| Allicdata Part #: | 723631L20PFI8-ND |
| Manufacturer Part#: |
723631L20PFI8 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| Short Description: | IC FIFO SYNC 512X36 120-TQFP |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 723631L20PFI8 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Bus Directional: | Bi-Directional |
| Base Part Number: | 723631 |
| Supplier Device Package: | 120-TQFP (14x14) |
| Package / Case: | 120-LQFP |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| FWFT Support: | Yes |
| Retransmit Capability: | Yes |
| Programmable Flags Support: | Yes |
| Expansion Type: | Depth, Width |
| Series: | 7200 |
| Current - Supply (Max): | 400µA |
| Voltage - Supply: | 4.5V ~ 5.5V |
| Access Time: | 13ns |
| Data Rate: | 50MHz |
| Function: | Synchronous |
| Memory Size: | 18K (512 x 36) |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
:Introduction
723631L20PFI8 is a logic - FIFOs (First In First Out) memory device. It is mainly composed of Random Access Memory (RAM), address logic, synchronous control and output logic. This memory device provides a fast, asynchronous and synchronous FIFO interface for use in data networks, industrial and data communications applications. It is capable of storing data up to sixteen (16) words (32 bits) wide.Application Field
723631L20PFI8 logic-FIFOs memory device is suited for systems or boards that need to store and transfer data. It can be used in a wide range of applications, including industrial and communication systems, data networks, and control systems. In communication systems, 723631L20PFI8 can be used as a buffer in distributed systems. For example, it can be used to store signals transmitted through cables or optical fibers, as it can store data in parallel form up to sixteen (16) words (32 bits) wide. It is also suitable for industrial applications, such as robotic systems and automation systems. In these applications, it can function as a buffer to store data related to the automation process and to ensure proper control of movements and operations. 723631L20PFI8 can also be used in data networks. The device is capable of transferring data from one network node to another, allowing it to connect multiple network devices.Working Principle
The 723631L20PFI8 memory device operates as a FIFO (First In First Out) system. It is composed of RAM, address logic, synchronous control and output logic.The RAM is the component responsible for storing the data to be transferred. The address logic is used to control the way the data is read or written to the RAM. It generates addresses so that the data is read or written in a sequential order, according to the FIFO principle.The synchronous control component is responsible for setting the rate at which the data is read or written to the RAM. It is triggered either by an external common clock signal or an asynchronous read or write signal.Finally, the output logic is used to enable the data to be read or written to the RAM. It checks that the read/write operation is carried out properly, so that data is not corrupted or lost.Conclusion
723631L20PFI8 is a logic - FIFOs memory device that can be used in a wide range of applications. It can function as a buffer for data transmission in communication, industrial and data networks. It is composed of RAM, address logic, synchronous control and output logic and it operates under the FIFO principle, which ensures that the data is read and written in a sequential order.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "7236" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 723651L15PFG | IDT, Integra... | 38.45 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 2048X36 120Q... |
| 723624L12PFG | IDT, Integra... | 27.7 $ | 1000 | IC FIFO 256X36X2 SYNC 128... |
| 723642L12PQFG | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 2048X36 132Q... |
| 723631L15PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 512X36 120-T... |
| 723636L12PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 512X36X2 128... |
| 723651L15PQF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 2048X36 132Q... |
| 723673L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 8192X36 128Q... |
| 723641L15PFG | IDT, Integra... | 33.43 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1024X36 132Q... |
| 723644L12PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 2048X36 128Q... |
| 723633L12PFG8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC MEM FIFO 512X36 128-TQ... |
| 723651L20PFGI8 | IDT, Integra... | 30.58 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 2048X36 120Q... |
| 723651L20PQF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 2048X36 132Q... |
| 723644L12PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 2048X36 128Q... |
| 723624L12PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 256X36X2 128... |
| 72367 BGT YLW 5/16"X150' | 3M | 18.94 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| 723622L15PFG | IDT, Integra... | 26.19 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 120QFP |
| 723641L15PQFG | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1024X36 132Q... |
| 723624L12PFG8 | IDT, Integra... | 22.31 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 256X36X2 128... |
| 723663L12PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 4096X36 128Q... |
| 723642L15PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 2048X36 120Q... |
| 723623L12PFG8 | IDT, Integra... | 18.71 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 12NS 12... |
| 723623L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 12... |
| 723622L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 256X36X2 120... |
| 723676L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 16384X36 128... |
| 723641L15PFG8 | IDT, Integra... | 26.59 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1024X36 120-... |
| 723622L15PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 256X36X2 120... |
| 723641L20PFI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1024X36 120-... |
| 723676L12PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 16384X36 128... |
| BV030-7236.0 | Pulse Electr... | 0.0 $ | 1000 | XFRMR LAMINATED 1VA THRU ... |
| 723631L20PFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 512X36 120-T... |
| 723641L15PQF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1024X36 132Q... |
| 723643L12PFG | IDT, Integra... | 28.13 $ | 1000 | IC MEM FIFO 1024X36 128-T... |
| 723626L12PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 256X36X2 128... |
| 723634L15PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 512X36X2 128... |
| 723642L12PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 2048X36 120Q... |
| 723663L12PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 4096X36 128Q... |
| 723616L15PFG | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X36X2 15NS 128T... |
| 723632L15PFG | IDT, Integra... | 35.91 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 120QFP |
| 723631L20PFI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 512X36 120-T... |
| 723626L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 256X36X2 128... |
Latest Products
72V811L15PFGI8
IC MEM FIFO 512X9 64-TQFP
72281L10PFG
IC FIFO 32768X18 LP 10NS 64QFP
72V825L15PFI8
IC SYNCFIFO 1024X18X2 128-TQFP
72V3672L10PQF
IC FIFO 16384X36 10NS 132QFP
72V3650L7-5PF
IC FIFO SS 2048X36 7-5NS 128TQFP
72V291L20PF8
IC FIFO SS 32768X36 20NS 64QFP
723631L20PFI8 Datasheet/PDF