| Allicdata Part #: | 75324G390GP-ND |
| Manufacturer Part#: |
75324G390GP |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | CTS Resistor Products |
| Short Description: | RES NETWORK 18 RES 39 OHM 24DRT |
| More Detail: | 39 Ohm ±2% 60mW Power Per Element Dual Terminator ... |
| DataSheet: | 75324G390GP Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Number of Pins: | 24 |
| Height - Seated (Max): | 0.100" (2.53mm) |
| Size / Dimension: | 0.345" L x 0.080" W (8.76mm x 2.03mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 24-DRT |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Applications: | GTL, GTL+, AGTL+ |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Power Per Element: | 60mW |
| Series: | 753 |
| Resistor-Ratio-Drift: | -- |
| Resistor Matching Ratio: | -- |
| Number of Resistors: | 18 |
| Tolerance: | ±2% |
| Resistance (Ohms): | 39 |
| Circuit Type: | Dual Terminator |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Resistance Networks are a family of electrical components that allow a system designer to terminate various electrical connections. In the case of the 75324G390GP, this device is an eight-position, nine-resistor array. Resistor networks such as this one are often found in analog circuitry, where precision is crucial. A resistor network is able to divide a current flow among multiple pathways, and offer both high precision and low cost.
The 75324G390GP resistor network is a component of a much larger system. It has built-in gold-plated contacts, allowing a wide range of compatibility with most signal processing systems. In addition, it has a precision resistance value of 4.71 Ω with maximum possible tolerance value of 0.1%. In other words, variations in resistance values in the 75324G390GP will be minimal in comparison to other components.
The 75324G390GP resistor network can be divided into three distinct parts: the pins, the resistor array, and the lead-lead connection. The pins are the visible terminals that connect the resistor network to other components. The resistor array is the series of resistors used to divide electric current; it is composed of nine individual resistors which are fixed in place and connected in parallel. Finally, the lead-lead connection physically connects the resistor network to the other system components.
The 75324G390GP is an analogue device, meaning current is divided among multiple pathways in proportion to its resistance rating. In other words, the higher the resistance, the more current that will be allocated to that path. This helps provide an analogue signal that is not corrupted by electrical noise or other external influences. For example, the 75324G390GP could be used in a data acquisition system to provide a smooth output signal.
The 75324G390GP can be used in a variety of applications, from automotive electronics to audio circuitry. For example, in an automotive system, the 75324G390GP resistor networks could be used to divide a single input current into multiple channels to control various systems. Similarly, in audio circuitry, the resistor network could be used to create multiple gain stages for amplifiers. Regardless of its use, the 75324G390GP can provide a reliable and cost-effective alternative to discrete resistors.
The 75324G390GP resistor network is a versatile device that can be used in several different applications. It has low cost and high precision, making it an ideal choice for system designers looking to reduce costs without sacrificing precision. It is also a reliable device, allowing it to successfully function in noise and interference prone environments. By carefully analyzing the application demands and the available components, system designers can easily incorporate the 75324G390GP resistor network into their system.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 753201103GPTR13 | CTS Resistor... | 0.73 $ | 1000 | RES ARRAY 18 RES 10K OHM ... |
| 753241102GPTR7 | CTS Resistor... | 0.94 $ | 1000 | RES ARRAY 22 RES 1K OHM 2... |
| 75324G680GP | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES NETWORK 18 RES 68 OHM... |
| 75322 | Wiha | -- | 1000 | BIT HEX TR 2MM 1.1" |
| 75324G390GP | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES NETWORK 18 RES 39 OHM... |
| 75324G680GTR | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES NETWORK 18 RES 68 OHM... |
| 753241472GPTR7 | CTS Resistor... | 0.94 $ | 1000 | RES ARRAY 22 RES 4.7K OHM... |
| 75320 | Wiha | 1.23 $ | 48 | BIT HEX 2MM 1.1" |
| 753201102GPTR7 | CTS Resistor... | 0.94 $ | 1000 | RES ARRAY 18 RES 1K OHM 2... |
| 75324G510GTR | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES NETWORK 18 RES 51 OHM... |
| 753201102GPTR13 | CTS Resistor... | 0.73 $ | 1000 | RES ARRAY 18 RES 1K OHM 2... |
| 753201103GTR | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 18 RES 10K OHM ... |
| 753241103GTR | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 22 RES 10K OHM ... |
| 753243101GP | CTS Resistor... | 1.05 $ | 1000 | RES ARRAY 12 RES 100 OHM ... |
| 753243220GPTR7 | CTS Resistor... | 0.93 $ | 1000 | RES ARRAY 12 RES 22 OHM 2... |
| 75324G510GP | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES NETWORK 18 RES 51 OHM... |
| M80-7532645 | Harwin Inc. | 3.09 $ | 1000 | CONN PCB HORZ MALEConnect... |
| 753243510GPTR13 | CTS Resistor... | 0.71 $ | 1000 | RES ARRAY 12 RES 51 OHM 2... |
| 753241103GPTR13 | CTS Resistor... | 0.73 $ | 1000 | RES ARRAY 22 RES 10K OHM ... |
| 753243201GPTR7 | CTS Resistor... | 0.93 $ | 1000 | RES ARRAY 12 RES 200 OHM ... |
| M80-7532642 | Harwin Inc. | 2.64 $ | 1000 | 13+13 MALE CONN VERT LOCK... |
| 75324G390GTR | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES NETWORK 18 RES 39 OHM... |
| 753241102FP | CTS Resistor... | 1.07 $ | 1000 | RES ARRAY 22 RES 1K OHM 2... |
| 753243101GTR | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 12 RES 100 OHM ... |
| 753241102GPTR13 | CTS Resistor... | 0.73 $ | 1000 | RES ARRAY 22 RES 1K OHM 2... |
| M80-7532042 | Harwin Inc. | 2.44 $ | 1000 | 10+10 MALE CONN VERT LOCK... |
| 753201103GPTR7 | CTS Resistor... | 0.94 $ | 1000 | RES ARRAY 18 RES 10K OHM ... |
| 75325 | Wiha | 1.23 $ | 120 | BIT HEX 2.5MM 1.1" |
| 753241102GP | CTS Resistor... | 1.07 $ | 1000 | RES ARRAY 22 RES 1K OHM 2... |
| 753241472GP | CTS Resistor... | 1.07 $ | 1000 | RES ARRAY 22 RES 4.7K OHM... |
| 75327 | Wiha | 1.23 $ | 1000 | BIT HEX TR 2.5MM 1.1" |
| 753243220GTR | CTS Resistor... | 0.0 $ | 1000 | RES ARRAY 12 RES 22 OHM 2... |
| 753243510GPTR7 | CTS Resistor... | 0.93 $ | 1000 | RES ARRAY 12 RES 51 OHM 2... |
| 753243510GP | CTS Resistor... | 1.05 $ | 1000 | RES ARRAY 12 RES 51 OHM 2... |
| 753201102GP | CTS Resistor... | 1.07 $ | 1000 | RES ARRAY 18 RES 1K OHM 2... |
| 753241472GPTR13 | CTS Resistor... | 0.73 $ | 1000 | RES ARRAY 22 RES 4.7K OHM... |
| 753241104GP | CTS Resistor... | 1.07 $ | 1000 | RES ARRAY 22 RES 100K OHM... |
| 753243101GPTR13 | CTS Resistor... | 0.71 $ | 1000 | RES ARRAY 12 RES 100 OHM ... |
| 753243220GPTR13 | CTS Resistor... | 0.71 $ | 1000 | RES ARRAY 12 RES 22 OHM 2... |
| 753243101GPTR7 | CTS Resistor... | 0.93 $ | 1000 | RES ARRAY 12 RES 100 OHM ... |
RES NTWRK 18 RES 47 OHM 36LBGA47 Ohm 1% ...
RES NTWRK 32 RES 56 OHM 36LBGA56 Ohm 1% ...
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 120639 Ohm 5% 62....
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 080443 Ohm 5% 62....
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 0804120 Ohm 5% 6...
RES ARRAY 2 RES 300 OHM 0606300 Ohm 5% 6...
75324G390GP Datasheet/PDF