| Allicdata Part #: | A541801B-1000-ND |
| Manufacturer Part#: |
541801 BK001 |
| Price: | $ 147.67 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK 1000' |
| More Detail: | 18 AWG Hook-Up Wire Solid Black 600V 1000.0' (304.... |
| DataSheet: | 541801 BK001 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 134.24000 |
| 5 +: | $ 119.32200 |
| 10 +: | $ 104.40700 |
| 25 +: | $ 89.49150 |
| 50 +: | $ 83.52540 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | -- |
| Ratings: | UL Style TFN |
| Jacket Color: | Black |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 90°C |
| Voltage: | 600V |
| Length: | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.016" (0.41mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.079" (2.01mm) |
| Series: | -- |
| Conductor Material: | Copper, Bare |
| Conductor Strand: | Solid |
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire), which includes Type K and Type H conductors, are non-insulated conductors designed for applications that require a low-temperature, high-performance, semi-rigid or flexible cable. The 541801 BK001 application field and working principle is an example of this type of cable.
The 541801 BK001 application field includes power transmitters, receivers, and radiated and electrical installations in low voltage systems. These cables provide efficient electrical connection between the two devices, as they are capable of carrying larger AC currents operating over larger distances. The cables are designed with high-speed multiprocessor and mid-powered systems in mind, and are capable of operating with a 1 MHz frequency range.
The 541801 BK001 working principle is based on the physics of electrical conductivity. This type of cable is made from multiple strands of copper wire, which help increase the conductivity and help reduce electrical resistance. Since copper is one of the most efficient conductor of electricity, it is able to carry higher currents across larger distances with relatively low resistance. The insulation material is meant to keep the copper from shorting out, and ensuring only the desired electricity is transferred.
The 541801 BK001 also has a special feature which makes it a popular choice among electrical engineers. Its insulation is treated to resist abrasion, as well as to have a degree of flexibility to help with installation. This flexibility means that it can fit into tight spaces, with little to no effort. Furthermore, its insulation helps increase its overall insulation resistance.
The 541801 BK001 application field and working principle make it an excellent choice for a wide variety of applications. Its high-speed transmission capability, as well as its abrasion resistance and flexible insulation make it ideal for connecting power transmitters and receivers, as well as electrical and radiated installations. Furthermore, its conductivity and insulation resistance make it a dependable choice for electrical systems in low voltage operations.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 541801 VI001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 18AWG VIOLE... |
| 541801 VI002 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 18AWG VIOLE... |
| 541801 BK005 | Alpha Wire | 20.64 $ | 42 | HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK... |
| 541816 YL001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG YELLO... |
| 5418-00-130006-CS2359 | TE Connectiv... | 150.16 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPTRConne... |
| 541801 BR001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 18AWG BROWN... |
| 541816 RD005 | Alpha Wire | 17.93 $ | 28 | HOOK-UP STRND 18AWG RED 1... |
| M39003/01-5418/TR | Vishay Sprag... | 10.25 $ | 1000 | CAP TANT 220UF 5% 10V AXI... |
| 541801 RD002 | Alpha Wire | 79.21 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 18AWG RED 5... |
| 541816 WH001 | Alpha Wire | 126.59 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG WHITE... |
| 541872-2 | TE Connectiv... | 12.47 $ | 1000 | APPLICATOR HV, 180AK, CAT... |
| 541864-2 | TE Connectiv... | 12.47 $ | 1000 | PRELIMINARY APPLICATOR SH... |
| 541801 WH001 | Alpha Wire | 147.67 $ | 3 | HOOK-UP SOLID 18AWG WHITE... |
| 541801 SL001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE... |
| 541801 GR001 | Alpha Wire | 147.67 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 18AWG GREEN... |
| 541801 OR001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 18AWG ORANG... |
| 541816 BK005 | Alpha Wire | 17.93 $ | 27 | HOOK-UP STRND 18AWG BLACK... |
| 5418-00-230010 | TE Connectiv... | 97.64 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPTRConne... |
| 5418-10-340912 | TE Connectiv... | 222.6 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPTRConne... |
| 541871-2 | TE Connectiv... | 12.47 $ | 1000 | APPLICATOR HV, 180AK, CAT... |
| 541816 BL005 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG BLUE ... |
| 541816 BR003 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG BROWN... |
| 541816 PK002 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG PINK ... |
| 541801 BL001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 18AWG BLUE ... |
| 541801 WH005 | Alpha Wire | 20.64 $ | 25 | HOOK-UP SOLID 18AWG WHITE... |
| 541816 RD002 | Alpha Wire | 68.67 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG RED 5... |
| 5418-0 | Pomona Elect... | 3.12 $ | 187 | CLIP MINIPINCER TEST D-I-... |
| 541816 GY001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG GRN/YEL 100... |
| 541856-2 | TE Connectiv... | 13.86 $ | 1000 | HV TOOLING HV 8MM CONTACT |
| 541816 GR003 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG GREEN... |
| 541816 YL005 | Alpha Wire | 17.25 $ | 3 | HOOK-UP STRND 18AWG YELLO... |
| 541816 WH003 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG WHITE... |
| 5418-10-130508 | TE Connectiv... | 212.47 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPTRConne... |
| 5418-2 | Pomona Elect... | 3.12 $ | 105 | CLIP MINIPINCER TEST D-I-... |
| 54189-1440 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN SKT SODIMM 144POS R/... |
| 541801 YL001 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 18AWG YELLO... |
| 541801 GR005 | Alpha Wire | 20.64 $ | 20 | HOOK-UP SOLID 18AWG GREEN... |
| 541801 OR005 | Alpha Wire | 19.83 $ | 10 | HOOK-UP SOLID 18AWG ORANG... |
| 5418-7 | Pomona Elect... | 0.0 $ | 1000 | CLIP MINIPINCER TEST D-I-... |
| 541816 GR005 | Alpha Wire | 17.93 $ | 3 | HOOK-UP STRND 18AWG GREEN... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
541801 BK001 Datasheet/PDF