| Allicdata Part #: | 74AHCT16540DLRG4-ND |
| Manufacturer Part#: |
74AHCT16540DLRG4 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC BUFFER INVERT 5.5V 48SSOP |
| More Detail: | Buffer, Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-St... |
| DataSheet: | 74AHCT16540DLRG4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Series: | 74AHCT |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Logic Type: | Buffer, Inverting |
| Number of Elements: | 2 |
| Number of Bits per Element: | 8 |
| Input Type: | -- |
| Output Type: | 3-State |
| Current - Output High, Low: | 8mA, 8mA |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 48-SSOP |
| Base Part Number: | 74AHCT16540 |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Overview
The 74AHCT16540DLRG4 is a 16-bit buffer/line driver designed to provide fast switching and low output capacitance, making it an ideal device for use in high speed logic systems. The device enables data to be transferred between high speed logic circuits and slower speed logic systems, including memory and system buses. This device is ideal for point-to-point interfacing between logic families and can be used in a wide variety of logic applications, including memory and system bus multiplexing, clock/ data multiplexing and address/data multiplexing.Application field
The 74AHCT16540DLRG4 is suitable for high speed and low voltage (2.7V to 3.6V) logic systems, and it is compatible with TTL and CMOS logic levels. It is particularly suitable for point-to-point interfacing between logic families, particularly for high speed applications. The device can be used in a variety of data transfer applications including memory and system bus multiplexing, address/data multiplexing, clock/data multiplexing and bus data transfer.The device can also be used in applications requiring low power consumption, such as battery powered systems, as the device can be powered from 2.7 V to 3.6 V, allowing for low power operation.Working Principle
The 74AHCT16540DLRG4 is a 16-bit buffer/line driver that enables data to be transferred between high speed logic circuits and lower speed logic systems. The device operates by providing an interface between two logic levels. A buffer/driver is used to convert from one logic level to the other, allowing data to be transferred.The device is enabled by an Enable (EN) input. When the device is enabled, the data at the Data IN (DIN) pins is driven to the Data OUT (DOUT) pins. The device is capable of driving up to 16 outputs simultaneously, making it ideal for applications where large amounts of data need to be transferred.The device also provides clamping diodes to protect against static electricity. These diodes ensure that the individual inputs and outputs are not damaged by static discharge.Conclusion
The 74AHCT16540DLRG4 is a 16-byte buffer/line driver that provides fast switching and low output capacitance, making it an ideal device for use in high speed logic systems. It is suitable for point-to-point interfacing between logic families, allowing data to be transferred from high speed logic circuits to slower speed logic systems. The device is particularly suitable for low-power applications, as it can operate from 2.7V to 3.6V. Additionally, the device provides clamping diodes to protect against static electricity.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "74AH" Included word is 29
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74AHCT595D,112 | Nexperia USA... | 0.33 $ | 388 | IC 8BIT SHFT REGSTR 3-ST ... |
| 74AHCT08PW,118 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 2500 | IC GATE AND 4CH 2-INP 14T... |
| 74AHCT86BQ,115 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 3000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14D... |
| 74AHC00BQ,115 | Nexperia USA... | 0.07 $ | 1000 | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14... |
| 74AHCT240BQ-Q100X | Nexperia USA... | 0.16 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 20D... |
| 74AHCT123APW,118 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC DUAL RETRIG MULTIVIB 1... |
| 74AHC573BQ,115 | Nexperia USA... | 0.11 $ | 15000 | IC TRANSP LATCH OCT D 20D... |
| 74AHC132PW,112 | Nexperia USA... | 0.1 $ | 1000 | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14... |
| 74AHCT377D,118 | Nexperia USA... | 0.22 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74AHC1G126GM,115 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74AHCT2G126DC,125 | Nexperia USA... | 0.13 $ | 6000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 8V... |
| 74AHCT1G04W5-7 | Diodes Incor... | -- | 6000 | IC INVERTER 1CH 1-INP SOT... |
| 74AHC04PW,112 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14T... |
| 74AHCT86D,112 | Nexperia USA... | 0.09 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| 74AHCT02BQ,115 | Nexperia USA... | 0.07 $ | 3000 | IC GATE NOR 4CH 2-INP 14D... |
| 74AHCU04BQ-Q100X | Nexperia USA... | 0.08 $ | 3000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14D... |
| 74AHC1G04SE-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC INVERTER 1CH 1-INP SOT... |
| 74AHC1G02GV-Q100H | Nexperia USA... | 0.04 $ | 1000 | IC GATE NOR 1CH 2-INP 5TS... |
| 74AHCT126PW,112 | Nexperia USA... | 0.09 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 14... |
| 74AHC14BQ,115 | Nexperia USA... | 0.07 $ | 1000 | IC INVERTER SCHMITT 6CH 1... |
| 74AHCT132D,112 | Nexperia USA... | 0.1 $ | 1000 | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14... |
| 74AHCT1G126GF,132 | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74AHC1G17GVH | Nexperia USA... | -- | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74AHCT139PW-Q100J | Nexperia USA... | 0.11 $ | 1000 | IC DECODER/DEMUX 2-4 16-T... |
| 74AHC08S14-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE AND 4CH 2-INP 14S... |
| 74AHC377D,118 | Nexperia USA... | 0.22 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74AHCT132D,118 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14... |
| 74AHC1G66GV-Q100H | Nexperia USA... | 0.04 $ | 1000 | IC ANALOG SWITCH SPST 5TS... |
| 74AHC157D,118 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC QUAD 2-INPUT MUX 16SOI... |
Latest Products
N74F543D,623
IC TRANSCVR NON-INVERT 5.5V 24SOTranscei...
N74F245DB,118
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOPTransceive...
74LVTN16244BBX,518
IC BUF NON-INVERT 3.6V 60HXQFNBuffer, No...
PI74LPT16245CAEX
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOPTransceiv...
74FCT16501CTPAG8
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56TSSOPTransceiv...
IDT74FCT163344APAG8
IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TSSOPAddress Driv...
74AHCT16540DLRG4 Datasheet/PDF