| Insulation Material: | Resin |
| Applications: | Automotive, General Purpose, Industrial, Lighting, Medical |
| Voltage Rating: | -- |
| Current Rating: | -- |
| Features: | Pick and Place, Solder Retention |
| Ingress Protection: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Contact Length - Post: | -- |
| Insulation Height: | 0.344" (8.75mm) |
| Series: | CLIK-Mate™ 503154 |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Termination: | Solder |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Row Spacing - Mating: | -- |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch - Mating: | 0.059" (1.50mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 18 |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Contact Type: | Forked |
| Connector Type: | Receptacle |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
5031541890 connectors, colloquially referred to as headers, receptacles, and female sockets, are one of the most widely used types of electronic connectors. They are used in a wide range of applications and come in a variety of shapes and sizes. These versatile connectors are designed for use in a variety of electrical systems, ranging from consumer electronics, such as phones and TVs, to industrial and automotive applications. They are used to join two pieces of electronic equipment, allowing signals and power to pass between them.
5031541890 connectors are rectangular, often with a rectangular array of pins. The pins are fitted into a female connector which consists of a set of electrical contacts. The contacts are arranged in a pattern which allows them to transmit signals between the two pieces of equipment. The connections between the pins and the contacts are generally made using conductive solder or crimp connections. The female connector is then mounted onto a chassis or board.
The size and shape of the 5031541890 connectors vary from one manufacturer to another. Common types of connectors are available in a variety of sizes, ranging from as small as 2 pin, up to 40 pin and higher. The number of pins in a connector, as well as the type of connections they make, will depend on the application for which the connector is intended. For example, a connector used in a consumer electronics application may have fewer pins and use simpler connections, while a connector used in automotive or industrial applications may have a larger number of pins and make more complex connections.
The typical 5031541890 connector is designed to allow signals and power to pass between the two pieces of equipment. This is accomplished by connecting the connections among the pins to the contacts of the female socket. The contacts are then soldered together or connected together using crimp connections, forming an electrical connection. This connection allows signals or power to pass between the two pieces of equipment. In addition, it also serves as an insulator to prevent any unintentional electrical connections.
The function of the 5031541890 connector varies depending on the application that it is used for. In consumer electronics, it might be used to connect audio or video signals, while in an automotive or industrial application it might be used to transmit power between two pieces of equipment. It is also used to provide electrical connections between PCBs and other electronic components. In addition, these connectors are often used as a reliable interface between different pieces of electrical equipment in order to reduce the risk of electromagnetic interference.
5031541890 connectors are used in a wide variety of applications, ranging from consumer electronics to automotive and industrial applications. As they are easily customizable, they have become a popular option for many companies. With the correct design and suitable materials, these connectors can be used in applications where reliability and precision are of the utmost importance. As such, they are an ideal choice for a variety of electronic systems and applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| HIH-5031-001 | Honeywell Se... | 5.96 $ | 1000 | SENSOR HUMIDITY 5V ANALOG... |
| 5031053010 | Molex, LLC | 0.49 $ | 1000 | CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD... |
| 5031492800 | Molex, LLC | 0.56 $ | 4000 | CONN PLUG DUAL 28CKT BEIG... |
| 5031491000 | Molex, LLC | 0.25 $ | 4518 | CONN PLUG DUAL 10CKT BEIG... |
| F05E-503146 | Harwin Inc. | 0.0 $ | 1000 | CONN FPC VERT 50POS 0.50M... |
| 5031542690 | Molex, LLC | 1.23 $ | 450 | 15WB DUAL ST EMBS TAPE PK... |
| 5031751000 | Molex, LLC | 0.32 $ | 1000 | CONN RCPT R/A 10CKT 1.5MM... |
| M39003/01-5031/TR | Vishay Sprag... | 1.51 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 5% 20V AXI... |
| 5031821852 | Molex, LLC | 0.79 $ | 30400 | MICRO SD NORMAL ULTRALOWP... |
| 5031481890 | Molex, LLC | -- | 1100 | 15WB DUAL RA EMBS TAPE PK... |
| 5031919 | Phoenix Cont... | 63.02 $ | 1000 | LABEL ID/RATINGS 11.81"X1... |
| 5031542890 | Molex, LLC | 1.17 $ | 2700 | CONN RCPT DL VERT 28CKT B... |
| 5031102000 | Molex, LLC | 0.32 $ | 10537 | 1.25MM WTB HOUSING DUAL 2... |
| 5031541490 | Molex, LLC | 1.02 $ | 1000 | 15WB DUAL ST EMBS TAPE PK... |
| 5031540890 | Molex, LLC | 0.6 $ | 2250 | CONN RCPT DL VERT 8CKT BE... |
| 5031590400 | Molex, LLC | 0.22 $ | 24121 | CONN RCPT SGL VERT 4CKT P... |
| XG8A-5031 | Omron Electr... | 4.84 $ | 1000 | PLUG 50POS STRAIGHT TERM ... |
| 5031480890 | Molex, LLC | 0.69 $ | 1000 | 15WB DUAL RA EMBS TAPE PK... |
| 5031481690 | Molex, LLC | 0.83 $ | 1100 | CONN RCPT R/A DUAL 16POS ... |
| 5031751200 | Molex, LLC | 0.61 $ | 1000 | CONN RCPT R/A 12CKT 1.5MM... |
| 5031171 | Phoenix Cont... | 1.34 $ | 92 | MARK LABELS UNPRINT 5-SEC... |
| 5031951100 | Molex, LLC | 0.27 $ | 1000 | CONN 36P PLUG CRIMP TERMT... |
| 5031590510 | Molex, LLC | 0.27 $ | 1000 | 1.5W/BSGL ST REC 5CKT W/K... |
| 5031515009 | Molex, LLC | 0.32 $ | 15300 | FFC/BRD PLUG JACKET COVER... |
| ATS-50310G-C1-R0 | Advanced The... | 7.41 $ | 1000 | HEAT SINK 31MM X 31MM X 1... |
| XG4A-5031 | Omron Electr... | 1.86 $ | 1383 | CONN PLUG 50POS 3A 300V S... |
| 5031750900 | Molex, LLC | 0.26 $ | 1000 | CONN RCPT R/A 9CKT 1.5MM ... |
| ATS-50310B-C0-R0 | Advanced The... | 6.71 $ | 1000 | HEAT SINK 31MM X 31MM X 7... |
| 5031750200 | Molex, LLC | 0.08 $ | 1000 | CONN RCPT R/A 2CKT 1.5MM ... |
| 5031605 | Phoenix Cont... | 13.4 $ | 1000 | LABEL SHEET |
| XG4H-5031 | Omron Electr... | 3.07 $ | 0 | CONN SOCKET 50POS STRAIGH... |
| 5031750600 | Molex, LLC | 0.33 $ | 4369 | CONN RCPT R/A 6CKT 1.5MM ... |
| 5031491200 | Molex, LLC | -- | 16303 | CONN PLUG DUAL 12CKT BEIG... |
| 5031542490 | Molex, LLC | 1.05 $ | 1800 | CONN RCPT DL VERT 24CKT B... |
| M39003/01-5031/HSD | Vishay Sprag... | 1.9 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 5% 20V AXI... |
| XG4M-5031-U | Omron Electr... | 4.45 $ | 30 | CONN SOCKET 50POS FLAT CA... |
| 5031751300 | Molex, LLC | 0.4 $ | 1000 | CONN RCPT R/A 13CKT 1.5MM... |
| 5031951000 | Molex, LLC | 0.21 $ | 1000 | CONN 36P PLUG CRIMP TERMT... |
| 5031591500 | Molex, LLC | 0.21 $ | 1000 | CONN RCPT SGL VERT 15CKT ... |
| 5031490800 | Molex, LLC | 0.22 $ | 22569 | CONN PLUG DUAL 8POS BEIGE... |
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
QUAD ROW SMT SOCKET20 Position Receptacl...
5031541890 Datasheet/PDF