| Allicdata Part #: | 7213P3D9CME22-ND |
| Manufacturer Part#: |
7213P3D9CME22 |
| Price: | $ 5.89 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | C&K |
| Short Description: | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V |
| More Detail: | Toggle Switch SP3T Through Hole |
| DataSheet: | 7213P3D9CME22 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 500 +: | $ 5.36108 |
Specifications
| Illumination Type, Color: | -- |
| Electrical Life: | 40,000 Cycles |
| Actuator Material: | Brass |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Features: | Jumper needed to achieve triple throw |
| Ingress Protection: | -- |
| Bushing Thread: | Unthreaded |
| Panel Cutout Dimensions: | -- |
| Termination Style: | PC Pin |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Illumination Voltage (Nominal): | -- |
| Series: | 7000 |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Actuator Length: | 13.21mm |
| Actuator Type: | Flat Anti-Rotation |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
| Current Rating: | 5A (AC/DC) |
| Switch Function: | On-On-Mom |
| Circuit: | SP3T |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Toggle SwitchesToggle switches are commonly used and widely accepted electrical switching devices that are relatively simple and easy to use. The purpose of a toggle switch is to selectively open or close an electrical circuit. Toggle switches are adjusted to operate mechanical or electrical devices. They are available in a variety of switching connections, and ratings depending on the requirements of the application.The 7213P3D9CME22 Toggle Switch is a double-pole, single-throw (DPST) switch, with a contact rating of 12A/250VAC. It has a screw terminal connection, allowing leads to be connected safely, reliably, and quickly to the switch. The toggle switch is designed to have three positions; on, off, and an optional third position.This toggle switch has a number of applications. It can be used for simple applications such as switches for controlling the appliances in your home. These switches can also be used in cars, and can be found in applications such as controlling the headlights, wipers, and ABS brakes. The 7213P3D9CME22 Toggle Switch can also be used in industrial applications, such as with street lighting and control panels.The working principle behind the 7213P3D9CME22 Toggle Switch is simple. The switch consists of two metal contacts that are placed next to each other. When the toggle switch is moved to the on position, the contacts touch, completes the circuit, and electricity flows. When the toggle switch is moved to the off position, the contacts separate, breaking the circuit, and stopping the flow of electricity.The 7213P3D9CME22 Toggle Switch is an essential tool for many applications. It is a reliable and low cost switching solution that can be used in a number of situations. It provides ease of operation and safe, reliable, and quick connections. This makes it an ideal choice for a variety of applications from consumer to industrial applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "7213" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 7213J3CBE2 | C&K | 9.49 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA ... |
| 7213J1V5QE2 | C&K | 10.12 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 5A 120... |
| 7213SYCBE | C&K | 8.81 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213MPHCQE | C&K | 9.04 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213L40DAV2BE | C&K | 9.98 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213TCWZQE | C&K | 10.74 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213J1CBE2 | C&K | 9.21 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA ... |
| 7213J37ZBI22 | C&K | 12.03 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA ... |
| 7213MDZQE | C&K | 8.39 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213P3Y9AV2QE | C&K | 9.56 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| TEQ 20-7213WIR | Traco Power ... | 114.46 $ | 10 | DC/DC CONVERTER 15V 20W |
| 7213L1PHZQI | C&K | 11.04 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 721326-2 | TE Connectiv... | 3.47 $ | 1000 | MINI APPL S.F (AOL) |
| TEP 160-7213WIR | Traco Power ... | 188.76 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 180WI... |
| TMR 3-7213WIR | Traco Power ... | 18.55 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15VIsolat... |
| 7213J1V3BE2 | C&K | 9.74 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA ... |
| 7213L2PYCBE | C&K | 8.97 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213J50AV2GE1 | C&K | 11.0 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 5A 120... |
| 7213P3YABE | C&K | 9.52 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213P3H3ZBE | C&K | 10.61 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| TEP 150-7213WI-F | Traco Power ... | 264.08 $ | 1000 | DC/DC CONVERTER 15V 150W |
| 7213J1ZQE3 | C&K | 9.04 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 5A 120... |
| 7213L2YZQE | C&K | 8.39 $ | 20 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213SDAW5QE | C&K | 8.54 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213P3DZQE | C&K | 8.54 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213P3Y9ZQE | C&K | 8.54 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213SD9V4BE | C&K | 8.65 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213P3YWBE | C&K | 9.3 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213LD9ABE | C&K | 5.69 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213SYWBE | C&K | 9.21 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213TCWZQE2 | C&K | 11.89 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213J47ZBE22 | C&K | 10.03 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA ... |
| 7213SPYZ3QE | C&K | 8.58 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213SCWWQE | C&K | 8.81 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| M39003/01-7213C/99 | Vishay Sprag... | 6.99 $ | 1000 | CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXI... |
| 7213T1ZQE | C&K | 9.04 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
| 7213SCWAV2BE | C&K | 9.65 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213TPZBE | C&K | 10.46 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA ... |
| 7213J64WBE2 | C&K | 9.91 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA ... |
| 7213P3D9CME22 | C&K | 5.89 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120... |
Latest Products
P2022B/UC
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125VToggle Switch...
P2012BP/C
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125VToggle Switch...
31AT241-P
SWITCH TOGGLEToggle Switch
M2018KS1W01
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125VToggle Switch ...
AML23GBE2CA03
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125VToggle Switch ...
AML25FBF2CA05YX
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125VToggle Switch ...
7213P3D9CME22 Datasheet/PDF