| Allicdata Part #: | 74AHCT14S14-13DITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
74AHCT14S14-13 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC INVERTER 6CH 6-INP 14SO |
| More Detail: | Inverter IC 6 Channel 14-SO |
| DataSheet: | 74AHCT14S14-13 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current - Output High, Low: | 8mA, 8mA |
| Base Part Number: | 74AHCT14 |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 14-SO |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 10ns @ 5V, 50pF |
| Logic Level - High: | 1.9 V ~ 2.1 V |
| Logic Level - Low: | 0.5 V ~ 0.6 V |
| Series: | 74AHCT |
| Current - Quiescent (Max): | 20µA |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Features: | -- |
| Number of Inputs: | 6 |
| Number of Circuits: | 6 |
| Logic Type: | Inverter |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
74AHCT14S14-13 is an advanced high-speed CMOS logic device composed of four Schmitt-triggered Inverter gates and is manufactured with various performance features. This device features low noise, low power consumption, low input and output capacitance, and high drive capability. The excellent turn-off characteristics of this device ensure that a low propagation delay is achieved, making it suitable for high-speed data applications.
This device is primarily used in communication systems, providing logic/data-conversion and signal reshaping tasks. It also has many design applications, such as level shifting, interfacing between digital and analog signals, and integrating digital logic functions. The 74AHCT14S14-13 can be used for memory systems, word processors, baseband receivers, digital audio applications, and level shifting.
Generally, the working principle of 74AHCT14S14-13 is based on the logical implementation of Schmitt-trigger circuit. When an input voltage is applied, the output voltage will have a defined transition voltage, when this voltage is exceeded, the output voltage will cease to change. This device thus implements a hysteresis effect into the system, allowing for a high level of noise immunity in the system.
This device is based on the classic CMOS logic gate. It combines the two transistors NMOS and PMOS, which form an "inverter" switch. When the voltage applied to the gate of the transistor is more than the threshold voltage, the switch will close, and the output voltage will become a logic "low" level. Conversely, when the applied voltage is less than the threshold voltage, the switch will open, and the output voltage will become a logic "high" level. This device also provides low power consumption, as the output voltage can be "pulled down" without consuming power.
The 74AHCT14S14-13 is designed for providing high speed, low power and reliability in a wide range of applications. With its low noise characteristics and low input/output capacitance, this device is ideal for communication, data-conversion and memory systems.
The 74AHCT14S14-13 is a versatile logic gate that can be used for high speed data applications or for logic functions. It provides low power consumption and high drive capability, which makes it ideal for a variety of design applications. It is also cost-effective, making it an attractive choice for many engineers. With its excellent turn-off characteristics, this device provides an excellent low propagation delay and noise immunity, making it the perfect device for communication, data-conversion, and memory systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74AHCT595D,112 | Nexperia USA... | 0.33 $ | 388 | IC 8BIT SHFT REGSTR 3-ST ... |
| 74AHCT08PW,118 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 2500 | IC GATE AND 4CH 2-INP 14T... |
| 74AHCT86BQ,115 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 3000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14D... |
| 74AHC00BQ,115 | Nexperia USA... | 0.07 $ | 1000 | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14... |
| 74AHCT240BQ-Q100X | Nexperia USA... | 0.16 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 20D... |
| 74AHCT123APW,118 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC DUAL RETRIG MULTIVIB 1... |
| 74AHC573BQ,115 | Nexperia USA... | 0.11 $ | 15000 | IC TRANSP LATCH OCT D 20D... |
| 74AHC132PW,112 | Nexperia USA... | 0.1 $ | 1000 | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14... |
| 74AHCT377D,118 | Nexperia USA... | 0.22 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74AHC1G126GM,115 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74AHCT2G126DC,125 | Nexperia USA... | 0.13 $ | 6000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 8V... |
| 74AHCT1G04W5-7 | Diodes Incor... | -- | 6000 | IC INVERTER 1CH 1-INP SOT... |
| 74AHC04PW,112 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14T... |
| 74AHCT86D,112 | Nexperia USA... | 0.09 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| 74AHCT02BQ,115 | Nexperia USA... | 0.07 $ | 3000 | IC GATE NOR 4CH 2-INP 14D... |
| 74AHCU04BQ-Q100X | Nexperia USA... | 0.08 $ | 3000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14D... |
| 74AHC1G04SE-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC INVERTER 1CH 1-INP SOT... |
| 74AHC1G02GV-Q100H | Nexperia USA... | 0.04 $ | 1000 | IC GATE NOR 1CH 2-INP 5TS... |
| 74AHCT126PW,112 | Nexperia USA... | 0.09 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 14... |
| 74AHC14BQ,115 | Nexperia USA... | 0.07 $ | 1000 | IC INVERTER SCHMITT 6CH 1... |
| 74AHCT132D,112 | Nexperia USA... | 0.1 $ | 1000 | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14... |
| 74AHCT1G126GF,132 | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74AHC1G17GVH | Nexperia USA... | -- | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74AHCT139PW-Q100J | Nexperia USA... | 0.11 $ | 1000 | IC DECODER/DEMUX 2-4 16-T... |
| 74AHC08S14-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE AND 4CH 2-INP 14S... |
| 74AHC377D,118 | Nexperia USA... | 0.22 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74AHCT132D,118 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14... |
| 74AHC1G66GV-Q100H | Nexperia USA... | 0.04 $ | 1000 | IC ANALOG SWITCH SPST 5TS... |
| 74AHC157D,118 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC QUAD 2-INPUT MUX 16SOI... |
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT25NOR Gate IC 1...
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC70-5NOR Gate IC ...
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOPNAND Gate IC...
IC INVERTER 6CH 6-INP 16TSSOPInverter IC...
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8XOR (Exclusive ...
IC GATE AND 2CH 4-INP 14SOICAND Gate IC ...
74AHCT14S14-13 Datasheet/PDF