| Allicdata Part #: | 50758220747600F-ND |
| Manufacturer Part#: |
50758220747600F |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Dialight |
| Short Description: | LED PANEL INCAND DATALITE CLEAR |
| More Detail: | Incandescent Panel Indicator Clear 48V 53mA Roun... |
| DataSheet: | 50758220747600F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current: | 53mA |
| Features: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Termination Style: | -- |
| Viewing Angle: | -- |
| Wavelength - Peak: | -- |
| Millicandela Rating: | -- |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 7.14mm |
| Panel Cutout Dimensions: | Cartridge-Holder Required |
| Panel Cutout Shape: | Round |
| Series: | 507 |
| Voltage: | 48V |
| Ratings: | Vf (Typ), If (Max) |
| Lens Transparency: | -- |
| Lens Color: | -- |
| Lamp Color: | Clear |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | Incandescent |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Panel Indicators, Pilot Lights are hugely important in industries and devices that require quick indication or active access to observing the power state or other operational characteristics of a system or machine. This is why the 50758220747600F device has become so popular amongst engineers and designers. It offers a simple, easy to install, and reliable way to provide visual cues and alerts of systems and machines operating conditions, both on and off line.
Key Features
- High-visibility LED indication light.
- Compact design for easy installation.
- Surge protection up to 1.5kV.
- Rated for energized loads up to 600VAC and 400VDC.
- Operating temperature range of 0-50°C.
Application Fields
50758220747600F panel indicators and pilot lights are often used in industrial automation and process control applications such as power-on state indicators, alarm reset buttons, and safety override buttons. They are also used in the medical industry to show the operation mode of a medical device. The device is also applicable in the construction, robotics, R&D, and laboratory fields.
Working Principle
The 50758220747600F is a two terminal, spring loaded device. It is a two-in-one device, with an LED indication light and a switch. The device offers up to 1.5kV surge protection and works independently from any power supply. When executed, the device has a red LED indicator and can switch between a normally open and a normally closed configuration.
The device is metal cased and can be used in both indoor and outdoor environments. It is rated for energized loads up to 600VAC and 400VDC with a temperature range of 0-50°C. It is designed to specify the power state of the system or machine, highlighting any aberrations in the power to allow for quick issue observation and resolution.
Conclusion
The 50758220747600F panel indicator and pilot light is an excellent way to quickly and easily monitor and observe the power state of any system or machine. It is easy to install, does not require any additional power supply, and is reliable in extreme temperature environments. This is why it is so popular amongst engineers and designers who are looking for a reliable and durable way to observe the power state of their equipment.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| G3PH-5075B AC100-240 | Omron Automa... | 384.2 $ | 1000 | RELAY SSR SPST 75A 100-24... |
| 50758210747600 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL INCAND 28V 40MA... |
| 50753371535670F | Dialight | 1.43 $ | 1000 | LED PANEL NEON DATALITE W... |
| 50750643334500F | Dialight | 9.95 $ | 10 | LED PANEL IND 5V 10MA BLU... |
| 50753380937630F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL NEON DATALITE C... |
| 50294-5075H | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | 3 ROW R/A RECEPTACLE SOLD... |
| 5075 | Keystone Ele... | 0.11 $ | 1000 | PIN .025" SQUARE WIRE WRA... |
| 50750683734500F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL IND 28V 10MA BL... |
| 50758220747600F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL INCAND DATALITE... |
| L1Q0-5075000001200 | LUMILEDS | 0.0 $ | 1000 | LED LUXEON COOL WHITE 500... |
| 50751663337500F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL IND 10V CLEARLE... |
| 50751683737500F | Dialight | 6.73 $ | 1000 | LED PANEL IND 28V CLEARLE... |
| 50753371535670 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | NEON PANEL INDICATOR WHIT... |
| 50750683734500 | Dialight | 6.8 $ | 1000 | LED DATALITE BLUE 28 VDC ... |
| 50294-5075HLF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN RECEPT 3 ROW RA SOLD... |
| 50758381437610F | Dialight | 1.43 $ | 1000 | LED PANEL NEON DATALITE T... |
| 50753370931670 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | NEON INDICATOR 9/32" RED ... |
| 50751643737500F | Dialight | 6.73 $ | 1000 | LED PANEL IND 5V CLEARLED... |
| 50753371537640 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL NEON DATALITE C... |
| 50758381437600 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL NEON DATALITE T... |
| 50753371531640 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL NEON DATALITE R... |
| 50758230747600F | Dialight | 3.18 $ | 1000 | LED PANEL INCAND DATALITE... |
| L1Q0-5075000000000 | LUMILEDS | 0.0 $ | 1000 | LED LUXEON COOL WHITE 500... |
| 50758240747600 | Dialight | 0.0 $ | 1000 | INCON LAMP PAN MNT CL 120... |
| 50006-5075DLF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 3 ROW VERT PR... |
| 50006-5075A | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | 3 ROW VERTICAL HEADER PRE... |
| 50753370931640F | Dialight | 1.43 $ | 1000 | LED PANEL NEON DATALITE R... |
| L1Q0-5075000001300 | LUMILEDS | 0.0 $ | 1000 | LED LUXEON COOL WHITE 500... |
| 50000-5075H | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | 3 ROW R/A RECEPT SOLDER G... |
| 50751683337500F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL IND 28V CLEARLE... |
| 50750673734500 | Dialight | 6.22 $ | 1000 | USE 50750673734500FLED Pa... |
| SRVO-5075B | Essentra Com... | 0.41 $ | 2000 | RIVET SNAP 0.300" NYLON B... |
| 50753381533630F | Dialight | 4.96 $ | 88 | LED PANEL NEON DATALITE Y... |
| 10093084-5075LF | Amphenol FCI | 108.98 $ | 1000 | 24AWG QSFP CABLE ASSYPosi... |
| 50753381535630F | Dialight | 1.43 $ | 1000 | LED PANEL NEON DATALITE W... |
| G3PH-5075B DC5-24 | Omron Automa... | 384.2 $ | 1 | RELAY SSR SPST 75A 5-24VD... |
| 50753381536630F | Dialight | 1.43 $ | 1000 | LED PANEL NEON DATALITE Y... |
| 50753381533610F | Dialight | 1.43 $ | 1000 | LED PANEL NEON DATALITE Y... |
| 50753371531640F | Dialight | 0.0 $ | 1000 | LED PANEL NEON DATALITE R... |
| DM53742-5075 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | DSUB COAX |
LAMP NEON INCAND WHITE PNL MNTNeon Panel...
LED IND LIGHT SS RED 24V WIRE LDLED Pane...
LED IND LIGHT 12V YELLOWLED Panel Indica...
LED GREEN 6V PNL MNTLED Panel Indicator ...
LED IND LIGHT 24V YELLOWLED Panel Indica...
INCAND PANEL INDICATOR GREENIncandescent...
50758220747600F Datasheet/PDF