| Allicdata Part #: | 531842-4-ND |
| Manufacturer Part#: |
531842-4 |
| Price: | $ 284.47 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine |
| Short Description: | BOX PIN HDR ASSY 60 PS 100 CL |
| More Detail: | Connector Header Board Edge, Straddle Mount 60 pos... |
| DataSheet: | 531842-4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 90 +: | $ 256.02900 |
| Operating Temperature: | -- |
| Insulation Height: | -- |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | -- |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Diallyl Phthalate (DAP) |
| Features: | Mating Guide, Mounting Flange |
| Overall Contact Length: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | -- |
| Insulation Color: | Blue |
| Current Rating: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | -- |
| Applications: | -- |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 60 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Series: | Box |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Board Edge, Straddle Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.181" (4.60mm) |
| Contact Length - Post: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins are commonly used electrical components in a large variety of applications. The Molex Connector 531842-4 is one such connector, and is used in a wide variety of applications where a secure and reliable electrical connection is needed.
The Molex 531842-4 is a two-piece, Surface Mount Connector that is designed with two mating parts: the Female Connector, and the Male Pin. This two-piece connector design is ideal for applications where a strong, reliable connection is required, such as in automotive and industrial applications. The surface mount design simplifies installation and requires no soldering or specialty tools. This makes it an ideal choice for quick, low-cost installation.
The Molex 531842-4 is designed to provide a reliable connection even in harsh and hostile environments. The contacts are precision-molded in UL 94V-0 rated PBT material, ensuring a high level of durability and corrosion resistance. The contact pins are plated in matte tin, providing a reliable electrical connection and excellent oxidation resistance. The female connector pins are soldered onto a printed circuit board for a secure and reliable connection.
The Molex 531842-4 is a versatile and cost-effective connector that can be used in a wide variety of applications. This connector can be used in automated assembly machines, as well as in applications such as industrial sensors, automotive electronics, networking and telecom, automotive systems, security systems, and many others. This connector can also be used in tough industrial applications such as high quality instrumentation, communications and machine control.
The Molex 531842-4 is a reliable and cost-effective connector that is designed to provide a secure and reliable connection in a wide variety of applications. This connector is designed to provide superior strength and reliability and is ideal for low-cost installations. This connector is also designed to be easy to install, making it an ideal choice for applications that require a reliable and secure connection.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 2-531803-2 | TE Connectiv... | 102.83 $ | 1000 | CONN HDR PIN 128POS R/A T... |
| 5318410 | Altech Corpo... | 7.08 $ | 1000 | M32 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 5318311 | Altech Corpo... | 6.4 $ | 1000 | M25 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 531802-3 | TE Connectiv... | 26.88 $ | 1000 | CONN RCPT HSNG 40POS DL C... |
| 531841-4 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN RCPT HSNG 30POS .100... |
| 2-531803-0 | TE Connectiv... | 77.32 $ | 1000 | CONN HDR PIN 100POS R/A T... |
| 531838-8 | TE Connectiv... | 168.76 $ | 1000 | 2 ROW BOX RECP 100 POS 10... |
| ATF-53189-TR1 | Broadcom Lim... | -- | 1000 | IC PHEMT 2GHZ 4V 135MA SO... |
| 5318/2TDHP | ebm-papst In... | 105.88 $ | 1000 | FAN AXIAL 140X50.8MM 48VD... |
| 5318 | Greenlee Com... | 12.73 $ | 1000 | SHAFT,RELEASE |
| 531840-9 | TE Connectiv... | 35.9 $ | 1000 | BOX RCPT HSG 70 POS 100 C... |
| 5318204 | Altech Corpo... | 2.42 $ | 1000 | M20 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 5318302 | Altech Corpo... | 4.78 $ | 1000 | M25 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 1-531802-7 | TE Connectiv... | 41.99 $ | 1000 | CONN HOUS RCPT .100CL 110... |
| ATF-53189-TR2 | Broadcom Lim... | 0.0 $ | 1000 | IC PHEMT 2GHZ 4V 135MA SO... |
| 5318203 | Altech Corpo... | 2.66 $ | 1000 | M20 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 5318303 | Altech Corpo... | 5.15 $ | 1000 | M25 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 531819-3 | TE Connectiv... | 91.9 $ | 1000 | CONN HEADER 36POS DUAL R/... |
| 5318306 | Altech Corpo... | 4.75 $ | 1000 | M25 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| M39003/01-5318/TR | Vishay Sprag... | 9.34 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXI... |
| 531802-9 | TE Connectiv... | 36.99 $ | 1000 | BOX RCPT HSG 70 POS 100 C... |
| 5318404 | Altech Corpo... | 7.08 $ | 1000 | M32 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 5318407 | Altech Corpo... | 7.08 $ | 1000 | M32 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 5318C SL001 | Alpha Wire | 29.11 $ | 1000 | CABLE 60COND 22AWG SHLD 1... |
| 531841-3 | TE Connectiv... | 141.69 $ | 1000 | CONN RCPT HSNG 30POS .100... |
| 5318308 | Altech Corpo... | 5.29 $ | 1000 | M25 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 5318406 | Altech Corpo... | 7.22 $ | 1000 | M32 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 531820-1 | TE Connectiv... | 96.26 $ | 1000 | CONN RCPT 80POS T/H GOLD ... |
| 5318409 | Altech Corpo... | 7.08 $ | 1000 | M32 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 5318/2TDH4P | ebm-papst In... | 160.75 $ | 52 | FAN AXIAL 140X50.8MM 48VD... |
| 5318402 | Altech Corpo... | 7.27 $ | 1000 | M32 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 5318208 | Altech Corpo... | 2.91 $ | 1000 | M20 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 5318416 | Altech Corpo... | 7.04 $ | 1000 | M32 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 1-531803-9 | TE Connectiv... | 67.28 $ | 1000 | CONN HDR PIN 90POS R/A TI... |
| 5318304 | Altech Corpo... | 7.29 $ | 1000 | M25 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| ATF-53189-BLK | Broadcom Lim... | -- | 1000 | IC PHEMT 2GHZ 4V 135MA SO... |
| 5318309 | Altech Corpo... | 4.88 $ | 1000 | M25 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 5318312 | Altech Corpo... | 5.25 $ | 1000 | M25 MULTI-CONDUCTOR CORD ... |
| 531802-7 | TE Connectiv... | 32.39 $ | 1000 | BOX RCPT HSG 60 POS 100 C... |
| 531842-4 | TE Connectiv... | 284.47 $ | 1000 | BOX PIN HDR ASSY 60 PS 10... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
531842-4 Datasheet/PDF