| Allicdata Part #: | 74LVC373ADTR2G-ND |
| Manufacturer Part#: |
74LVC373ADTR2G |
| Price: | $ 0.09 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Short Description: | IC TRANSPARENT LATCH 20TSSOP |
| More Detail: | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-Stat... |
| DataSheet: | 74LVC373ADTR2G Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 0.08316 |
Specifications
| Series: | 74LVC |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | D-Type Transparent Latch |
| Circuit: | 8:8 |
| Output Type: | Tri-State |
| Voltage - Supply: | 1.2 V ~ 3.6 V |
| Independent Circuits: | 1 |
| Delay Time - Propagation: | 1.5ns |
| Current - Output High, Low: | 24mA, 24mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Logic - Latches
The 74LVC373ADTR2G is a 3-state, octal, edge-triggered latch designed to interface with low voltage/low power logic systems. The device is designed such that the input levels are compatible with both TTL and CMOS level logic systems. It is used in applications where low noise and low power levels are desired.The device is composed of three main components: the latch, the enable, and the tri-state combination output buffer. The latch is an electronic device that stores one bit of data. When enabled, the latch captures the input ONCE until the enable is disabled or a RESET signal is received. The enable feature allows the user to control when the data is latched and when it is not. The tri-state combination output buffer allows the user to control the output of the device hence allowing the output signals to receive different logic levels.The primary application fields of the 74LVC373ADTR2G are memory devices, bus systems, computing, and communication applications. Its high performance level can be beneficial when used in high speed data communication and processor functions. Specifically, the device is suitable for applications which require rapid address latching and data latching.The working principle of the device is very simple. When the enable signal of the latch is pulled high, the data that was previously stored can be outputted at this time. During this, the device will remain in a constant state as long as the enable remains high. Now, if we want to update the data, the latch must first be disabled by pulling the enable low and then set to the new data. Once the data has been set, the enable can be pulled high again for the device to output the updated data.The device comprises of an octal latch, each of which consists of two internal stages: an edge-triggered positive edge-triggered latch, and a negative edge-detector. The positive edge-triggered latch works such that it outputs the data at the positive-going edge of the enable. The negative edge-detector ensures that the data is also outputted at the negative-going edge of the enable thus allowing for continual data transfer even when the enable is low. The output buffer has three states: active high, active low and high-impedance (HI-Z). The active high and active low states are used to select between two different output levels when the enable is high. Additionally, the HI-Z state is used to output a logic 0 when the enable is low. The combination of these states allows the user to tailor the output to the desired logic level.In conclusion, the 74LVC373ADTR2G is a low power, high performance, low voltage logic latch. It has many applications in memory, bus systems, computing and communication systems. The device comprises of an octal latch, enable and the tri-state combination output buffer. The working principle of the device is simple; when enabled, the data is latched and when disabled, the data can be set. The combination of these features makes the 74LVC373ADTR2G an ideal choice for applications which require high speed data communication and processor functions.74LVC373ADTR2G is a low power, high performance, low voltage logic latch.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "74LV" Included word is 29
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74LVC1G99DP,125 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC CONFIG MULTI-FUNC GATE... |
| 74LVC1G80GW,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 51000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5T... |
| 74LVC374AT20-13 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC1G126GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 6000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G06GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 5TS... |
| 74LVC373AQ20-13 | Diodes Incor... | 0.12 $ | 1000 | IC OCTAL TRANSP LATCH 20Q... |
| 74LVC1GU04GV,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 9000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74LVC1G00FW4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP DF... |
| 74LV373DB,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OCTAL D TRANSP LATCH 2... |
| 74LVQ04SCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| 74LVTH574MSA | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVT374WM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC3G34GM,125 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 4000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC2GU04GM,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6XS... |
| 74LVCH16245ADGG,51 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC1G34GX,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G126DCKRG4 | Texas Instru... | 0.06 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SC... |
| 74LVC1G126FX4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT 5.5V 6... |
| 74LVCH244ADB,118 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| 74LVC16241ADL,118 | Nexperia USA... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74LVTH16245ADLRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC3G34GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC86APW/AUJ | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| 74LVT240SJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 20S... |
| 74LV4051D,118 | Nexperia USA... | 0.16 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC1 ... |
| 74LVC1G02W5-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 12925 | IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT... |
| 74LV4799PW,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OSC TIMER CTRL 100KHZ ... |
| 74LVX161284MEAX | ON Semicondu... | -- | 1000 | TXRX TRANSLATING IEEE 48S... |
| 74LVC1G175GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
Latest Products
SN74LV373ATDBG4
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SSOPD-Type Tr...
74ACT11373NT
IC OCTAL TRANSP D-TYPE 24DIPD-Type Trans...
MC10H175FNR2
IC DTYPE LATCH QUINT 20PLCCD-Type Transp...
74VHCT373AMX
IC LATCH OCTAL D 3ST 20SOICD-Type Transp...
74LCX373SJ
IC LATCH TRANSP OCT LV 20SOPD-Type Trans...
PI74FCT2373ATQ
IC OCTAL TRANS LATCH 20QSOPD-Type Transp...
74LVC373ADTR2G Datasheet/PDF