| Allicdata Part #: | 541201SL001-ND |
| Manufacturer Part#: |
541201 SL001 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP SOLID 12AWG SLATE 1000' |
| More Detail: | 12 AWG Hook-Up Wire Solid Slate 600V 1000.0' (304.... |
| DataSheet: | 541201 SL001 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | -- |
| Ratings: | UL Style THHN/THWN |
| Jacket Color: | Slate |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 90°C |
| Voltage: | 600V |
| Length: | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.016" (0.41mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.120" (3.05mm) |
| Series: | -- |
| Conductor Material: | Copper, Bare |
| Conductor Strand: | Solid |
| Wire Gauge: | 12 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single conductor cables, or hook-up wire, are a type of electrical wiring used in a variety of applications. The 541201 SL001 is a single conductor cable specifically designed for use in harsh environments. It is resistant to temperature fluctuations and external moisture, ensuring reliable performance in any situation.
The main purpose of single conductor cables is to provide communication between two electrical components. This is done by connecting one side of the wire to each of the components, then providing electricity to the conductor. Depending on the specific product, the wire can be used for low voltage, high voltage, or both. This makes single conductor cables versatile and suitable for many different projects.
The 541201 SL001 provides reliable performance in harsh environments ranging from industrial settings to residential areas. It features an insulation material that is resistant to extreme temperatures. This means that it can withstand temperatures as low as -20°C and as high as 105°C without risk of damage. The cable is also water resistant, allowing it to be used outdoors without the worry of corrosion or short circuits.
In terms of design, the 541201 SL001 is a single conductor cable composed of seven strands of tinned copper for superior conductivity. It has a flexible outer insulation layer made from PVC. This allows the cable to withstand twisting and bending without compromising its structural integrity or electrical performance. The wire is then encased in a flame retardant jacket, providing an additional level of safety.
The 541201 SL001 offers superior performance in a variety of applications due to its resistance to temperature and moisture. It\'s an ideal solution for industries with extreme temperature fluctuations, such as the outdoor audio, security, and automotive markets, as well as more general applications, such as in-home wiring. In any environment, the 541201 SL001 will provide reliable and secure communication between electrical components.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 54121-118182250LF | Amphenol FCI | 0.74 $ | 1000 | CONN STACKER 18POS 0.100"... |
| 54122-114181450LF | Amphenol FCI | 0.77 $ | 1000 | CONN STACKER 18POS 0.100"... |
| 541219 GR002 | Alpha Wire | 138.01 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 12AWG GREEN... |
| 54121-416063050LF | Amphenol FCI | 0.41 $ | 1000 | CONN STACKER 6POS 0.100" ... |
| 54122-109720800LF | Amphenol FCI | 3.12 $ | 1000 | CONN STACKER 72POS 0.100"... |
| 54122-116302000RLF | Amphenol FCI | 2.02 $ | 1000 | CONN STACKER 30POS 0.100"... |
| 541219 BL002 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 12AWG BLUE ... |
| 54121-804281000LF | Amphenol FCI | 1.18 $ | 1000 | CONN STACKER 28POS 0.100"... |
| 54122-113102350LF | Amphenol FCI | 0.48 $ | 1000 | CONN STACKER 10POS 0.100"... |
| 54121-112041300LF | Amphenol FCI | 0.2 $ | 1000 | CONN STACKER 4POS 0.100" ... |
| 54121-809071800LF | Amphenol FCI | 0.36 $ | 1000 | CONN STACKER 7POS 0.100" ... |
| 54122-106040800LF | Amphenol FCI | 0.41 $ | 1000 | CONN STACKER 4POS 0.100" ... |
| M80-5412422 | Harwin Inc. | 8.74 $ | 1000 | CONN PCB MALE HORZ BM 4MM... |
| 54122-108081000LF | Amphenol FCI | 0.37 $ | 1000 | CONN STACKER 8POS 0.100" ... |
| 54122-103120800LF | Amphenol FCI | 0.43 $ | 1000 | CONN STACKER 12POS 0.100"... |
| 54122-107120950RLF | Amphenol FCI | 0.62 $ | 1000 | CONN STACKER 12POS 0.100"... |
| 54121-103300800LF | Amphenol FCI | 1.08 $ | 1000 | CONN STACKER 30POS 0.100"... |
| 541201 RD002 | Alpha Wire | 146.24 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 12AWG RED 5... |
| 54122-107140800LF | Amphenol FCI | 0.53 $ | 1000 | CONN STACKER 14POS 0.100"... |
| 54122-107281250LF | Amphenol FCI | 1.23 $ | 1000 | CONN STACKER 28POS 0.100"... |
| 54122-106501000LF | Amphenol FCI | 2.21 $ | 1000 | CONN STACKER 50POS 0.100"... |
| 54122-808501200LF | Amphenol FCI | 2.45 $ | 1000 | CONN STACKER 50POS 0.100"... |
| 54122-109121500LF | Amphenol FCI | 0.49 $ | 1000 | CONN STACKER 12POS 0.100"... |
| 54121-407061300LF | Amphenol FCI | 0.19 $ | 1000 | CONN STACKER 6POS 0.100" ... |
| 54122-111362500LF | Amphenol FCI | 1.83 $ | 1000 | CONN STACKER 36POS 0.100"... |
| 54122-108401450LF | Amphenol FCI | 2.24 $ | 1000 | CONN STACKER 40POS 0.100"... |
| 54122-109161850LF | Amphenol FCI | 0.74 $ | 1000 | CONN STACKER 16POS 0.100"... |
| 54122-110341550LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN STACKER 34POS 0.100"... |
| 54122-113342500LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN STACKER 34POS 0.100"... |
| 54121-109360800LF | Amphenol FCI | 1.68 $ | 1000 | CONN STACKER 36POS 0.100"... |
| 54121-107061000LF | Amphenol FCI | 0.23 $ | 1000 | CONN STACKER 6POS 0.100" ... |
| 54122-106061050LF | Amphenol FCI | 0.39 $ | 1000 | CONN STACKER 6POS 0.100" ... |
| 54122-105161000LF | Amphenol FCI | 0.65 $ | 1000 | CONN STACKER 16POS 0.100"... |
| 54121-404020700LF | Amphenol FCI | 0.15 $ | 1000 | CONN STACKER 2POS 0.100" ... |
| 54122-806081150LF | Amphenol FCI | 0.34 $ | 1000 | CONN STACKER 8POS 0.100" ... |
| 54122-106140800LF | Amphenol FCI | 0.51 $ | 1000 | CONN STACKER 14POS 0.100"... |
| 54121-403031000LF | Amphenol FCI | 0.14 $ | 1000 | CONN STACKER 3POS 0.100" ... |
| 54121-419041650LF | Amphenol FCI | 0.15 $ | 1000 | CONN STACKER 4POS 0.100" ... |
| 54122-107361150LF | Amphenol FCI | 3.37 $ | 1000 | CONN STACKER 36POS 0.100"... |
| 54122-111081700LF | Amphenol FCI | 0.41 $ | 1000 | CONN STACKER 8POS 0.100" ... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
541201 SL001 Datasheet/PDF