| Allicdata Part #: | 7213L1YW3BE-ND |
| Manufacturer Part#: |
7213L1YW3BE |
| Price: | $ 9.21 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | C&K |
| Short Description: | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V |
| More Detail: | Toggle Switch SP3T Panel Mount |
| DataSheet: | 7213L1YW3BE Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 8.37270 |
| Illumination Type, Color: | -- |
| Electrical Life: | 40,000 Cycles |
| Actuator Material: | Brass, Chrome Plated |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Features: | Jumper needed to achieve triple throw |
| Ingress Protection: | -- |
| Bushing Thread: | 1/4-40 |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 6.35mm Dia |
| Termination Style: | Wire Wrap |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Illumination Voltage (Nominal): | -- |
| Series: | 7000 |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Actuator Length: | 16.26mm |
| Actuator Type: | Standard Round |
| Voltage Rating - DC: | 20V |
| Voltage Rating - AC: | 20V |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Switch Function: | On-On-Mom |
| Circuit: | SP3T |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Toggle switches are widely used in many applications to control the flow of electricity and other machinery. The 7213L1YW3BE toggle switch is an important example of how these switches can be employed to control specific apparatus.
The 7213L1YW3BE toggle switch is part of the larger family of single pole, single throw (SPST) switches. The simple one-directional action of these switches makes them ideal for use in many different environments. The 7213L1YW3BE specifically switches DC motor applications.
The purpose of this switch is to control the speed of the motor. It works by passing or blocking current to the motor on positions of either side. The switch is operated by a lever that the user can push in the ‘on’ or ‘off’ positions. When it is turned on, the switch sends a steady current of electricity to the motor, and when it is off, the motor is not supplied any power.
The 7213L1YW3BE is designed for user-friendly operation. It is equipped with double-wipe contacts that create a strong electrical connection and therefore maximum efficiency. In addition, the contacts are robust and durable, allowing for long-term use with minimal maintenance.
One of the major advantages of the 7213L1YW3BE toggle switch is the wide range of applications it can accommodate. It is designed for use in any number of domestic and industrial applications involving switching tasks such as controlling the speed of motors and operating larger machinery.
Another particular advantage of this switch is its operational performance. The switch is very reliable and has a high current passing capacity. It can switch currents of up to 15 amps in an efficient and reliable manner.
The 7213L1YW3BE toggle switch is also a very versatile switch. It is available in a variety of configurations and can be used in both wet and dry locations. This versatility makes it a great choice for many different applications, including automotive, medical, industrial, and office systems.
In summary, the 7213L1YW3BE toggle switch is a great choice for controlling DC motor applications. It is designed for easy use and has double-wipe contacts for maximum efficiency. In addition, it is highly versatile, allowing for use in wet and dry locations. Furthermore, it is robust and reliable and can switch currents of up to 15 amps without fail. All of these qualities make the 7213L1YW3BE a great option for controlling DC motor applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 7213J3CBE2 | C&K | 9.49 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA ... |
| 7213J1V5QE2 | C&K | 10.12 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 5A 120... |
| 7213SYCBE | C&K | 8.81 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213MPHCQE | C&K | 9.04 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213L40DAV2BE | C&K | 9.98 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213TCWZQE | C&K | 10.74 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213J1CBE2 | C&K | 9.21 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA ... |
| 7213J37ZBI22 | C&K | 12.03 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA ... |
| 7213MDZQE | C&K | 8.39 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213P3Y9AV2QE | C&K | 9.56 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| TEQ 20-7213WIR | Traco Power ... | 114.46 $ | 10 | DC/DC CONVERTER 15V 20W |
| 7213L1PHZQI | C&K | 11.04 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 721326-2 | TE Connectiv... | 3.47 $ | 1000 | MINI APPL S.F (AOL) |
| TEP 160-7213WIR | Traco Power ... | 188.76 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 180WI... |
| TMR 3-7213WIR | Traco Power ... | 18.55 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15VIsolat... |
| 7213J1V3BE2 | C&K | 9.74 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA ... |
| 7213L2PYCBE | C&K | 8.97 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213J50AV2GE1 | C&K | 11.0 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 5A 120... |
| 7213P3YABE | C&K | 9.52 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213P3H3ZBE | C&K | 10.61 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| TEP 150-7213WI-F | Traco Power ... | 264.08 $ | 1000 | DC/DC CONVERTER 15V 150W |
| 7213J1ZQE3 | C&K | 9.04 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 5A 120... |
| 7213L2YZQE | C&K | 8.39 $ | 20 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213SDAW5QE | C&K | 8.54 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213P3DZQE | C&K | 8.54 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213P3Y9ZQE | C&K | 8.54 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213SD9V4BE | C&K | 8.65 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213P3YWBE | C&K | 9.3 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213LD9ABE | C&K | 5.69 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213SYWBE | C&K | 9.21 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213TCWZQE2 | C&K | 11.89 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213J47ZBE22 | C&K | 10.03 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA ... |
| 7213SPYZ3QE | C&K | 8.58 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213SCWWQE | C&K | 8.81 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| M39003/01-7213C/99 | Vishay Sprag... | 6.99 $ | 1000 | CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXI... |
| 7213T1ZQE | C&K | 9.04 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213SCWAV2BE | C&K | 9.65 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213TPZBE | C&K | 10.46 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213J64WBE2 | C&K | 9.91 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA ... |
| 7213P3D9CME22 | C&K | 5.89 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125VToggle Switch...
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125VToggle Switch...
SWITCH TOGGLEToggle Switch
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125VToggle Switch ...
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125VToggle Switch ...
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125VToggle Switch ...
7213L1YW3BE Datasheet/PDF