| Allicdata Part #: | 74VHCU04SJX-ND |
| Manufacturer Part#: |
74VHCU04SJX |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Short Description: | IC INVERTER 6CH 6-INP 14SOP |
| More Detail: | Inverter IC 6 Channel 14-SOP |
| DataSheet: | 74VHCU04SJX Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Current - Output High, Low: | 8mA, 8mA |
| Base Part Number: | 74VHCU04 |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package: | 14-SOP |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 7ns @ 5V, 50pF |
| Logic Level - High: | 1.7V |
| Logic Level - Low: | 0.3V |
| Series: | 74VHCU |
| Current - Quiescent (Max): | 2µA |
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 5.5 V |
| Features: | -- |
| Number of Inputs: | 6 |
| Number of Circuits: | 6 |
| Logic Type: | Inverter |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 74VHCU04SJX is a type of logic gate that is widely used in all types of electronic applications and systems. It is one of the most reliable and commonly used chips for doing logic operations. It is usually used to control and process complicated operations such as digital signal processing, signal conversion and switching.The 74VHCU04SJX is the most popular logic gate in the common-cathode type of logic gates family. It is built on advanced CMOS technology and it is capable of operating at wide range of logic levels—from 0.3V up to 3.3V, making it highly suitable for low-voltage applications.The 74VHCU04SJX has four independent gates, each offering four distinct functions namely AND Gate, OR Gate, NAND Gate and NOR Gate. An AND Gate performs logical multiplication, OR Gate performs logical addition, NAND Gate performs reverses the output of AND gate i.e., it gives output 0 if all inputs are 1, whereas a NOR Gate reverses the output of OR gate i.e., it gives output 1 if all inputs are 0.The 74VHCU04SJX can be used in a wide range of applications, primarily as a decoder, encoder, multiplexer, demultiplexer, buffer, shift register, line follower, and inverter. It can be used as an inverter in applications such as level shifters, bus drivers, and line drivers.The working principle of the 74VHCU04SJX is very simple. It is essentially a gate which gets two or more input signals and gives one output signal based on the logic operation programmed into the chip. Depending on the exact type of gate, the resulting output signal will either follow the input signals (if it is a simple AND or OR gate) or it will be the inverse of the input signal (if it is a NAND or NOR gate).The most important thing to consider when using 74VHCU04SJX is its low power consumption. It is one of the few logic gates which can operate with its own VDD without any external supply. It also features low noise immunity and no latch-up.The 74VHCU04SJX is a reliable and efficient logic gate which can be used for a variety of applications. It is also easy to use, since all that is needed to get it up and running is to program the appropriate logic operation. As a result, it is a popular choice in semiconductor technology today.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74VHC153FT | Toshiba Semi... | 0.07 $ | 1000 | X31 PB-F VHS TSSOP 16 CMO... |
| 74VHCT595PW-Q100J | Nexperia USA... | 0.16 $ | 1000 | IC SHIFT REG 8BIT SISO 16... |
| 74VHC74MTC | ON Semicondu... | 0.32 $ | 183 | IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14... |
| 74VHCT244ASJ | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74VHCT125AFT | Toshiba Semi... | -- | 2500 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 14... |
| 74VHC221AMX | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | MULTIVIBRATOR DUAL MONO 1... |
| 74VHCT573AM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LATCH OCTAL D 3STATE 2... |
| 74VHCT74ASJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14... |
| 74VHCT244PW,118 | Nexperia USA... | 0.11 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 20... |
| 74VHCT240AMTCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 20T... |
| 74VHC14CW | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC INVERTER SCHMITT 6CH 6... |
| 74VHC4053MX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 1... |
| 74VHC175SJX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16... |
| 74VHC123AFT | Toshiba Semi... | -- | 1000 | IC MULTIBRATOR DUAL 16TSS... |
| 74VHC16245TTR | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| 74VHC163SJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC COUNTER BINARY 4BIT 16... |
| 74VHC240FT | Toshiba Semi... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 20T... |
| 74VHC4046N | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LOCK LOOP PHASE CMOS 1... |
| 74VHCT138AM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DECODER/DEMUX 3-TO-8 16SO... |
| 74VHC574MX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74VHC27N | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 3-INP 14D... |
| 74VHCT240AM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 20S... |
| 74VHC125TTR | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 14... |
| 74VHC4052WMX | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16S... |
| 74VHC574MTC | ON Semicondu... | 0.46 $ | 3019 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74VHCT32PW,118 | Nexperia USA... | 0.09 $ | 2500 | IC GATE OR 4CH 2-INP 14TS... |
| 74VHC08FT | Toshiba Semi... | -- | 1000 | IC GATE AND 4CH 2-INP 14T... |
| 74VHC245D,118 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC TRANSCVR NON-INVERT 5.... |
| 74VHCT32AMTR | STMicroelect... | -- | 1000 | IC GATE OR 4CH 2-INP 14SO... |
| 74VHC126MTR | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74VHC4053MTCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 1... |
| 74VHC04MX | ON Semicondu... | -- | 10000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT25NOR Gate IC 1...
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC70-5NOR Gate IC ...
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOPNAND Gate IC...
IC INVERTER 6CH 6-INP 16TSSOPInverter IC...
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8XOR (Exclusive ...
IC GATE AND 2CH 4-INP 14SOICAND Gate IC ...
74VHCU04SJX Datasheet/PDF