| Allicdata Part #: | 540619WH002-ND |
| Manufacturer Part#: |
540619 WH002 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP STRND 6AWG WHITE 500' |
| More Detail: | 6 AWG Hook-Up Wire 19/0.0372" White 600V 500.0' (1... |
| DataSheet: | 540619 WH002 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | -- |
| Ratings: | UL Style THHN/THWN |
| Jacket Color: | White |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 90°C |
| Voltage: | 600V |
| Length: | 500.0' (152.4m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.032" (0.81mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.262" (6.65mm) |
| Series: | -- |
| Conductor Material: | Copper, Bare |
| Conductor Strand: | 19/0.0372" |
| Wire Gauge: | 6 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single conductor cables, also known as hook-up wire, are electrical wires that are designed to carry an electric current between two points. This type of wire is most commonly used in the installation and maintenance of electronic devices, power networks, and signal circuits. Although they are often used in the same manner, single conductor cables differ from single-strand wires and multi-strand wires. As their name suggests, single conductor cables consist of one insulated conductor or multiple insulated conductors, depending on the application.
The 540619 WH002 application field and working principle refer to a specific type of single conductor cable. This type of cable is designed for use in an enclosure or similar environment where it is necessary to provide a protective insulation for the conductor. The cable features an outer insulation jacket with a maximum continuous operating temperature of 150 deg. C (302 deg. F). This cable is UL listed and CSA certified, and can handle up to 600 Volts.
The working principle of single conductor cables is generally the same for all types. The cable is intended to provide an electrical current between two points. The insulation material around the conductor also provides protection from short circuits. The conductor itself is usually made of solid copper wire, which helps to provide strength and flexibility. Through its insulated cover, the cable also helps to reduce the chance of a fire or short circuit occurring.
Single conductor cables are used in a variety of applications. They are often used to power and control programming for motor drives, communication networks, industrial robotics, and computer networks. They are also used in a variety of residential and commercial applications, including lighting, HVAC systems, and signal circuits. Additionally, these cables are often used in areas where it is not feasible to install standard two-strand or three-strand cables.
In summary, the 540619 WH002 single conductor cable is a versatile type of cable that is suitable for a wide variety of applications. The cable is UL listed and CSA certified, and features an outer insulation jacket with a maximum continuous operating temperature of 150 deg. C (302 deg. F). The cable is made of a solid copper conductor, and is designed to provide an electrical current between two points while also providing protection from short circuits. Single conductor cables are widely used in industrial and residential applications, and are often used in areas where it is not feasible to install standard two-strand or three-strand cables.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 54063903400 | Sumida Ameri... | 0.11 $ | 1000 | FIXED IND 39NH 480MA 120 ... |
| 5406299-1 | TE Connectiv... | 3.05 $ | 3852 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 540619 BL001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 6AWG BLUE 1... |
| 54060683400 | Sumida Ameri... | 0.11 $ | 1000 | FIXED IND 6.8NH 890MA 35 ... |
| 5406554-5 | TE Connectiv... | 11.07 $ | 384 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 5406554-7 | TE Connectiv... | 17.12 $ | 212 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| M39003/01-5406H | Vishay Sprag... | 7.28 $ | 1000 | CAP TANT 180UF 5% 6V AXIA... |
| 54060 | Wiha | -- | 1000 | HEX KEY T-HANDLE 6MM 7.17... |
| 5406217-1 | TE Connectiv... | 3.05 $ | 2138 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| M39003/01-5406 | Vishay Sprag... | 7.28 $ | 1000 | CAP TANT 180UF 5% 6V AXIA... |
| 5406554-2 | TE Connectiv... | 12.93 $ | 382 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 2-5406552-0 | TE Connectiv... | 7.69 $ | 1104 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 5406206-2 | TE Connectiv... | 11.94 $ | 20 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 5406393-1 | TE Connectiv... | 0.84 $ | 1000 | CONN MOD JACK 6P4C R/A UN... |
| 5406533-5 | TE Connectiv... | 2.13 $ | 2112 | CONN MOD JACK 8P8C R/A UN... |
| 54061503400 | Sumida Ameri... | 0.11 $ | 1000 | FIXED IND 15NH 710MA 55 M... |
| 540619 BR002 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 6AWG BROWN ... |
| 1-5406299-1 | TE Connectiv... | 3.28 $ | 1745 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 1-5406552-1 | TE Connectiv... | 8.83 $ | 621 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 540619 YL002 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 6AWG YELLOW... |
| 5406526-1 | TE Connectiv... | 1.65 $ | 1860 | CONN MOD JACK 8P8C R/A UN... |
| 540619 BK001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 6AWG BLACK ... |
| 5406300-1 | TE Connectiv... | 2.49 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 5406554-4 | TE Connectiv... | 7.81 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 5406952-1 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN CHAMP ADPTR PLUG RCP... |
| M39003/01-5406/HSD | Vishay Sprag... | 7.35 $ | 1000 | CAP TANT 180UF 5% 6V AXIA... |
| 5406967-4 | TE Connectiv... | 8.83 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 54061013400 | Sumida Ameri... | 0.11 $ | 1000 | FIXED IND 100NH 180MA 890... |
| 54062713400 | Sumida Ameri... | 0.11 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 115MA 2.1... |
| 540619 OR002 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 6AWG ORANGE... |
| 5406533-1 | TE Connectiv... | 2.13 $ | 6021 | CONN MOD JACK 8P8C R/A UN... |
| 5406566-2 | TE Connectiv... | 5.73 $ | 539 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 5406562-1 | TE Connectiv... | 7.09 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 1-5406533-8 | TE Connectiv... | 1.86 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C R/A UN... |
| 5406514-3 | TE Connectiv... | 1.2 $ | 1000 | CONN MOD JACK 6P6C R/A SH... |
| 54060472400 | Sumida Ameri... | 0.1 $ | 1000 | FIXED IND 4.7NH 620MA 75 ... |
| 5406967-5 | TE Connectiv... | 8.83 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 540619 WH005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 6AWG WHITE ... |
| 5406UE 008U1000 | Belden Inc. | 258.46 $ | 1000 | CBL 8COND 20AWG PP FRPVC8... |
| 5406552-5 | TE Connectiv... | 5.0 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
540619 WH002 Datasheet/PDF