| Allicdata Part #: | 96BB2-006-FS-EL-ND |
| Manufacturer Part#: |
96BB2-006-FS-EL |
| Price: | $ 38.49 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | Grayhill Inc. |
| Short Description: | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.005A 12V |
| More Detail: | Keypad Switch 16 Polymer Keys Conductive Rubber Co... |
| DataSheet: | 96BB2-006-FS-EL Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 100 +: | $ 34.98840 |
Specifications
| Key Color: | White |
| Approvals: | -- |
| Operational Life: | 1,000,000 Cycles |
| Features: | Shielded |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.005A @ 12VDC |
| Illumination Voltage (Nominal): | -- |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 80°C |
| Panel Cutout Dimensions: | -- |
| Termination Style: | Pin Header |
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Series: | 96 |
| Legend Color: | Black |
| Legend: | Telephone Format, A ~ D |
| Output Type: | Matrix |
| Key Type: | Polymer |
| Legend Type: | Fixed |
| Illumination: | Illuminated |
| Matrix (Columns x Rows): | 4 x 4 |
| Number of Keys: | 16 |
| Switch Type: | Conductive Rubber |
| Part Status: | Active |
Related Products
Search Part number : "96BB" Included word is 19
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 96BB2-006-FS-EL | Grayhill Inc... | 38.49 $ | 1000 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-006-R | Grayhill Inc... | 13.8 $ | 642 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-006-F | Grayhill Inc... | 13.8 $ | 632 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-006-R-EL | Grayhill Inc... | 36.11 $ | 1000 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-002-F | Grayhill Inc... | 9.86 $ | 1000 | KEYPAD 16 BTN FRONT PANEL... |
| 96BB2-006-FS | Grayhill Inc... | 11.78 $ | 1000 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-008-F | Grayhill Inc... | 9.86 $ | 1000 | KEYPAD 16 BTN FRONT PANEL... |
| 96BB2-056-F-EL | Grayhill Inc... | 36.11 $ | 1000 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-006-RS-EL | Grayhill Inc... | 38.49 $ | 1000 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-056-R-EL | Grayhill Inc... | 36.11 $ | 1000 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-056-RS | Grayhill Inc... | 11.78 $ | 1000 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-056-FS | Grayhill Inc... | 11.78 $ | 1000 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-056-RS-EL | Grayhill Inc... | 38.49 $ | 1000 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-056-R | Grayhill Inc... | 13.8 $ | 67 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-056-FS-EL | Grayhill Inc... | 38.49 $ | 1000 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-006-F-EL | Grayhill Inc... | 36.11 $ | 1000 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-001-F | Grayhill Inc... | 9.86 $ | 1000 | KEYPAD 16 BTN FRONT PANEL... |
| 96BB2-056-F | Grayhill Inc... | 13.8 $ | 204 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
| 96BB2-006-RS | Grayhill Inc... | 11.78 $ | 1000 | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.00... |
Latest Products
37F3-BB2-AP1
SWITCH KEYPAD 16 KEY 2A 24VKeypad Switch...
7203-04CW203
SWITCH KEYPAD 4 KEY 0.05A 24VKeypad Swit...
83BC1-006
SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.01A 24VKeypad Swi...
1041.7000
METAL KEYPLATE 6 KEYSKeypad Switch Key...
1041.6503
METAL KEYPLATE 12 KEYSKeypad Switch Ke...
1041.6100
16 KEYPAD REAR MOUNT. ENGLISHKeypad Swit...
96BB2-006-FS-EL Datasheet/PDF