| Allicdata Part #: | 533B1101JC-ND |
| Manufacturer Part#: |
533B1101JC |
| Price: | $ 16.30 |
| Product Category: | Potentiometers, Variable Resistors |
| Manufacturer: | Vishay Spectrol |
| Short Description: | POT 100 OHM 1W WIREWOUND LINEAR |
| More Detail: | 100 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer No... |
| DataSheet: | 533B1101JC Datasheet/PDF |
| Quantity: | 7 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 14.82390 |
| Temperature Coefficient: | 20ppm/°C |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Bushing Thread: | 3/8-32 |
| Actuator Diameter: | 0.2497" (6.34mm) |
| Actuator Length: | 0.812" (20.63mm) |
| Actuator Type: | Slotted |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Resistive Material: | Wirewound |
| Adjustment Type: | User Defined |
| Rotation: | 1080° |
| Number of Turns: | 3 |
| Series: | 533 |
| Power (Watts): | 1W |
| Built in Switch: | None |
| Number of Gangs: | 1 |
| Tolerance: | ±5% |
| Resistance (Ohms): | 100 |
| Taper: | Linear |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
A rotary potentiometer, also known as a rotary rheostat, rotary tap, multi-turn potentiometer, or pot for short, is an electrically variable resistor used to measure electrical resistance, or power. Once an important component in many analog systems, the rotary potentiometer has been superseded by newer technologies, such as solid state analog circuits and digital signal processing. Nevertheless, the rotary potentiometer remains widely used in a variety of applications. The 533B1101JC is a multi-turn potentiometers that offers precision, accuracy and reliability.
Applications of the 533B1101JC can range from commercial to industrial. One application in the commercial and industrial markets is in motor controllers. Most motor controllers require an accurate and reliable way to determine the speed of the motor, and the 533B1101JC is well suited for this task. The 533B1101JC can also be used to control the speed or voltage of a wide range of other electrical devices, such as radios, TVs, and electric charging stations. Additionally, newer technologies, such as electrical modules and programmable logic controls, have begun to utilize the 533B1101JC for controlling more complex devices. The 533B1101JC is also used in a variety of consumer electronic products, from portable gaming devices to Wi-Fi-enabled home appliances.
The working principle behind the 533B1101JC is simple yet effective. The rotary potentiometer is composed of a resistive element, which is divided into a number of electrical segments. Each segment has a fixed resistance value, and when the rotor is turned, the resistance value at the contact point between the rotor and the resistive element is modified. This change in resistance value causes a change in the electrical circuit, and ultimately this change is translated into a voltage, current or other electrical signal. This signal can then be measured, monitored or controlled.
The 533B1101JC is a high-precision rotary potentiometer, with an accuracy rating of +/- 0.05%, which makes it ideal for industrial and commercial applications. Additionally, the 533B1101JC is designed to be highly durable, with a mechanical life rating of up to 200,000,000 revolutions for a single unit. These features make the 533B1101JC an outstanding choice for motor controllers and other electrical systems requiring exact and precise control. The 533B1101JC is also extremely economical, with a retail price under $100.00.
In conclusion, the 533B1101JC Rotary Potentiometers, Rheostat is an outstanding product for commercial, industrial, and consumer electronic applications. It is highly precise, economical, and reliable, making it an ideal choice for motor controllers, electrical modules, and other control systems. With its durable design and up to 200,000,000 revolutions of mechanical life per unit, the 533B1101JC will be a reliable partner for the foreseeable future.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 533BC000948DGR | Silicon Labs | 24.09 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BA000877DG | Silicon Labs | 28.95 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BB000929DGR | Silicon Labs | 8.74 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BC000598DG | Silicon Labs | 11.82 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533B1202JC | Vishay Spect... | 11.09 $ | 1000 | POT 2K OHM 1W WIREWOUND L... |
| 533B1101JC | Vishay Spect... | 16.3 $ | 7 | POT 100 OHM 1W WIREWOUND ... |
| 533BB000633DGR | Silicon Labs | 18.54 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BC000213DG | Silicon Labs | 11.82 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BB000633DG | Silicon Labs | 19.28 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| HDSM-533B | Broadcom Lim... | 1.41 $ | 1000 | DISPLAY 1DIGIT BLU CC 0.5... |
| 533BC000872DG | Silicon Labs | 25.06 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533B1201JC | Vishay Spect... | 16.3 $ | 28 | POT 200 OHM 1W WIREWOUND ... |
| 533BB000849DG | Silicon Labs | 9.09 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BB000491DG | Silicon Labs | 19.28 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BC000753DG | Silicon Labs | 25.06 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BA000270DG | Silicon Labs | 7.9 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BC000598DGR | Silicon Labs | 11.37 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BB000491DGR | Silicon Labs | 18.54 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533B1501JC | Vishay Spect... | 16.3 $ | 93 | POT 500 OHM 1W WIREWOUND ... |
| 533BC000949DGR | Silicon Labs | 24.09 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533B1103JC | Vishay Spect... | 16.3 $ | 606 | POT 10K OHM 1W WIREWOUND ... |
| 533BA000877DGR | Silicon Labs | 27.83 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533B1203JC | Vishay Spect... | 21.78 $ | 29 | POT 20K OHM 1W WIREWOUND ... |
| 533BC000753DGR | Silicon Labs | 24.09 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BC000213DGR | Silicon Labs | 11.37 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BC000949DG | Silicon Labs | 25.06 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BA000270DGR | Silicon Labs | 7.6 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BC000210DGR | Silicon Labs | 11.37 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BC000872DGR | Silicon Labs | 24.09 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533B1102JC | Vishay Spect... | 16.3 $ | 33 | POT 1K OHM 1W WIREWOUND L... |
| 533BC000491DG | Silicon Labs | 25.06 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BB000849DGR | Silicon Labs | 8.74 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BB000929DG | Silicon Labs | 9.09 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BC000491DGR | Silicon Labs | 24.09 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BC000210DG | Silicon Labs | 11.82 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BB000339DG | Silicon Labs | 19.28 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533BC000948DG | Silicon Labs | 25.06 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
| 533B1502JC | Vishay Spect... | 16.3 $ | 502 | POT 5K OHM 1W WIREWOUND L... |
| 533BB000339DGR | Silicon Labs | 18.54 $ | 1000 | DUAL FREQUENCY XO, OE PIN... |
POT 10 OHM 500W WIREWOUND LINEAR10 Ohm 1...
POT 15 OHM 100W WIREWOUND LINEAR15 Ohm 1...
POT 5K OHM 1W LINEAR5k Ohm 1 Gang Linear...
POT 50K OHM 2W CERMET LINEAR50k Ohm 1 Ga...
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR10k Ohm 1...
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR2k Ohm 1 G...
533B1101JC Datasheet/PDF