| Allicdata Part #: | 74ALVC162839TX-ND |
| Manufacturer Part#: |
74ALVC162839TX |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Short Description: | IC BUF NON-INVERT 3.6V 56TSSOP |
| More Detail: | Buffer, Non-Inverting 1 Element 20 Bit per Element... |
| DataSheet: | 74ALVC162839TX Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Series: | 74ALVC |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 20 |
| Input Type: | -- |
| Output Type: | 3-State |
| Current - Output High, Low: | 12mA, 12mA |
| Voltage - Supply: | 1.65 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package: | 56-TSSOP |
| Base Part Number: | 74ALVC162839 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 74ALVC162839TX is a logic chip that provides a versatile logic component with numerous applications. It is classified as a logic - buffers, drivers, receivers, transceivers, and can be used for any number of tasks. It is popular for low-cost applications such as data and address buses, logic-level translation, multiplexing, and clock generation.
When looking at the chip itself, there are two different parts: the buffer and the driver. The buffer receives the data from the external source and then it is passed on to the driver. The driver then amplifies the data, performs the necessary logic operations, and then sends the resulting output data off to its destination. The driver also offers protection against noise and other disturbances.
The 74ALVC162839TX has a number of features that make it a versatile component. It is available in a 3.3 or 5 volt version, and has a maximum operating speed of 50 MHz. It is also very low power consumption, consuming only 14mW at 50MHz. One of the other benefits of the 74ALVC162839TX is its low cost – it is very inexpensive compared to other chips in its class.
When using the 74ALVC162839TX, its application fields and working principles are fairly straightforward. In most cases, the chip does not require any specific configurations or programming – it can simply be plugged into the circuit and it will work. As mentioned before, the chip is used in low-cost applications such as data and address buses, logic-level translation, multiplexing, and clock generation.
In terms of its application fields, the 74ALVC162839TX can be used in a variety of different scenarios. For example, it can be used as a buffer in between a microcontroller and an external device, or as a translator between logic levels. The chip can also be used as a logic-level translator between different logic families. The chip can also be used for logic level conversion, for example between 5V and 3.3V logic levels.
When using the 74ALVC162839TX, it is important to pay attention to the datasheet to ensure that the chip’s operating specifications are met. The datasheet contains important information about the chip’s electrical characteristics, pinout, and other useful information. The datasheet should always be consulted before using the chip to ensure that the desired application and working principle are met.
Overall, the 74ALVC162839TX is a great, versatile chip that has a variety of applications and a simple working principle. The chip is particularly popular in low-cost projects, as it is very low cost and easy to use. With its numerous features and the wide range of applications, the 74ALVC162839TX can be a valuable addition to any project.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74ALVCH16821DL,518 | Nexperia USA... | 0.75 $ | 1000 | IC FF D-TYPE DUAL 10BIT 5... |
| 74ALVCH162244PAG8 | IDT, Integra... | 0.29 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74ALVCH16245ZQLR | Texas Instru... | 0.85 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 5... |
| 74ALVC16240DTR | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 48T... |
| 74ALVCH16240DTR | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 48T... |
| 74ALVCH16525DGGRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56... |
| 74ALVCH16903DGVRE4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC UNIV BUS DVR 12BIT 56T... |
| 74ALVC164245PAG | IDT, Integra... | -- | 4333 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| 74ALVC164245DGG-QJ | Nexperia USA... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| 74ALVC164245DGGTG4 | Texas Instru... | 1.09 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| 74ALVCH162373PAG | IDT, Integra... | -- | 926 | IC LATCH 16BIT TRANSP D 4... |
| 74ALVCH16841DGGS | Nexperia USA... | 1.17 $ | 822 | IC BUS-INTERFACE LATCH 56... |
| 74ALVCH16652DGGY | Nexperia USA... | 0.62 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 5... |
| 74ALVCH16600DGGRE4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56... |
| 74ALVCH16373DGG:51 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 16BIT D TRANSP LATCH 4... |
| 74ALVCH16821DGGY | Nexperia USA... | 0.48 $ | 1000 | IC FF D-TYPE DUAL 10BIT 5... |
| 74ALVT16374DGG,118 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE DUAL 8BIT 48... |
| 74ALVC32PW,118 | Nexperia USA... | 0.09 $ | 1000 | IC GATE OR 4CH 2-INP 14TS... |
| 74ALVC32BQ-Q100X | Nexperia USA... | 0.11 $ | 1000 | IC GATE OR 4CH 2-INP 14DH... |
| 74ALVCH162244DGG:1 | Nexperia USA... | 0.32 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74ALVTH16244VRE4 | Texas Instru... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74ALVCH16543DGGY | Nexperia USA... | 0.94 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 5... |
| 74ALVCH16843DGGS | Nexperia USA... | 1.13 $ | 118 | IC BUS-INTERFACE LATCH 56... |
| 74ALVC162373T | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LATCH TRANSP 16BIT 48T... |
| 74ALVT16821DGGY | Nexperia USA... | 0.91 $ | 1000 | IC FF D-TYPE DUAL 10BIT 5... |
| 74ALVT16823DL,512 | Nexperia USA... | 1.62 $ | 1000 | IC FF D-TYPE DUAL 9BIT 56... |
| 74ALVT162827DL,518 | Nexperia USA... | 3.55 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 3.6V... |
| 74ALVCH16825DGG,11 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 56... |
| 74ALVT16241DL,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 3.6V... |
IC TRANSCVR NON-INVERT 5.5V 24SOTranscei...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOPTransceive...
IC BUF NON-INVERT 3.6V 60HXQFNBuffer, No...
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOPTransceiv...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56TSSOPTransceiv...
IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TSSOPAddress Driv...
74ALVC162839TX Datasheet/PDF