| Allicdata Part #: | 72205LB25TF8-ND |
| Manufacturer Part#: |
72205LB25TF8 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| Short Description: | IC FIFO 256X18 SYNC 25NS 64STQFP |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 72205LB25TF8 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Bus Directional: | Uni-Directional |
| Base Part Number: | 72205 |
| Supplier Device Package: | 64-TQFP (10x10) |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| FWFT Support: | No |
| Retransmit Capability: | No |
| Programmable Flags Support: | Yes |
| Expansion Type: | Depth, Width |
| Series: | 7200 |
| Current - Supply (Max): | 60mA |
| Voltage - Supply: | 4.5V ~ 5.5V |
| Access Time: | 15ns |
| Data Rate: | 40MHz |
| Function: | Synchronous |
| Memory Size: | 4.5K (256 x 18) |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Logic - FIFOs Memory is one of the most popular memory applications used in today\'s electronic devices. The 72205LB25TF8 is one type of Logic - FIFO Memory, which is designed to provide users with a high speed, low power solution for managing data streaming applications. This memory application is specifically designed for use in computing, networking, and other data-intensive applications.
A FIFO, or ‘First In, First Out’ memory, is a type of memory that stores data in a linear fashion. The 72205LB25TF8 is a FIFO memory application which is capable of providing multiple bytes of data flowing in and out of the memory at the same time. This allows the user to manage multiple data streams or multiple data sizes simultaneously. It also ensures that data is stored in the same order that it is received.
The 72205LB25TF8 has a synchronous FIFO memory cell that stores data at a rate of 25 megabytes per second. The data is read from the memory by the clock, allowing for high speed data transfer rates. This application also features a read and write addressing for easy data access, and a set of input/output voltage lines which can be used for communication with other devices.
The 72205LB25TF8 also benefits from being low power and cost effective. Low power consumption means it can be used in a wide variety of applications, from low voltage operation to high speed operation. Additionally, its cost effectiveness makes it an attractive choice for many electronic devices seeking to maximize both performance and cost.
The working principle of the 72205LB25TF8 can be broken down into two simple steps. First, data is sent to the memory via the address lines and the input/output voltage lines. The data is then written to the memory at a rate of 25 megabytes per second. Secondly, the data is read from the memory via the address lines and the clock. This allows for quick and easy data retrieval.
The 72205LB25TF8 application field includes networking and other data-intensive applications. This includes applications such as high speed networking, gigabit switches and routers, and storage area networks. Moreover, this type of memory can be used in many other embedded applications such as video encoding and decoding.
The 72205LB25TF8 is an ideal Logic - FIFO Memory for users seeking to increase performance, reduce cost, and minimize power consumption for their data streaming applications. By providing high speed data transfer rates and low power consumption, the 72205LB25TF8 is an excellent choice for a variety of data-intensive applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 72201L10J8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X9 SYNC 10NS 3... |
| 72205LB10TF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X18 SYNC 10NS ... |
| 72201L10JG8 | IDT, Integra... | 6.78 $ | 1000 | IC FIFO 256X9 SYNC 10NS 3... |
| 72201L15JI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X9 SYNC 15NS 3... |
| 72205LB10J8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X18 SYNC 10NS ... |
| 72205LB15TFI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X18 SYNC 15NS ... |
| 72201L10PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X9 SYNC 10NS 3... |
| 72205LB15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X18 SYNC 15NS ... |
| 72201L25PFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X9 SYNC 25NS 3... |
| 72205LB25PFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X18 SYNC 25NS ... |
| 7220 | Visual Commu... | 0.54 $ | 2178 | LAMP INCAND T-1 WIRE TERM... |
| 72201L25PFI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X9 SYNC 25NS 3... |
| M39003/01-7220 | Vishay Sprag... | 10.08 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 50V AX... |
| 72206-100CALF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN PCMCIA CARD PUSH-PUS... |
| 72205LB25PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X18 SYNC 25NS ... |
| 72205LB25TF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X18 SYNC 25NS ... |
| 72205LB10J | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X18 SYNC 10NS ... |
| 7220-201-1701 | TE Connectiv... | 2.38 $ | 1000 | RETAINER STRIP |
| 72201L15J | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X9 SYNC 15NS 3... |
| IPC-7220-00XE | Advantech Co... | 170.51 $ | 1000 | DESKTOP/WALLMOUNT CHASSIS... |
| IPC-7220-00BE | Advantech Co... | 170.51 $ | 1000 | DESKTOP/WALLMOUNT CHASSIS... |
| M39003/01-7220/TR | Vishay Sprag... | 7.73 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 50V AX... |
| 72201L25PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X9 SYNC 25NS 3... |
| 72205LB10PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X18 SYNC 10NS ... |
| 72205LB10TF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X18 SYNC 10NS ... |
| 72201L15JI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X9 SYNC 15NS 3... |
| 72205LB15TFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X18 SYNC 15NS ... |
| M39003/01-7220H | Vishay Sprag... | 10.08 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 50V AX... |
| 72200L10TP | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 200KB SYNC 10NS 2... |
| 72205LB15PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X18 SYNC 15NS ... |
| 72204 RED 1/4"X150' | 3M | 21.54 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| 72207 BRWN 1/4"X150' | 3M | 21.54 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| 72200L25TP | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 200KB SYNC 25NS 2... |
| 72209 DRK BLU 1/4"X150' | 3M | 21.54 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| 72201L25PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X9 SYNC 25NS 3... |
| M39003/01-7220/HSD | Vishay Sprag... | 10.15 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 50V AX... |
| IPC-7220-00XQE | Advantech Co... | 180.66 $ | 1000 | DESKTOP/WALLMOUNT QUOTE C... |
| 72201L15PFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X9 SYNC 15NS 3... |
| 72205LB15PFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 256X18 SYNC 15NS ... |
| IPC-7220-30BE | Advantech Co... | 228.58 $ | 1000 | DESKTOP/WALLMOUNT CHASSIS... |
IC MEM FIFO 512X9 64-TQFP
IC FIFO 32768X18 LP 10NS 64QFP
IC SYNCFIFO 1024X18X2 128-TQFP
IC FIFO 16384X36 10NS 132QFP
IC FIFO SS 2048X36 7-5NS 128TQFP
IC FIFO SS 32768X36 20NS 64QFP
72205LB25TF8 Datasheet/PDF