| Allicdata Part #: | 74AUP1T34GXH-ND |
| Manufacturer Part#: |
74AUP1T34GXH |
| Price: | $ 0.18 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 5X2SON |
| More Detail: | Voltage Level Translator Unidirectional 1 Circuit ... |
| DataSheet: | 74AUP1T34GXH Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 10000 +: | $ 0.15561 |
| Input Signal: | -- |
| Base Part Number: | 74AUP1T34 |
| Supplier Device Package: | 5-X2SON (0.80x0.80) |
| Package / Case: | 4-XFDFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | -- |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Data Rate: | -- |
| Output Type: | Non-Inverted |
| Output Signal: | -- |
| Series: | 74AUP |
| Voltage - VCCB: | 1.1V ~ 3.6V |
| Voltage - VCCA: | 1.1V ~ 3.6V |
| Channels per Circuit: | 1 |
| Number of Circuits: | 1 |
| Channel Type: | Unidirectional |
| Translator Type: | Voltage Level |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Logic - Translators, Level Shifters
74AUP1T34GXH is a logic-level translator which helps automate logic systems like asynchronous FIFOOOO and digital systems. It translates a signal from a low-power domain to a higher power domain. It is ideal for applications such as UART and I2C communication, bit level signal translation, signal conditioning, and signal level translation.
Application Field
Since 74AUP1T34GXH can be used in situations where the power levels differ, 74AUP1T34GXH is often used for signal level translation for industrial and automotive applications. It is used for in-system-programming, one-time-programme, and as a bridge between a low-power/slow-speed and a high-power/fast-speed system. 74AUP1T34GXH can also be used for in-vehicle infotainment systems, PC peripherals, and medical and healthcare applications. The low power consumption of the device allows for its usage in both battery-powered and USB-powered applications. In addition, the device is suitable for DVP applications such as video-on-demand, automotive infotainment systems, RFID, and LTE/3G/4G applications.
Working Principle
74AUP1T34GXH basically functions on the principle of signal level translation, or signal conditioning. Its low-power signal input is first converted to a digital logic signal, and then this signal is conditioned to bring it to the requisite power level and signal strength. 74AUP1T34GXH includes a 2-input translator and latch, the signal conversion is done in a single direction, from low-power input to high-power output with no need for an inverter. The device’s output works with 6mA of current and can tolerate up to 3V of signal variation.
74AUP1T34GXH also incorporates two receiving units, one for each signal direction. The first one is a buffer which works on the principle of current mirroring. The second one is an amplifier with low-noise, low-distortion and low-power consumption. This allows for the use of the device in applications that require high levels of precision.
In addition, the high-frequency switching of the device makes it particularly suitable for use in high-speed data transmission systems. This makes the device ideal for systems that have timing constraints. With its wide range of applications and high level of performance, the 74AUP1T34GXH is a versatile and reliable device that is suitable for any prototyping or production environment.
The 74AUP1T34GXH is reliable and versatile and is an ideal product to use in applications that require signal level translation, signal conditioning and signal conversion. The device can be used in asynchronous FIFOOOO, digital systems, and also in industrial and automotive applications. The device is suitable for in-system-programming, one-time-programme, and as a bridge for a low-power/slow-speed and a high-power/fast-speed system. It offers excellent performance in UART and I2C communication, and it is also compliant with DVP applications such as video-on-demand, automotive infotainment systems, RFID, and LTE/3G/4G applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74AUP1G06FZ4-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 5000 | IC INVERTER 1CH 1-INP DFN... |
| 74AUP1G02FZ4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NOR 1CH 2-INP DFN... |
| 74AUP1G80GF,132 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
| 74AUP2G14GN,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC INVERTER SCHMITT 2CH 6... |
| 74AUP1G17GM,132 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 3.6V... |
| 74AUP1G240GM,115 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 6XS... |
| 74AUC2G125DCURG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 2.7 ... |
| 74AUP1G885DC,125 | Nexperia USA... | 0.11 $ | 1000 | IC GATE DUAL FUNCTION 8VS... |
| 74AUP2G80DC,125 | Nexperia USA... | 0.13 $ | 3000 | IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 8V... |
| 74AUP1G09GM,132 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC GATE AND OD 1CH 2-INP ... |
| 74AUP1G14GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC INVERTER SCHMITT 1CH 6... |
| 74AUP1G74GF,115 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8X... |
| 74AUP2G02GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 2CH 2-INP 8XS... |
| 74AUP1Z04GS,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC XTAL DRIVER LP 6XSONIn... |
| 74AUP1G332GM,132 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC GATE OR 1CH 3-INP 6XSO... |
| 74AUP1G240GF,132 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 6XS... |
| 74AUP2G17GS,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 3.6V... |
| 74AUP1G57W6-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE SGL 3INP MULTIFUN... |
| 74AUP1G08GM,115 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC GATE AND 1CH 2-INP 6XS... |
| 74AUP1G38GW,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP 5T... |
| 74AUP2G86GN,115 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 1000 | IC GATE XOR 2CH 2-INP 8XS... |
| 74AUP3G34GDH | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 3.6V... |
| 74AUP1T34GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| 74AUP1G3208GM,115 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC 3-IN OR-AND GATE LP 6-... |
| 74AUP1G00GN,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 5000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP 6X... |
| 74AUP1G58GXZ | Nexperia USA... | 0.11 $ | 1000 | IC GATE CONFIG MULTI-FUNC... |
| 74AUP1G04GW,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 30000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74AUP2GU04GW-Q100H | Nexperia USA... | 0.15 $ | 3000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6TS... |
| 74AUP1G04FX4-7 | Diodes Incor... | -- | 5000 | IC INVERTER 1CH 1-INP DFN... |
IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 8TDFMVoltage Le...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 28PLCCMixed Si...
IC TRNSLTR UNIDIR 5FLIPCHIPVoltage Level...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 8SOICMixed Sig...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 8TSSOPMixed Si...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 10UMAXMixed Si...
74AUP1T34GXH Datasheet/PDF