| Allicdata Part #: | 531133-1-ND |
| Manufacturer Part#: |
531133-1 |
| Price: | $ 145.24 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine |
| Short Description: | CONN HEAD 3ROW 90POS R/A T/H AU |
| More Detail: | Connector Header Through Hole, Right Angle 90 posi... |
| DataSheet: | 531133-1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 82 +: | $ 130.71200 |
| Operating Temperature: | -- |
| Insulation Height: | 0.495" (12.57mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 50.0µin (1.27µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled |
| Features: | Mating Guide, Mounting Flange |
| Overall Contact Length: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | -- |
| Insulation Color: | Brown |
| Current Rating: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | 100.0µin (2.54µm) |
| Applications: | General Purpose, Military |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 90 |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Series: | Military, MIL-DTL-55302, Box |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | -- |
| Contact Length - Mating: | 0.210" (5.33mm) |
| Contact Length - Post: | 0.140" (3.56mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
531133-1 rectangular connectors, also known as headers, male pins, are used to fit through-hole components. They are common in electrical and electronics and are especially suited for tightly-packed, high-density applications owing to their small size and low profile. This type of rectangular connector features an array of male pins and a base that allows easy installation into the substrate.
531133-1 applications involve short-duration, intermittent connections in systems that operate at high speeds and require quick-connect / quick-disconnect connections. Examples of these include: fault isolation devices, power and signal lines, audio and video systems, computer systems, telecommunication systems, motor, pump, and valve controls.
Connectors such as 531133-1 are made from two main components which are the plunger pins and the base. The plunger pins are made of brass or up to stainless steel and have many stepped separator pockets that act as a spring to ensure reliable contact and retention of the connector. The base of the connector is usually an array of insulation wall posts that keep the pin sockets alined and isolated from each other. This design allows for quick-connect and quick-disconnect of the connector. The base of the connector also features through-holes which allows it to fit directly into the substrate.
The working principle of the 531133-1 rectangular connector is mainly based on two factors: electrical contact and mechanical retention. The electrical contact is provided by a plunger pin that provides a good, low-resistance, electrical path between two conductors and also helps to reduce heat buildup. The mechanical retention force is provided by an array of stepped separator pockets which act as a spring to ensure reliable contact and retention of the connector.
The 531133-1 rectangular connector is often used to make reliable, quick-connect / quick-disconnect electrical connections in a variety of applications. Its small size and low profile make it ideal for tightly-packed, high-density applications. Its main components of the plunger pins and base, combined with the two-factor working principle of electrical contact and mechanical retention ensure reliable connections.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M80-5311842 | Harwin Inc. | 6.26 $ | 1000 | 9+9 WAY M HORZ 4.5 TAIL W... |
| 531138-5 | TE Connectiv... | 149.76 $ | 1000 | 3ROW BOX REC 165P 100CL U... |
| 1-531102-0 | TE Connectiv... | 148.25 $ | 1000 | BOX PIN HDR 110 POS W/ KE... |
| 53110 | Klein Tools,... | 2.98 $ | 1000 | HIGH-SPEED DRILL BIT - 7/... |
| 531133-1 | TE Connectiv... | 145.24 $ | 1000 | CONN HEAD 3ROW 90POS R/A ... |
| 531134-2 | TE Connectiv... | 189.53 $ | 1000 | CONN RCPT 105POS 3ROW VER... |
| 531133-7 | TE Connectiv... | 383.57 $ | 1000 | 3 ROW BOX PIN 210P R/A UN... |
| 53113-0410 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER .200 R/A W/RE... |
| 1-531142-0 | TE Connectiv... | 172.38 $ | 1000 | CONN RCPT 100POS T/H .075... |
| 1-531124-5 | TE Connectiv... | 143.36 $ | 1000 | BOX PIN HDR ASSY 180 PS 0... |
| 531134-1 | TE Connectiv... | 137.38 $ | 1000 | CONN RCPT 3ROW 90POS T/H ... |
| 531138-2 | TE Connectiv... | 124.73 $ | 1000 | 3ROW BOX REC 105P 100CL U... |
| 5311R1KL.5ST | TT Electroni... | 190.3 $ | 1000 | POTENTIOMETEROhm Gang ... |
| 531141-3 | TE Connectiv... | 31.47 $ | 1000 | MALE JACKSCREW |
| PE-53117NL | Pulse Electr... | 2.91 $ | 1455 | FIXED IND 330UH 3A 150 MO... |
| M80-5311222 | Harwin Inc. | 5.12 $ | 1000 | 6+6 WAY M HORZ 4.5 TAIL W... |
| 531142-8 | TE Connectiv... | 152.36 $ | 1000 | CONN RCPT ASSY 80PS 2ROW ... |
| 531134-5 | TE Connectiv... | 261.97 $ | 1000 | CONN RCPT ASSY 165POS 3RO... |
| 1-531102-3 | TE Connectiv... | 148.74 $ | 1000 | BOX PIN HDR 110 POS W/KEY... |
| 2-531102-5 | TE Connectiv... | 148.74 $ | 1000 | BOX PIN HDR 110 POS W/KEY... |
| 53119-1 | TE Connectiv... | 3.44 $ | 367 | CONN RING FLAT 6AWG #10 C... |
| 531129-9 | TE Connectiv... | 129.14 $ | 1000 | 2 ROW BOX RECP 80 POS STA... |
| 53119 | Klein Tools,... | 7.16 $ | 1000 | HIGH-SPEED DRILL BIT - 23... |
| 531143-8 | TE Connectiv... | 117.87 $ | 1000 | CONN RCPT 80POS .075 GOLD... |
| 531144-5 | TE Connectiv... | 130.86 $ | 1000 | CONN RCPT 50POS DUAL VERT... |
| 5311R1KL.5CT | TT Electroni... | 174.89 $ | 1000 | POTENTIOMETEROhm Gang ... |
| 531129-7 | TE Connectiv... | 108.71 $ | 1000 | CONN RCPT ASSY 60POS 2ROW... |
| 5311R30KL.5 | TT Electroni... | 542.06 $ | 1000 | POTENTIOMETEROhm Gang ... |
| 531146-2 | TE Connectiv... | 341.27 $ | 1000 | CONN RCPT 150POS T/H GOLD... |
| M80-5311422 | Harwin Inc. | 5.22 $ | 1000 | 7+7 WAY M HORZ 4.5 TAIL W... |
| M80-5311822 | Harwin Inc. | 5.31 $ | 1000 | 9+9 WAY M HORZ 4.5 TAIL W... |
| 531134-4 | TE Connectiv... | 336.44 $ | 1000 | 3ROW BOX REC 150P 100CL U... |
| 1-531144-0 | TE Connectiv... | 156.75 $ | 1000 | CONN RCPT 100POS T/H .075... |
| 531143-9 | TE Connectiv... | 241.12 $ | 1000 | CONN RCPT 90POS .075 GOLD... |
| 1-531102-9 | TE Connectiv... | 140.25 $ | 1000 | BOX PIN HDR 80 POS W/KEYC... |
| 53111 | Klein Tools,... | 3.19 $ | 1000 | HIGH-SPEED DRILL BIT - 15... |
| PE-53112 | Pulse Electr... | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 47UH 3A 50 MOHM... |
| M39003/01-5311H | Vishay Sprag... | 4.95 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 75V AXI... |
| 531129-8 | TE Connectiv... | 115.05 $ | 1000 | 2 ROW BOX RECP 70 POS STA... |
| 3-531102-9 | TE Connectiv... | 150.52 $ | 1000 | BOX PIN HDR 110 POS W/KEY... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
531133-1 Datasheet/PDF