| Allicdata Part #: | A05SUR05SUR32W305B-ND |
| Manufacturer Part#: |
A05SUR05SUR32W305B |
| Price: | $ 0.67 |
| Product Category: | Cable Assemblies |
| Manufacturer: | JST Sales America Inc. |
| Short Description: | JUMPER 05SUR-32S - 05SUR-32S 12" |
| More Detail: | 5 Position Cable Assembly Rectangular Socket to So... |
| DataSheet: | A05SUR05SUR32W305B Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1000 +: | $ 0.60520 |
| Series: | SUR |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Connector Type: | Socket to Socket |
| Number of Positions: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch - Connector: | 0.031" (0.80mm) |
| Pitch - Cable: | 0.031" (0.80mm) |
| Length: | 1.00' (304.80mm) |
| Features: | -- |
| Color: | White |
| Shielding: | -- |
| Usage: | -- |
| Cable Termination: | IDC |
| Contact Finish: | Tin |
| Contact Finish Thickness: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular cable assemblies provide power pigtails, power jumpers, DC power plugs, and IEEE1394 connectors which employed the A05SUR05SUR32W305B cable. The A05SUR05SUR32W305B cable is commonly used for a range of industrial-grade applications, such as in control systems, instrumentation, automation, and computers.
The A05SUR05SUR32W305B cable is an 8-conductor cable that features an overall thickness that is quite slim and light. It is made up of four twinax pairs that are insulated by a two-layer EPDM (ethylene propylene diene monomer) and polyamide 6 (PA6) insulation system. The cable also features a black outer jacket that provides excellent abrasion and moisture protection.
The different properties of the insulation system and the outer jacket of the A05SUR05SUR32W305B make it suitable for use in a variety of demanding and high integrity applications. The cable is fire retardant in accordance to UL94 V0 and is ideal for low fire hazard areas. It also has superior current carrying capacity and mechanical performance. Its ability to eliminate EMI (electromagnetic interference) is another feature that makes it ideal for industrial applications.
A05SUR05SUR32W305B cables are commonly used in low voltage power applications. The cable has a high current carrying capacity that allows for efficient power transmission in both AC and DC applications. It is commonly used for applications such as power pigtails, power jumpers, DC power plugs, and IEEE1394 connectors.
The working principle of the A05SUR05SUR32W305B cable is the same as any other cable. The cable utilizes the principles of electrical engineering, physics, and electromagnetism to transmit electrical energy from one point to another. The cable is made up of several components that work together to achieve the desired result. The conductor is made of copper, which allows for the mechanical and electrical conduction of energy. The insulation around the conductor prevents shorts, and the outer jacket provides durable protection from environmental elements and harsh conditions.
The A05SUR05SUR32W305B cable offers high current carrying capacity, superior mechanical performance, and resistance to EMI. This makes it ideal for use in industrial settings where high performance and protection is a priority. It is also highly flexible, and can be used for a wide range of applications. Its slim design ensures that it can be deployed quickly and efficiently, making it a popular choice for many industrial applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| A05SR05SR30K152A | JST Sales Am... | 0.55 $ | 1000 | JUMPER 05SR-3S - 05SR-3S ... |
| A05SUR05SUR32W152B | JST Sales Am... | 0.58 $ | 1000 | JUMPER 05SUR-32S - 05SUR-... |
| A05SR05SR30K152B | JST Sales Am... | 0.55 $ | 1000 | JUMPER 05SR-3S - 05SR-3S ... |
| A05SUR05SUR32W51A | JST Sales Am... | 0.51 $ | 1000 | JUMPER 05SUR-32S - 05SUR-... |
| A05SSR05SSR32E152B | JST Sales Am... | 0.63 $ | 1000 | JUMPER 05SSR-32H - 05SSR-... |
| A05SUR05SUR32W305B | JST Sales Am... | 0.67 $ | 1000 | JUMPER 05SUR-32S - 05SUR-... |
| A05SR05SR30K51A | JST Sales Am... | 0.48 $ | 1000 | JUMPER 05SR-3S - 05SR-3S ... |
| A05SR05SR30K305A | JST Sales Am... | 0.69 $ | 1000 | JUMPER 05SR-3S - 05SR-3S ... |
| A05SUR05SUR32W51B | JST Sales Am... | 0.51 $ | 1000 | JUMPER 05SUR-32S - 05SUR-... |
| A05SSR05SSR32E305B | JST Sales Am... | 0.85 $ | 1000 | JUMPER 05SSR-32H - 05SSR-... |
| A05SUR05SUR32W305A | JST Sales Am... | 0.67 $ | 1000 | JUMPER 05SUR-32S - 05SUR-... |
| A05SUR05SUR32W152A | JST Sales Am... | 0.58 $ | 1000 | JUMPER 05SUR-32S - 05SUR-... |
| A05SR05SR30K51B | JST Sales Am... | 0.48 $ | 1000 | JUMPER 05SR-3S - 05SR-3S ... |
| A05SSR05SSR32E51B | JST Sales Am... | 0.53 $ | 1000 | JUMPER 05SSR-32H - 05SSR-... |
| A05SR05SR30K305B | JST Sales Am... | 0.69 $ | 1000 | JUMPER 05SR-3S - 05SR-3S ... |
IDC CABLE - HKR24H/AE24G/HKR24H24 Positi...
IDC CABLE - HSC64S/AE64M/HSC64S64 Positi...
IDC CABLE - MDM20H/MC20G/MDM20H20 Positi...
IDC CABLE - HSC50H/AE50M/HPL50H50 Positi...
ADM64T/AE64M/ADM64T64 Position Cable Ass...
ADM50T/AE50G/X50 Position Cable Assembly...
A05SUR05SUR32W305B Datasheet/PDF