| Allicdata Part #: | 74LVC1G139DCTRE4-ND |
| Manufacturer Part#: |
74LVC1G139DCTRE4 |
| Price: | $ 0.18 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC DECODER 2-TO-4 LINE SM8 |
| More Detail: | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 SM8 (SSOP) |
| DataSheet: | 74LVC1G139DCTRE4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 0.16626 |
Specifications
| Series: | 74LVC |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Decoder/Demultiplexer |
| Circuit: | 1 x 2:4 |
| Independent Circuits: | 1 |
| Current - Output High, Low: | 32mA, 32mA |
| Voltage Supply Source: | Single Supply |
| Voltage - Supply: | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width) |
| Supplier Device Package: | SM8 (SSOP) |
| Base Part Number: | 74LVC1G139 |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 74LVC1G139DCTRE4 is a part of a family of high-performance, low-voltage CMOS logic devices that are well-suited for today\'s mixed voltage world. It is specifically designed to support mixed voltage applications. The 74LVC1G139DCTRE4 is a single-chip logic switch, multiplexer and decoder which can help reduce the complexity and cost of many mixed voltage designs.The 74LVC1G139DCTRE4 is programmed to automatically detects high and low logic levels, and can route signals from a single input to three outputs based on the logic level at the input. The device senses low voltage down to 0.5V rail, and can drive load voltages as high as 3.3V rail. It is also offered in tiny footprints and low stand-by current to enable low power applications. The 74LVC1G139DCTRE4 is ideal for today\'s applications that require level shifting for mixed voltage designs. It is highly reliable and consumes very low power, thus making it an ideal choice for mobile data and communications applications.Application Field
The 74LVC1G139DCTRE4 is primarily used in logic circuit and signal switching applications, as well as multiplexer and decoder applications. Its secure switching and reliable level control makes it popular in automotive, data communications and industrial applications.The operating voltage of the 74LVC1G139DCTRE4 is 2.7V~5V, and it can be used to connect two different functions in two different supply voltage levels without the use of external components. The ability to detect very low voltage levels (0.5V rail) and drive high level voltages (up to 3.3V rail) makes it highly desirable and flexible for many mobile and automotive applications.Working Principle
The 74LVC1G139DCTRE4 is a single-chip logic switch, multiplexer, and decoder which connects three output ports to a single input port. It works by sensing the logic level of the input supply and switching the corresponding output from one logic level to another. The device uses the Wilson Current Mirror principle to sense the logic level of the input voltage and can detect high logic levels of up to 3.3V rail, and low logic levels down to 0.5V rail. When the voltage level at the input port is above the transition voltage (Vtt/Hyst), the 74LVC1G139DCTRE4 will route the input signal to the corresponding output port. Thus, if the input voltage level is between Vtt and VCC (3.3V rail), the 74LVC1G139DCTRE4 will route the logic high voltage to the corresponding output port. If the input voltage level is below the transition voltage, the device will route the logic low voltage to the corresponding output port.The 74LVC1G139DCTRE4 also has protection against short circuits and other potential device failures. It will automatically go into a protective mode if the load current is too high, ensuring that the device does not suffer damage as a result of excessive current. It also has an output clamped to minimize the output voltage swing and minimize power consumption. The 74LVC1G139DCTRE4\'s low power consumption, secure switching and low voltage operation makes it an ideal choice for mixed voltage and logic circuit applications. Its small size and low cost also makes it an attractive option for any design.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "74LV" Included word is 29
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74LVC1G99DP,125 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC CONFIG MULTI-FUNC GATE... |
| 74LVC1G80GW,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 51000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5T... |
| 74LVC374AT20-13 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC1G126GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 6000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G06GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 5TS... |
| 74LVC373AQ20-13 | Diodes Incor... | 0.12 $ | 1000 | IC OCTAL TRANSP LATCH 20Q... |
| 74LVC1GU04GV,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 9000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74LVC1G00FW4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP DF... |
| 74LV373DB,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OCTAL D TRANSP LATCH 2... |
| 74LVQ04SCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| 74LVTH574MSA | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVT374WM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC3G34GM,125 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 4000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC2GU04GM,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6XS... |
| 74LVCH16245ADGG,51 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC1G34GX,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G126DCKRG4 | Texas Instru... | 0.06 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SC... |
| 74LVC1G126FX4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT 5.5V 6... |
| 74LVCH244ADB,118 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| 74LVC16241ADL,118 | Nexperia USA... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74LVTH16245ADLRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC3G34GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC86APW/AUJ | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| 74LVT240SJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 20S... |
| 74LV4051D,118 | Nexperia USA... | 0.16 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC1 ... |
| 74LVC1G02W5-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 12925 | IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT... |
| 74LV4799PW,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OSC TIMER CTRL 100KHZ ... |
| 74LVX161284MEAX | ON Semicondu... | -- | 1000 | TXRX TRANSLATING IEEE 48S... |
| 74LVC1G175GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
Latest Products
TCA9548ARGERQ1
Bus Switch ICs - Various Automotive 8-Ch...
IDT74CBTLV3126QG8
IC BUS SW QUAD LV 16-QSOPBus Switch 1 x ...
SN74ALS857DWRG4
IC MULTIPLEXER SINGLE 24SOICMultiplexer ...
CD4514BEG4
IC 4BIT LATCH/4:16 DECODR 24-DIPDecoder/...
SY100E164JZ-TR
IC MULTIPLEXER 16:1 28-PLCCMultiplexer 1...
SN74CBT6800CDBQRG4
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-QSOPBus Switc...
74LVC1G139DCTRE4 Datasheet/PDF