8605-E00-C7201N Allicdata Electronics
8605-E00-C7201N Connectors, Interconnects
Allicdata Part #:
8605-E00-C7201N-ND
Manufacturer Part#:
8605-E00-C7201N
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Winchester Interconnect
Short Description: PATCH PLUG MINIATURE SIZE BELD
More Detail: Connector
DataSheet: 8605-E00-C7201N datasheet8605-E00-C7201N Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Features: --
Insertion Loss: --
Mating Cycles: --
Center Contact Material: --
Operating Temperature: --
Dielectric Material: --
Center Contact Plating: --
Body Finish: --
Body Material: --
Includes: --
Ingress Protection: --
Housing Color: --
Series: --
Fastening Type: --
Cable Group: --
Mounting Feature: --
Mounting Type: --
Impedance: --
Shield Termination: --
Contact Termination: --
Connector Type: --
Connector Style: --
Part Status: Active
Packaging: --
Description
One of the greatest benefits of the 8605-E00-C7201N connector is its ability to transfer signals with high quality and low insertion loss. This connector has an impedance of 50 Ohm, ensuring that the signals sent are not distorted or manipulated in any way. Additionally, the connector works with a wide range of frequencies, from as low as 50kHz up to 6GHz. This means that it can be used in a variety of applications, from low-frequency applications such as radio and television to more high-frequency applications such as satellite and cellular communication.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "8605" Included word is 11
Part Number Manufacturer Price Quantity Description
Latest Products
59S102-102L5
CONN SMB PLUG STR 50OHM CRIMPSMB Connect...
59S102-102L5 Allicdata Electronics
182110
CONN MINI UHF PLUG STR 50 OHMUHF, Mini C...
182110 Allicdata Electronics
122365
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM CRIMPTNC Connec...
122365 Allicdata Electronics
903-289P-51A2
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDERSMB Conne...
903-289P-51A2 Allicdata Electronics
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMPN Type Conne...
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMPBNC Connec...