| Allicdata Part #: | BEL5743-500-ND |
| Manufacturer Part#: |
9458 060500 |
| Price: | $ 0.69 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Belden Inc. |
| Short Description: | CBL 15COND 20AWG |
| More Detail: | 15 Conductor Multi-Conductor Cable Chrome 20 AWG ... |
| DataSheet: | 9458 060500 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 0.63000 |
| Shield Type: | -- |
| Shield Coverage: | -- |
| Shield Material: | -- |
| Conductor Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0400" (1.016mm) |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 80°C |
| Voltage: | 300V |
| Jacket Color: | Chrome |
| Length: | 500.0' (152.4m) |
| Series: | -- |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.389" (9.88mm) |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 7/28 |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Number of Conductors: | 15 |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Multiple Conductor Cables
Multiple conductor cables refer to insulated cables that have two or more conductors, typically of equal size. They are usually referred to as multicore cables and include various electrical cables such as coaxial cables, fiber optic cables, and twisted pair cables, among others. In order to process different electrical signals, multiple conductor cables are often used. 9458 060500 application field and working principle are frequently used in multiple conductor cables.
Types of Multiple Conductor Cables
Multiple conductor cables are classified into a variety of categories. The type of cable selected diversely depends upon the intended application, the voltage being transmitted and current carrying capacity. Below are a few types of multiple conductor cables:
- Coaxial Cable - Coaxial cables are types of multiple conductor cables that are widely used for high frequency applications such as cable television, data transmission, and instrumentation. The outer component of this cable mainly consists of a hollow tube or a tubular braid that shields the inner conductor from electrical interference. The inner conductor is composed of either a single or multiple strands of copper or aluminum wire and is insulated with some type of hypio or polypropylene.
- Twisted Pair Cables - Twisted pair cables are also considered to be multiple conductor cables; they are composed of two insulated insulated conductors that are twisted together. This arrangement reduces magnetic and electrical interference which, in turn, provide better quality signal as compared to other types of wires. Twisted pair cables are widely used in telephone lines, Ethernet cables, and other telecom-related applications.
- Fiber Optic Cables - Fiber optic cables are also considered to be multiple conductor cables. They typically consist of an inner core surrounded by an outer jacket, allowing them to transmit data at faster rates than other cables. Fiber optic cables are commonly used in data communication, medical imaging, aerospace, and military applications.
9458 060500 Application Field and Working Principle
The application field and working principle of 9458 060500 is extensively used in multiple conductor cables such as coaxial cables, twisted pair cables, and fiber optic cables. It mainly refers to the application of special technologies that are designed to reduce signal interference in multiple conductor cables. This is done by ensuring that the electrical signals are appropriately directed and reached to the correct destinations without any kind of disruption or hindrance. The working principle of 9458 060500 mainly involves the use of shielding techniques to eliminate electromagnetic interference.
Generally, it can be said that the working principle of 9458 060500 includes the use of protective measures that are designed to guard against electrical interference. This protective measure helps in the control and direction of signals transmitted through multiple conductor cables, making it possible for the signal to reach its precise destination without any kind of disruption or contradiction. Additionally, the use of shielding techniques help in improving the quality of the signal by eliminating any electrical interference.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 9458MN 008100 | Belden Inc. | 245.46 $ | 1000 | CBL 15COND 20AWG15 Conduc... |
| 9458 | 3M | 268.56 $ | 1000 | ADHESIVE TRANSFER TAPE |
| 9458 0601000 | Belden Inc. | 2.08 $ | 1000 | CBL 15COND 20AWG15 Conduc... |
| 9458MN 0081000 | Belden Inc. | 1.39 $ | 1000 | CBL 15COND 20AWG15 Conduc... |
| 9458 060100 | Belden Inc. | 324.32 $ | 3 | CABLE 15 COND 20AWG 100'1... |
| 9458MN 006100 | Belden Inc. | 245.46 $ | 1000 | CBL 15COND 20AWG15 Conduc... |
| 9458MN 0041000 | Belden Inc. | 1.39 $ | 1000 | CBL 15COND 20AWG15 Conduc... |
| 203-1-9458-1 | Sensata-Airp... | 134.03 $ | 1000 | CIR BRKR ROCKER |
| 9458MN 004100 | Belden Inc. | 245.46 $ | 1000 | CBL 15COND 20AWG15 Conduc... |
| 9458 060500 | Belden Inc. | 0.69 $ | 1000 | CBL 15COND 20AWG15 Conduc... |
| 9458MN 0061000 | Belden Inc. | 1.39 $ | 1000 | CBL 15COND 20AWG15 Conduc... |
| 9458 0605000 | Belden Inc. | 10.4 $ | 1000 | 15 #22 PVC FRPVC15 Conduc... |
CABLE 4COND 16AWG YELLOW 250'4 Conductor...
CBL 5E COPPER VIOL FLAME RET PVCConducto...
CABLE 6COND 16AWG BLACK 100'6 Conductor ...
MULTI-PAIR 100COND 28AWG 328.1'100 (50 P...
MULTI-PAIR 8COND 20AWG YEL 1000'8 (4 Pai...
CABLE 2COND 20AWG BLUE 100'2 (1 Pair Twi...
9458 060500 Datasheet/PDF