| Allicdata Part #: | 50CPT45-01A08N-ND |
| Manufacturer Part#: |
50CPT45-01A08N |
| Price: | $ 14.28 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | Grayhill Inc. |
| Short Description: | SWITCH ROTARY MILITARY W/O PANEL |
| More Detail: | Rotary Switch 8 Position SP8T 150mA (AC), 200mA (D... |
| DataSheet: | 50CPT45-01A08N Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 25 +: | $ 12.98710 |
| Actuator Type: | Flatted (3.17mm Dia) |
| Operating Force: | 5.761 ~ 17gfm |
| Panel Cutout Dimensions: | -- |
| Depth Behind Panel: | 14.63mm |
| Features: | Process Sealed |
| Termination Style: | PC Pin |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Material: | -- |
| Angle of Throw: | 45° |
| Actuator Length: | 9.53mm |
| Series: | 50 |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Voltage Rating - AC: | 115V |
| Current Rating: | 150mA (AC), 200mA (DC) |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Circuit per Deck: | SP8T |
| Number of Poles per Deck: | 1 |
| Number of Decks: | 1 |
| Index Stops: | Continuous |
| Number of Positions: | 8 |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rotary switches have been in widespread use since their invention more than a century ago. Unlike other types of mechanical switches, they are relatively insensitive to normal wear and tear, and even an occasional short-circuit won\'t cause any serious damage. The 50CPT45-01A08N model is one of the most reliable and durable rotary switches available today.
This model of rotary switch is designed primarily for industrial use, as it can be used to control a variety of electrical devices in environments that are exposed to high temperatures, dust, and vibrations. The 50CPT45-01A08N features an insulated case and a thermally-stable plastic interior, making it suitable for industrial use in extreme conditions. Additionally, the compact size and light weight of this switch make it easy to install and access when needed.
The 50CPT45-01A08N can work with a variety of systems and instruments, including sensors, transducers, meters, pumps, fans, valves, and other electrical devices. It is a multi-position switch, with 6-position or 8-position configurations, and it can support a variety of contact ratings. Depending on the configuration, the 50CPT45-01A08N can control up to 32 circuits in one switch, making it perfect for a wide range of industrial applications.
The working principle of the 50CPT45-01A08N is fairly straightforward. The switch is connected to an electrical system via a series of contacts at each of its positions. When the switch is rotated, the contacts move in relation to one another, creating an electrical circuit and allowing the current in the system to be regulated. This method of rotation allows a more accurate level of control than is possible with other types of switches.
The 50CPT45-01A08N is a durable and reliable rotary switch that is well-suited for industrial applications. Its small size and lightweight design make it easy to install and access, and it can control up to 32 circuits with a single switch. The switch\'s working principle is simple and straightforward: a series of contacts at each of its positions creates an electrical circuit as the switch is rotated.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 50CPT45-01B04N | Grayhill Inc... | 14.28 $ | 1000 | SWITCH ROTARY NNEL SEAL, ... |
| 50CPT45-01B06N | Grayhill Inc... | 14.28 $ | 1000 | SWITCH ROTARY NNEL SEAL, ... |
| 50CPT45-01B05N | Grayhill Inc... | 14.28 $ | 1000 | SWITCH ROTARY NNEL SEAL, ... |
| 50CP60-01B06N | Grayhill Inc... | 13.66 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT60-01A06N | Grayhill Inc... | 14.28 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT36-01C04S | Grayhill Inc... | 17.95 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP36-01-1-06N | Grayhill Inc... | 13.02 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT45-01B03N | Grayhill Inc... | 14.28 $ | 1000 | SWITCH ROTARY NNEL SEAL, ... |
| 50CP45-01-2-03N | Grayhill Inc... | 16.84 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP60-01-2-03N | Grayhill Inc... | 16.84 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT45-01B08N | Grayhill Inc... | 14.28 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT36-01B08N | Grayhill Inc... | 13.64 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT90-01B04N | Grayhill Inc... | 14.28 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT90-01C02N | Grayhill Inc... | 17.45 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP36-01-1-08S | Grayhill Inc... | 14.15 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT60-01C03N | Grayhill Inc... | 17.45 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP36-01-2-05S | Grayhill Inc... | 17.61 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT36-01B07N | Grayhill Inc... | 13.64 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP60-01-1-05N | Grayhill Inc... | 13.66 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP90-01-2-02N | Grayhill Inc... | 16.84 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP45-01-1-05N | Grayhill Inc... | 13.66 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT45-01A08N | Grayhill Inc... | 14.28 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT36-01B10N | Grayhill Inc... | 13.64 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT36-01A10S | Grayhill Inc... | 14.78 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT36-01A10N | Grayhill Inc... | 13.64 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP36-01-2-02N | Grayhill Inc... | 16.05 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT36-01B03N | Grayhill Inc... | 13.64 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP90-01-1-03N | Grayhill Inc... | 13.66 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP36-01-1-06S | Grayhill Inc... | 14.15 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP36-01-1-09N | Grayhill Inc... | 13.02 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT36-01B05N | Grayhill Inc... | 13.64 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP36-01-1-10S | Grayhill Inc... | 14.15 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT60-01B04N | Grayhill Inc... | 14.28 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT36-01C02S | Grayhill Inc... | 17.95 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT36-01C04N | Grayhill Inc... | 16.67 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP45-01-1-02N | Grayhill Inc... | 13.66 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP60-01-1-06N | Grayhill Inc... | 13.66 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP36-01-1-03S | Grayhill Inc... | 14.15 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CP60-01-2-02N | Grayhill Inc... | 16.84 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
| 50CPT36-01C05S | Grayhill Inc... | 17.95 $ | 1000 | SWITCH ROTARY MILITARY W/... |
SWITCH ROTARY 5POS 7A 125VRotary Switch ...
SWITCH ROTARY 12POS 20MA 50VRotary Switc...
SWITCH ROTARY 9POS 30A 300VRotary Switch...
SWITCH ROTARY MILITARY, SHAFT/PARotary S...
SWITCH ROTARY MILITARY, SHAFT/PARotary S...
SWITCH ROTARY SP21TRotary Switch Positi...
50CPT45-01A08N Datasheet/PDF