| Allicdata Part #: | 1688-1330-ND |
| Manufacturer Part#: |
9A0624H402 |
| Price: | $ 4.70 |
| Product Category: | Fans, Thermal Management |
| Manufacturer: | Sanyo Denki America Inc. |
| Short Description: | FAN 60X25MM 24VDC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 9A0624H402 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 156 |
| 1 +: | $ 4.26510 |
| 10 +: | $ 4.13658 |
| 25 +: | $ 4.01134 |
| 50 +: | $ 3.76060 |
| 100 +: | $ 3.38455 |
| 250 +: | $ 3.33442 |
| 500 +: | $ 3.17564 |
Specifications
| Power (Watts): | 1.44W |
| Lifetime @ Temp.: | -- |
| Material - Blade: | Plastic |
| Material - Frame: | Plastic |
| Voltage Range: | 12 ~ 27.6VDC |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
| Operating Temperature: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| RPM: | 3800 RPM |
| Series: | San Ace 60 |
| Noise: | 28.0 dB(A) |
| Features: | -- |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Bearing Type: | Ball |
| Width: | 25.00mm |
| Size / Dimension: | Square - 60mm L x 60mm H |
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Part Status: | Active |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
DC fans are devices that use a combination of direct current and free moving air to control the temperature of an area. They are widely used in a range of different fields, from industrial applications to consumer goods. The 9A0624H402 is a particularly noteworthy example of a DC fan.The 9A0624H402 is a DC fan designed for industrial applications. It has as good motor and impeller design that enables it to maintain a high level of pressure regardless of how much air is coming in or going out. This makes it an effective and efficient means of temperature-control, capable of keeping down the temperature of large industrial areas.The 9A0624H402 is also notable for its durability and reliability. It is constructed with robust materials that can withstand heavy use, as well as being dust and water resistant. These qualities make the 9A0624H402 well suited to industrial applications such as manufacturing and production plants.As for the 9A0624H402 working principle, it is quite simple. It uses direct current to power a fan motor. This, in turn, forces a flow of air from one side of the fan to the other, helping to control the temperature of the environment. The amount of air flow that is generated can be controlled by adjusting the speed of the motor, or by using the fan’s adjustable-mounting brackets, which can be adjusted for different angles and heights.Overall, the 9A0624H402 is a reliable and powerful DC fan that is well suited to industrial applications. It is durable and reliable, as well as providing a good level of temperature control. With its adjustable-mounting brackets, it is very easy to adjust the direction of the air flow, making it a great choice for controlling the temperature in large industrial areas.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9A06" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 9A0612H4D01 | Sanyo Denki ... | 3.84 $ | 1000 | FAN 60X25MM 12VDC LOCK |
| 9A0612H401 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM T... |
| 9A0612G401 | Sanyo Denki ... | 4.84 $ | 55 | FAN 60X25MM 12VDC TACH |
| 9A0612M4D011 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM L... |
| 9A0624M4D01 | Sanyo Denki ... | 4.84 $ | 70 | FAN 60X25MM 24VDC LOCK |
| 9A0624H402 | Sanyo Denki ... | 4.7 $ | 156 | FAN 60X25MM 24VDC |
| 9A0612S402 | Sanyo Denki ... | 4.7 $ | 601 | FAN 60X25MM 12VDC |
| 9A0624F4D011 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM L... |
| 9A0624F4011 | Sanyo Denki ... | 4.84 $ | 133 | FAN 60X25MM 24VDC RBLS TA... |
| 9A0612G4011 | Sanyo Denki ... | 4.84 $ | 1000 | FAN 60X25MM 12VDC RBLS TA... |
| 9A0624G401 | Sanyo Denki ... | 4.84 $ | 19 | FAN 60X25MM 24VDC TACH |
| 9A0612G4021 | Sanyo Denki ... | 4.7 $ | 158 | FAN 60X25MM 12VDC RBLS |
| 9A0612H4011 | Sanyo Denki ... | 3.84 $ | 1000 | FAN 60X25MM 12VDC RBLS TA... |
| 9A0612M4021 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM |
| 9A0612M4D01 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM L... |
| 9A0612F4011 | Sanyo Denki ... | 4.84 $ | 61 | FAN 60X25MM 12VDC RBLS TA... |
| 9A0612F402 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM |
| 9A0624S401 | Sanyo Denki ... | 4.84 $ | 47 | FAN 60X25MM 24VDC TACH |
| 9A0612S401 | Sanyo Denki ... | 4.84 $ | 1000 | FAN 60X25MM 12VDC TACH |
| 9A0624M4D011 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM L... |
| 9A0612S4D01 | Sanyo Denki ... | 3.84 $ | 1000 | FAN 60X25MM 12VDC LOCK |
| 9A0624H401 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM T... |
| 9A0612H402 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM |
| 9A0624H4021 | Sanyo Denki ... | 3.72 $ | 1000 | FAN 60X25MM 24VDC RBLS |
| 9A0624S4021 | Sanyo Denki ... | 4.7 $ | 41 | FAN 60X25MM 24VDC RBLS |
| 9A0612S4021 | Sanyo Denki ... | 3.72 $ | 1000 | FAN 60X25MM 12VDC RBLS |
| 9A0612F4D011 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM L... |
| 9A0624F4D01 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM L... |
| 9A0624G4D01 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM L... |
| 9A0624S4D01 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM L... |
| 9A0624F4021 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM |
| 9A0624S4011 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM T... |
| 9A0612G4D01 | Sanyo Denki ... | 4.84 $ | 73 | FAN 60X25MM 12VDC LOCK |
| 9A0624M4021 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM |
| 9A0624H4D011 | Sanyo Denki ... | 4.84 $ | 17 | FAN 60X25MM 24VDC RBLS LO... |
| 9A0612F401 | Sanyo Denki ... | 4.84 $ | 69 | FAN 60X25MM 12VDC TACH |
| 9A0612M4011 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM T... |
| 9A0624M4011 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM T... |
| 9A0624G4021 | Sanyo Denki ... | 4.7 $ | 212 | FAN 60X25MM 24VDC RBLS |
| 9A0624S4D011 | Sanyo Denki ... | 0.0 $ | 1000 | DC AXIAL FAN 60X60X25MM L... |
Latest Products
109E1712K502
DC AXIAL FAN 172X51MM
9G0612S4002
DC AXIAL FAN 60X60X25MM
9G1212P1G081
DC AXIAL FAN 120X120X38MM PWM
FAD1-04010BSLW11
FAN AXIAL 40X10MM 5VDC WIRE
3110KL-05W-B69-D50
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
3110KL-05W-B19-D00
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
9A0624H402 Datasheet/PDF